Trečiadienis, 12 rugpjūčio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Nuomonių ratas Lietuvos kelias

V. Mazuronis. Šalin rankas nuo referendumų

Valentinas Mazuronis, www.alkas.lt
2014-11-27 20:51:56
15
PERŽIŪROS
8
„Už teisę į referendumą!“ | Alkas.lt koliažas

„Už teisę į referendumą!“ | Alkas.lt koliažas

„Už teisę į referendumą!“ | Alkas.lt koliažas
„Už teisę į referendumą!“ | Alkas.lt koliažas

Prisipažinsiu, nors mintinai Konstitucijos nemoku, bet pirmųjų straipsnių formuluotės giliai įsirėžusios į atmintį. Ir kai kalba pasisuka apie kertines Lietuvos, kaip demokratinės valstybės, vertybes nereikia nė Konstitucinio teismo, kad suprastum kas teisinga, o kas ne. Atimti iš tautos teisę inicijuoti referendumus – pasikėsinimas į valstybę iš esmės ir tai nėra teisinga.

Neteisingos ir Teisingumo ministerijos parengtos Referendumo įstatymo pataisos, kurias priėmus Seimui būtų suteikta teisė nerengti „įtartinų“ referendumų. Įtartini šioje vietoje ne referendumai, o siūlymai varžyti pagrindines piliečių teises. Bandymai tai daryti besidangstant teiginiais, kad piliečiai gali imti ir pradėti rinkti parašus „kvailais“ klausimais – bailus elgesys. Jeigu bijai Tautos, tau nevalia dirbti nei Seime, nei bet kokioje kitoje valstybinėje institucijoje.

Jeigu parašai referendumui pradedami rinkti išties kvailu klausimu – iniciatoriai paprasčiausiai nesurinks 300 tūkst. balsų. Net jeigu ir surinks – Tauta į tokį referendumą neateis arba atėjusi balsuos prieš. Rodos čia ir būtų galima dėti tašką, bet kaip visuomet iš didelio rašto išeinama iš krašto, nes kažkas Tautą laiko nepakankamai protinga atpažinti nesąmones ir joms nepritarti.

Rodos, referendumas dėl žemės pardavimo užsieniečiams ne juokais kažką išgąsdino. Tačiau man ta visa istorija rodosi priešingai – tai tapo puikiu pavyzdžiu, kad net jei ir surinksi 300 tūkst. balsų tai dar nieko nereiškia. Nevadinu to referendumo „kvailu” ar „įtartinu“, piliečiai patys nusprendė, kad tie klausimai jiems nesvarbūs ir taškas.

Teigiama, kad referendumą suorganizuoti kainavo 14 mln. litų ir jau vien dėl to švento valstybės pinigų taupymo tikslo, Seimas turėtų neleisti tokių dalykų. Atleiskite, bet demokratija kainuoja. Ir jeigu demokratijos išbandymui reikia 14 mln. aš sakau tebūnie. Nors ir dvigubai daugiau, bet negalime sau leisti nusiristi iki autoritarinių režimų, kai vienas ar, kad ir 141 mano, kad tik jie žino, kas geriausia yra Tautai.

Tauta išrinko Seimą ir jeigu ta pati Tauta reikalauja to ar ano, kad ir kaip iš pirmo žvilgsnio kvailai tai skambėtų, Seimas privalo Tautos norus įgyvendinti. Tam jis ir sukurtas – tarnauti, o ne valdyti. Jeigu žmonių norai prieštarauja galiojantiems įstatymams – keiskime tuos įstatymus, jeigu prieštarauja Konstitucijai – keiskim Konstituciją (galbūt tam prireiks dar vieno referendumo – tebūnie), bet numoti ranka į teisėtus žmonių reikalavimus Seimo nariai neturi teisės.

Kas jau kas, bet šitokius dalykus teisingumo ministras privalėtų išmanyti prieš teigdamas tokias pataisas Seimui.

Vietoj to, kad 141 spręstų kuris čia referendumas dabar yra protingas, o kuris kvailas ir įtartinas, geriau Vyriausiajai rinkimų komisijai paveskime teikti visokeriopą pagalbą referendumų iniciatoriams formuluojant klausimus prieš dar išduodant parašų rinkimo lapus. Neabejoju, kad referendumų siekiantys žmonės nuoširdžiai nori tik gero savo valstybei – už patikimą ir nešališką pagalbą formuluojant referendumo klausimą jie tik padėkos. Jeigu patarimų neklausys – tebūnie, bet vietoj to, kad eilinį sykį siekiame kontroliuoti, geriau imkime šviesti.

Mes turime dėkoti žmonėms, kurie inicijuoja referendumus, o ne jiems trukdyti bijodami išgirsti Tautos nuomonę, kuri dar ims ir nesutaps su mūsiške. Jeigu ta nuomonė nemaloni ausiai – tai jau jūsų problema, ne Tautos.

Autorius yra Europos Parlamento narys

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Z.Vaišvilos spaudos konferencija: Lietuvа parduodama. Ginamės referendumu (tiesioginė transliacija, video)
  2. R. Karbauskis. Nenoras įskaityti piliečių parašų už referendumą – tyčiojamasis iš savęs ir pilietinės visuomenės
  3. Z.Vaišvila. Po tarpinės pergalės reikia ruoštis ilgai kovai už Tautą
  4. G. Kazėnas. Dėl referendumo. Ar gali pavaldinys nurodinėti šeimininkui?
  5. T. Bakučionis. Šventa Konstitucija ar šventa Tautos valia?
  6. P. Urbšys. Lietuva okupuota?
  7. Z.Vaišvila. Dėl Tautos atsako valdžios kėsinimuisi į Lietuvos nepriklausomybę ir konstitucinę santvarką (tiesioginė transliacija, video)
  8. J. Panka: Referendumai artėja. Ar piliečiai susigrąžins valstybę?
  9. J. Panka apie birželio 29 d. referendumą: Aš tikiu mūsų Tautos sąmoningumu ir užsidegimu (video)
  10. D. Stancikas. Žaidimai su Konstitucija, arba Geriau žinanti liaudis
  11. Z.Vaišvilos spaudos konferencija: Susigrąžinkime valstybę! (video)
  12. Z. Vaišvila. Euro mums įveda, vadovaujantis ne ekonomine logika, bet politiniu sprendimu
  13. D. Stancikas. Tautos savisauga
  14. G. Songaila. Prof. V. Landsbergiui – apie referendumą ir apie panieką (II)
  15. KT paskelbė, kad kai kurios referendumo įstatymo nuostatos prieštarauja Konstitucijai

Naujienos iš interneto:

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 8

  1. pensininkas says:
    12 metų ago

    Valdžiai ir prezidentei nereikalinga mastanti ir gyvibinga Tauta. Laiko ja durnele galinčia referendumu nubalsuoti, kad nereikia valdžios, prezidento ir privatinės nuosavybės. Debilai?

    Atsakyti
  2. Kažin says:
    12 metų ago

    Oi, kaip toli Mazuroniui nuo Konstitucijos nuostatų supratimo, apskritai nuo gebėjimo perskaityti teisinės kalbos tekstus. Baisu, kai iš tokio teisinio neraštingumo yra daroma 90% partijų politikos.

    Atsakyti
  3. Algimantas says:
    12 metų ago

    Vertas pagarbos bent vienas europarlamentaras iš Lietuvos, nebijantis sakyti tiesos į akis tokiems “teisės žinovams”, kaip Sabatauskas ir Sinkevičius. Tie “teisės žinovai” šoka pagal savo partinių globėjų dūdelę ir pasiruošę viską padaryti, kad tik jų sisteminių partinukų niekas nepajudintų…

    Atsakyti
  4. Ale says:
    12 metų ago

    „Įtartini šioje vietoje ne referendumai, o siūlymai varžyti pagrindines piliečių teises. Bandymai tai daryti besidangstant teiginiais, kad piliečiai gali imti ir pradėti rinkti parašus „kvailais“ klausimais – bailus elgesys. Jeigu bijai Tautos, tau nevalia dirbti nei Seime, nei bet kokioje kitoje valstybinėje institucijoje“.

    Atsakyti
  5. Rimas says:
    12 metų ago

    https://www.youtube.com/watch?v=zlc4oAS5qF8

    Atsakyti
  6. stasys says:
    12 metų ago

    Kaip visada tiesa kažkur per vidurį ..riboti teisių negalima , privalu pasitikėti tautos sveikos nuovokos galia,.. tas taip ,..iš to išplaukia ir sekantis teiginys,.. jei ką tauta nusprendė šventa,…ir tas tiesa. Bet čia nieko nekalbama apie diskusijos galia tarp tautos ir jos vykdomosios valdžios..Taip kaip tauta siuverenas ,..o jos išrinktoji valdžia tos valios vykdytoja ..tarp išsiskiriančių nuomonių turėtų rastis kultūringa diskusija argumentų kalba..ir būtent tame aš matau mūsų visuomenės bėda ..nėra paprastos diskusijos kurios pagalba viena ar kita nuomonė tampa svaresnė leidžiant tam pačiam suverenui galiausiai nusverti pasirinkimo teise . Kaip ta padaryti ?,..tik vienu butų ,..vykdomoji valdžia ..turi dalį savo ..teisių – pareigų perkelti į visuomeninį sektorių . Tai skatintų piliečius domėtis valstybės ,.savivaldos ..gyvenimų ..prie to pačio atsirastu galimybė iškilti kitoms pavienėms asmenybėms . Taip sukurtume politine rotacija ,..išmušant partijoms iš rankų pagrindinį ginklą ..jų nepakeičiamumą. Berods pirmas žingsnis žengtas ..savivaldos rinkimai renkant merus asmeniškai . Bet tik iš pirmo žvilgsnio ta idėja turį gera pamatą .. nes esmė vėlgi tampa ..rinkimai iš siauro rato leidžiant visuomenei pasirinkti ..bet nesudarant galimybės jai tiesiogiai dalyvauti ir išstumti iš vidaus tuos asmenis kurie verti jos pačios nuomone pasitikėjimo. Ši karta P.Šliužo atvejąs labai tipiškas pavyzdys ..kaip nueinama nuo geros esmės prie klaidingo kelio.

    Atsakyti
  7. )..( says:
    12 metų ago

    siandien lygiai metai kai buvo surinkti parasai. VISIEMS geranoriams ir geradariams Sekmes.
    http://sauksmas.lt/lapkricio-29-oji-tautos-telkties-diena.html

    Atsakyti
  8. Žaltys says:
    12 metų ago

    Jei aplinkos ministras Mazuronis būtų iš tiesų saugojęs mūsų gamtą, o ne pataikavęs energetikos klanui, tuomet net nebūtų reikėję rinkti jokių parašų. Skrido į JAV “potiomkino kaimą”, parlėkęs įtikinėjo kad skalūnų dujų žvalgyba ir gavyba poveikio aplinkai nepadarys, arba padarys tik minimalų.

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Pinigai
Lietuvoje

Referendumo iniciatyva dėl grynųjų pinigų palaikymo nesulaukė

2026 08 12
Dr. Kazimieras Černis
Astronomija ir kosmonautika

Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei

2026 08 12
Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena
Etninė kultūra

Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

2026 08 12
Iškilmingas sąskrydžio atidarymas
Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos

J. Jakaitis. Ikškilėse XVII-sis sąskrydis – Lietuvos ir Baltijos tautų istorinės atminties ir solidarumo ženklas

2026 08 12
Porelė prie ežero stebi dalinį besileidžiančios Saulės užtemimą ir laukia perseidų metorų srauto
Astronomija ir kosmonautika

Rugpjūčio 12-ąją Saulė leisis užtemusi, o naktį žybsės perseidai

2026 08 11
Algirdas Blazgys
Lietuvoje

„Energesman“ apskundė VAATC sutarčių nutraukimą teismui

2026 08 11
K. Makdonald ir T. Valys
Lietuvoje

T. Valys susitiko su JAV ambasadore

2026 08 11
Lietuvos kariuomenės analitikai
Lietuvoje

Liepą Rusijos propagandos taikinyje – Lietuvos gynybos politika

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Tiesioginių išmokų avansas ūkininkams: kada, kiek ir kam?

2026 08 11
Darželis-pradinė mokykla
Lietuvoje

Sostinėje išduotas leidimas statyti naują darželį-pradinę mokyklą

2026 08 11
Vilniaus oro uoste prasidėjo nauja oro bendrovė: „PLAY airlines“ sujungė Vilnių ir Reikjaviką | J. Auškelio nuotr.
Lietuvoje

Septyni mėnesiai – septyni rekordai Lietuvos oro uostuose

2026 08 11
Žemės ūkis
Lietuvoje

Vyriausybė padvigubino paramą žemės ūkiui

2026 08 11

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Marija apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • >Naivus klaustukas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Referendumo iniciatyva dėl grynųjų pinigų palaikymo nesulaukė
  • A. Gaižutis. Kazimierą Danutę Prunskienę palydėjus…
  • Vilniaus universiteto astronomas atrastus asteroidus pavadino Nidos ir Šventosios upės garbei
  • Kleboniškių kaime vėl kviečia Senųjų amatų ir mokymų diena!

Kiti Straipsniai

Pinigai

Referendumo iniciatyva dėl grynųjų pinigų palaikymo nesulaukė

2026 08 12
Vyriausybė

Opozicija prašo KT išaiškinti, ar Vyriausybės startas buvo teisėtas

2026 07 27
mokytoja.klase.pamoka.mokiniai_smm.lt

Prezidentas vetavo Švietimo įstatymo pataisas

2026 07 24
Rimas Jonas Jankūnas kalba Seimo spaudos konferencijoje

Kas turi spręsti dėl branduolinio ginklo Lietuvoje – Seimas ar Tauta?

2026 07 23
Vytautas Juozapaitis

I. Kižienė kreipėsi dėl Vytauto Juozapaičio tinkamumo eiti vadovaujančias pareigas

2026 07 22
Klaipėdos uostas

Atvertas kelias Klaipėdos uosto pietinės dalies plėtrai

2026 07 19
Reikalavimai pagrindiniam ir viduriniam išsilavinimui

Reikalavimai pagrindiniam ir viduriniam išsilavinimui įgyti nesikeis

2026 07 17
vrk.lt nuotr.

VRK nutraukė Marijampolės mero Povilo Isodos įgaliojimus

2026 07 16
Pienas

Nauji sprendimai užtikrins geresnes pieno supirkimo sąlygas

2026 07 15
Statybinė technika | pixabay.com, bernswaelz nuotr.

Svarstoma pertvarkyti užsienio darbuotojų imigracijos sistemą

2026 07 15

Skaitytojų nuomonės:

  • jo apie S. Buškevičius. Nėra kitos kalbos, išskyrus Lietuvių!..
  • Mikabalis apie V. Sinica. Ištrinti žmonės
  • Marija apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • >Naivus klaustukas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
  • Naivus klausimas apie T. Valys susitiko su JAV ambasadore
Kitas straipsnis
Aistė Smilgevičiūtė ir Rokas Radzevičius ruošiasi Saulės kelionei | A. Petronio nuotr.

A. Smilgevičiūtė ir grupė „Skylė“ kviečia kurti naują Kalėdų tradiciją

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | DARBO SKELBIMAI

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Horoskopai
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai