Tik trečdalis Lietuvos gyventojų šeimos sukūrimą laiko būtinybe (5)

seima-tavovaikas.ltDaugumai Lietuvos gyventojų šeimos kūrimas nebėra būtinybė, parodė „DELFI“ užsakymu atlikta bendrovės „Spinter tyrimai“ apklausa.

„Tai rodo, kad mūsų visuomenėje vis labiau įsigali individualus požiūris į šeimą. Vedybos – nebe kolektyvinis įpareigojimas, o individualus pasirinkimas ir taip, apklausos duomenimis, galvoja net 62, 6 proc. gyventojų. Tik trečdalis mano, kad kurti šeimą – būtinybė“, – konstatavo Lygių galimybių plėtros centro projektų vadovė Margarita Jankauskaitė.

Paklausta, ar čia tinka žodis „tik“, socialinių mokslų daktarė atsakė teigiamai: „Gana nedėkingas užsiėmimas žiūrėti į ateitį, tačiau aš manau, kad po kelerių metų pakartojus tokį patį tyrimą mes matytume, kad dar labiau sumažės manančių, jog tuoktis – būtina“.

Pasak M. Jankauskaitės, socialinės būtinybės kurti šeimą vis mažiau ir mažiau. Gyvename laikotarpiu, kai kurti šeimą nėra gyvybiškai svarbu, kaip buvo 19 a. ar 20 a. pradžioje, kai vienas individas tiesiog negalėdavo išgyventi. Moteris tiesiog negalėdavo funkcionuoti viena.

„Dabar tekėti nebėra būtina, gali to nedaryti ir nemirti iš bado. Todėl šeimos kuriamos dėl kitų priežasčių“, – sakė ji.

Jūsų nuomone, suaugusiam žmogui sukurti šeimą yra… proc.
Kiekvieno žmogaus asmeninis pasirinkimas 62,6
Būtinybė 32,6
Atgyvena 3,0
Nežino, neatsakė 1,8
Iš viso: 100

Būtinybe šeimą dažniau įvardijo vyresnio amžiaus, rajonų centrų gyventojai, vidutinio išsimokslinimo ir vidutinių pajamų atstovai. Vyrai bei didžiausių pajamų respondentai šeimą dažniau suvokia kaip asmeninį pasirinkimą.

Klausiami, kuris iš teiginių geriausiai atitinka jų požiūrį į šeimą, Lietuvos gyventojai dažniausiai minėjo šį: „Tik savo šeimą sukūręs žmogus gali būti iš tiesų laimingas“.

Kuris iš žemiau pateiktų teiginių geriausiai atitinka Jūsų požiūrį į šeimą? proc.
Tik savo šeimą sukūręs žmogus gali būti iš tiesų laimingas 35,5
Gyvenime svarbu turėti artimų žmonių ir nesvarbu ar tai oficiali šeima ar ne 25,7
Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus poreikių 24,4
Žmogus gali gyventi laimingą gyvenimą nekurdamas savo šeimos ar artimų santykių 13,0
Nežino, neatsakė 1,4
Iš viso: 100

Su teiginiu, kad tik savo šeimą sukūręs žmogus gali būti iš tiesų laimingas dažniau sutinka moterys, vyresnio amžiaus, vidutinių pajamų ir išsimokslinimo, rajonų centrų gyventojai.

M. Jankauskaitės nuomone, tai byloja, kad mūsų visuomenėje vis dar gajus patriarchališkumas, kad skiriasi vyrų ir moterų gyvenimo praktikos bei socializacija ir kad formuojant suvokimą apie moterišką tapatybę ji labai stipriai siejama su ištekėjimu – tu esi sėkminga moteris, jei susituokei ar turi draugą. Moterims, kurios pasirinkusios gyventi vienos, visuomenės spaudimas nebe toks didelis, nebe tokia stipri senmergystės stigma, tačiau moters tapatumas vis dar labiau siejamas su šeima negu vyro.

Kaip teigiama „Spinter tyrimų“ apklausoje, jaunesni respondentai taip pat aukštesnio išsimokslinimo atstovai bei didmiesčių gyventojai dažniau laikosi nuomonės, kad gyvenime tiesiog svarbu turėti artimų žmonių. Jauniausieji (18-25m.) tyrimo dalyviai, didžiausių pajamų atstovai dažiau nurodė, kad tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus individualių poreikių.

Apklausos dalyvių buvo klausiama, kokia jų šeimyninė padėtis. Kiek daugiau nei pusė gyveno šeimose, 17 proc. teigė, kad niekada negyveno santuokoje, tačiau ateityje planuoja kurti šeimą, beveik 10 proc. apklaustųjų – išsituokę. Niekada santuokoje negyvenę ir ateityje neplanuojantys tuoktis teigė 5,5 proc. gyventojų.

Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad atspindėtų visą šalį. Apklausti 1002 žmonės. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose. Rezultatų paklaida 3,1 proc.

Kategorijos: Lietuvoje, Naujienos, Pilietinė visuomenė, Visuomenė, Žmonės | Žymos: , , , , .
Screenshot_2020-08-04 Redaguoti puslapį ‹ Alkas lt — WordPress
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: