L. Balsys: ES siūlo griežtinti skalūnų gavybą Europoje, o Lietuvos Vyriausybė keliaklupsčiauja prieš verslo lobistus (6)

L.Balsys | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

L.Balsys | Alkas.lt, A.Sartanavičiaus nuotr.

Vokietijos Aplinkos apsaugos agentūra, pristačiusi 600 puslapių apimties mokslininkų išvadas dėl hidraulinio uolienų ardymo metodo, naudojamo skalūninių dujų gavybai, teigia, jog ši technologija kelia riziką aplinkai, todėl kol technologijos keliami pavojai negali būti suvaldyti, tol šis metodas išgauti skalūninėms dujoms Vokietijoje negali būti taikomas.

Pasak Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko, Seimo nario Lino Balsio, vis daugiau Europos valstybių atkreipia dėmesį į neigiamą hidraulinio uolienų ardymo technologijos poveikį aplinkai, imasi griežtesnio šiuo būdu išgaunamų skalūninių dujų žvalgybos ir gavybosreglamentavimo ar net draudimo, o tuo tarpu Lietuvoje aplinkosauginiai reikalavimai tampa vis menkesni.

„Rimtas Vokietijos Aplinkos ministerijai pavaldžios Aplinkos apsaugos agentūros susirūpinimas dėl hidraulinio uolienų ardymo technologijos poveikio verčia suklusti. Tuo metu, kai viena galingiausių Europos valstybių argumentuotai atskleidžia hidraulinio ardymo technologijų daromą neabejotiną žalą žemės gelmėms, požeminio geriamo vandens atsargoms, žemės ūkiui, aukščiausi Lietuvos politikai ketina ne tik skelbti pakartotiną konkursą skalūninių angliavandeniliams žvalgyti ir išgauti, bet ir žada atleisti tokius „investuotojus“ nuo mokesčių, praktiškai, už dyką jiems atiduodant Lietuvos žemės gelmių turtus, mainais gaunant „investiciją“– tūkstančius tonų žemės gelmėse paliktų toksiškų chemikalų, užterštą didžiausią Lietuvos turtą, požeminį geriamą vandenį, ir sužlugdytą ketvirtadalio Lietuvos žemės ūkį“, – sakė L. Balsys.

Neseniai pristatytoje Europos Komisijos užsakymu atliktoje studijoje, mokslininkai pateikė išvadas, jog hidraulinis ardymas turi įtakos vandens kokybei, gali sukelti žemės drebėjimus. Ten, kur naudojama ši technologija, rekomenduojama atlikti poveikio aplinkai vertinimą ne tik žvalgybai, bet ir gavybai, o jau vykstant darbams jį atnaujinti. Taip pat patariama užtikrinti, jog poveikio aplinkai vertinimo studijas atliktų ne naftos kompanijų finansuojami, o nepriklausomi ekspertai.

Lietuvos žaliųjų partijos pirmininko teigimu, po Vyriausybės rugsėjo 17 d. sprendimo, kuriuo įteisinama, kad skalūninių angliavandenilių žvalgybai ir gavybai poveikio aplinkai vertinimas būtų nereikalingas, susidaro kuriozinė situacija, kai poveikio aplinkai vertinimas, pavyzdžiui, duonos kepykloms ir žuvies perdirbimo įmonėms, kempingo įrengimui prie tam tikrų apimčių yra privalomas, o hidraulinio ardymo metodu, kurio metu į žemės gelmes pumpuojamos cheminės medžiagos, ieškant ir išgaunant išskaidytuosius angliavandenilius, poveikio aplinkai vertinimo nereikės.

„Savaime suprantama, jog, esant sudėtingai geopolitinei situacijai, reikia ieškoti būdų, kurie padėtų Lietuvai tapti nepriklausomai nuo „Gazpromo“ dujų. Deja, skalūninių dujų, kurių vargu ar yra mūsų žemės gelmėse, nepadės šios problemos išspręsti, nes Lietuva tų dujų nematys ir nevaldys: kaip ir dabar išgaunamą naftą, skalūnines dujas privačios kompanijos išgaus ir parduos tarptautinėje rinkoje už komercinę kainą, Lietuvai mokėdamos simbolinį vieno procento mokestį, ką dabar ir siūlo Algirdo Butkevičiaus Vyriausybė. Absurdiškai skamba, bet gali atsitikti taip, kad per naująjį terminalą importuosime savo pačių dujas. Tai yra ekonominė nesąmonė. Šiandieninė alternatyva „Gazpromui“ – Klaipėdoje statomas suskystintų dujų terminalas, o elektros srityje – elektros jungtis su Švedija, leisianti importuoti didžiulius kiekius pigios skandinaviškos elektros energijos. Tačiau Vyriausybė turėtų žiūrėti daug plačiau ir toliau, galvodama apie laipsnišką Lietuvos perėjimą prie visiško dujų nenaudojimo elektros ir šilumos energijos gamyboje, kuo aktyviau plėtojant biokuro kogeneraciją, sudarant kuo palankesnes sąlygas investuotojams į aukštąsias technologijas saulės ir vėjo energetikos srityje. Visiškai pritariu naujajam Europos Komisijos prezidentui Žanui Klodui Junkerui, kuris oficialiai pareiškė, jog Europos Sąjunga turi ryžtingai pasukti atsinaujinančios energetikos keliu, jei nori išlikti konkurencinga, turėti visada prieinamos ir įperkamos elektros bei šilumos energijos“, – teigė L. Balsys.

Kategorijos: Energetika, Gamta ir ekologija, Gamta ir žmogus, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. )..(:

  SEKMES Linui Balsiui ir mums issaugoti SVARIA Lietuva.

 2. emigrante:

  p.Balsy,

  jei kreipti demesi i visa ka raso ir siulo pasaulio, tame skaiciuje ir ES piliecai ar ju grupes, tai tektu is viso gryzti i akmens amziu arba persikelti i kosmosa…
  O pasiklausius vieno is vokieciu lyderiu G.Schrioderio viesu meiles prisipazinimu Putinui ir jo iskrypusiam rezimui – vemti norisi.
  Po to kai paaiskejo kad “kuklusis” tamstos kolega Joschka Fischer’is yra vienas turtingiausiu Vokietijos zmoniu, nuodugniai isanalizavus situacijas nuomone apie zaliuosius ir ju tikslus pasikeite 180 laipsniu……
  Tikriausiai zinote kad ir gamtines dujas pradejus eksploatuoti ir naudoti Europoje buvo ne ka maziu “zaliuojama” pries?
  Dalinai galima butu pateisinti – duju,naftos ir kitu medziagu plesimas is zemes gelmiu ardant naturalia sudeti,tikrai gali buti zalingas ir veikti pries gyvybes,sukelti gamtos kataklizmas?
  Patikekit,vis tebesitesianti betvarke Lietuvoje o ypac besaikis chemikalu naudojamas maisto produktuose, ypac prastu gaminiu importas is Kinijos bei besaikis atlieku,zoles&ect deginimas bei daugybe kitu veiksmu bei aplaidumo nuodija Lietuva(ir ne tik) kur kas labiau nei skaluniniu duju isgavimas….
  Kazkaip nepastebejau kad sios kadencijos seimas per paskutinius pora metu butu nuveikes kazka realaus?
  Pats Mazuronis paspruko i Briuseli issigandes savo paties “uzmoju”…….

 3. Albinas Vaškevičius:

  1000 kg žolės yra tiek pat energijos kiek jos yra 200 ltr benzino.

  • Klausimas:

   Pademonstruokite kaip jūs tą energiją iš žolės paimsite ir paversite mechanine energija.
   Aplink mus pilna energijos, tik klausimas kaip ją paimti ir PAVERSTI mums reikiama.

   • Albinas Vaškevičius:

    Visoje Europoje naudojami bio dujų generatoriai. Net ir Lenkijoje naudojami. Švedai gamina net specialius klozetus, kurie atskiria šlapimą nuo išmatų, nes šlapimas pristabdo bio dujas gaminančių bakterijų dauginimąsi ir jis nepageidautinas.
    Uždaroje talpoje užpylus bio masę (žolę, mėšlą, maisto atliekas, medžių lapus, šiaudus; netinka medžio pjuvenos ir mediena, nes jų puvimo laikas daug kartų ilgesnis) vandeniu ir esant 30-35 ° C temperatūrai pirmą savaitę dauginasi šarminės ir rūgštinės bakterijos bei pradeda gamintis bio dujos. Pradėjus gamintis bio dujoms išsiskiria šiluma reikalinga proceso palaikymui. Terpės Ph turi būti palaikomas neutralus, Ph=7, tada dirba ir rūgštinės ir šarminės bakterijos. Antrąją ir trečiąją savaites didžiausiu pajėgumu gaminasi bio dujos. Ketvirtąją savaitę vėl mažai gaminasi bio dujos. Todėl statoma porinis skaičius bio dujų generatorių, kad jie dirbtų pakaitomis. Vienus užkrovus, antrieji užkraunami po dviejų savaičių. Bio dujų sudėtis panašiausia į gamtinių dujų sudėtį. Gamtinių dujų sudėtis: CH₄≈100 %. Bio dujų sudėtis: CH₄≈35 %, CO₂≈35 %, N₂≈30 %. Jos ne tokios kaitrios, bet yra ūkininkų, kurie bio dujomis gamina pašarus gyvuliams, apšildo savo namus ir jomis kūrena traktorius nenaudodami naftos produktų. Pūdama nenupjauta žolė taip pat gamina bio dujas, bet jų niekas nesurenka ir jų energija nueina vėjais tiesiogine prasme.
    Šalia Kauno Rokuose esančiose kiaulidėse buvo pasistatę bio dujų generatorius, bet nemokėdami eksploatuoti juos susprogdino. Bio dujų kaip ir gamtinių dujų mišinys su oru yra sprogus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: