Kluoniškių kaime bus paminėtas partizanų mūšio 70-metis (nuotraukos) (1)

Buvęs partizanų vadas V. Balsys

Buvęs partizanų vadas V. Balsys | Kauno r. savivaldybės nuotr.

Birželio 13 d., Kauno rajone, Kluoniškių kaime (Zapyškio sen.), buvusioje Zigmo Balsio sodyboje bus paminėtos čia vykusio mūšio tarp partizanų ir enkavedistų 70-osios metinės.
Likęs gyvas šių įvykių liudininkas, Lietuvos laisvės kovų sąjūdžio armijos vadas Vytautas Balsys prisimena, kaip 1945 m. birželio 13 d. kautynėse su NKVD trisdešimties kareivių būriu žuvo, o vėliau sode buvo palaidoti „Tauro“ apygardos partizanai Viktoras Balsys, Aleksandras Jansonas, Vladas Šidiškis, Viktoras Šlionskis ir Vincas Vaidelis.

Drapakampio miške esančioje Papiškės–Novos partizanų žeminėje 1944–1945 m. slapstėsi 19 partizanų. Tarp jų buvo ir Uosio slapyvardžiu pasivadinęs V.Balsys. Tris kartus išvengęs tikros pražūties partizaniniame kare, 20 metų kalėjęs lageriuose, vyras išsaugojo tvirtą dvasią.

Buvęs partizanas pasakojo, kad Zapyškio apylinkėse po karo siautėję stribai. Jiems niekas atlyginimų nemokėjo, tačiau sovietų valdžia leido grobti gyventojų turtą.

Kai sovietai suprato, kad pamiškės gyventojai remia partizanus, ūkininkai iš Zapyškio pamiškių 1946–1948 m. buvo ištremti į Sibirą.

Pasak V.Balsio, po karo Lietuvos miškuose susitelkė apie 30 tūkst. ginkluotų vyrų, kurie stojo į kovą su okupantais. Aktyvus pasipriešinimas truko beveik dešimtmetį, o paskutinis partizanas žuvo 1965 m. “Tautos pasipriešinimo dvasia neišnyko per visą mūsų šalies okupaciją ir atvedė į Nepriklausomybės atkūrimą“, – tvirtina 93-ejų metų Vyčio Kryžiaus ordino ir Kauno rajono garbės ženklo kavalierius V. Balsys.

Gedulo ir Vilties dienos renginiai Kauno rajone

Kluoniškų mūšio metinių minėjimas prasidės birželio 13 d., 10.30 val. mišiomis Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo bažnyčioje (naujojoje). 12 val. – partizanų pagerbimas Balsių sodyboje su jaunaisiais šauliais.

Domeikavos Lietuvos kankinių bažnyčioje birželio 13 d., nuo 14 val., prasidės sakralinės chorų muzikos renginys „Sacrum Convivum“. Dalyvaus šeši Kauno rajono chorai.

Ilgakiemio laisvalaikio salėje birželio 13 d., 12 val., vyks Taljano krašo tremtinių sueiga. Partizanų ir tremties dainas dainuos ansambliai „Sedula“ ir „Senolės“.

Garliavos Švč. Trejybės bažnyčioje birželio 14 d., 12 val., bus aukojamos mišios už tremtinius. Vėliau bus padėtos gėlės prie tremtinių kryžiaus Krizių centro kieme.

Raudondvario Šv. Kūdikėlio Jėzaus Teresės bažnyčioje birželio 14 d., nuo 12 val. vyks mišios už tremtinius. 13.30 val. – gėlių padėjimas ant partizanų kapų.

Kategorijos: Istorija, Kultūra, Lietuvoje, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , .

1 komentaras

  1. Artojas:

    Kodėl visuose paminėjimuose, minėjimuose, prisiminimuose, memuaruose minimos tik partizanų pavardės , slapivardės, sribvaikių dar vadinami bandytais, o niekur neminima nei vieno stribo, lietuvio enkavedisto ar kitokio tautos išgamos pavardė, viskas verčiama rusams ? Bet, kaip žinoma, atėjūnas be savų išdavykų, koloborantų ir marionečių bejėgis. juk ir partizanų dauguma buvo sunaikinta tik su vietinių išdavykų pagalba. Tai kaip čia dabar, kur Lieuvos GARBINGIi istorikai ir žurnalistai, kad atskleistų visapusišką tiesą ? Ar jie jau visai ” nudūsinti” ?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: