Z.Vaigauskas apie referendumo informacinę blokadą: „radijas ir televizija“ yra ne eterio laikas, bet organizacijos pavadinimas (video) (14)

Zenonas Vaigausas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Zenonas Vaigausas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Jau ne kartą rašėme apie piliečių iniciatyvą „Tautos valia“ sušaukti referendumą dėl žemės pardavimo užsieniečiams ir tautos politinių galių praplėtimo. Iniciatyvinė grupė turi per tris mėnesius surinkti 300 000 parašų. Referendumo įstatymas numato, kad referendumo iniciatoriams turi būti suteikta galimybė apie siūlomą referendumą informuoti visuomenę per nacionalinį radiją ir televiziją.

Štai ką sako referendumo įstatymo 17 straipsnio 1 dalis:

Grupės atstovams, Seimo nariams, Respublikos Prezidentui, Ministrui Pirmininkui, ministrams, partijoms, visuomeninėms organizacijoms ir piliečiams suteikiama teisė nemokamai naudotis valstybinėmis visuomenės informavimo priemonėmis. Referendumo agitacijai skirtų laidų rengimo taisykles patvirtina, konkrečią Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos laidų trukmę ir laiką nustato Vyriausioji rinkimų komisija, suderinusi su Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos vadovais. Ji taip pat paskirsto laidų laiką taip, kad nebūtų pažeisti grupės ir jos oponentų atstovų lygiateisiškumo principai. Ir grupei, ir jos oponentų atstovams skiriama ne mažiau kaip po 7 valandas visuomeninio (nacionalinio) radijo ir televizijos laiko tarpusavio debatams.

Vyriausioji rinkimų komisija rugsėjo 9 dienos posėdyje priėmė sprendimus dėl referendumo iniciatyvos viešinimo tvarkos. Kaip VRK įprasta, „bendru sutarimu“. Ir kaip jūs manote, kiek ir kokio eterio laiko buvo paskirta visuomenei informuoti apie referendumo iniciatyvą? Buvo leista sudalyvauti keturiose LRT radijo laidose „LRT aktualijų studija“ rugsėjo 16 d., spalio 7, 28 d. ir lapkričio 4 d. nuo 11 iki 12 valandos.

Toks sprendimas mus nustebino. Kodėl tik keturios valandos, jei įstatyme sakoma „po septynias“, kodėl tik radijas, jei įstatyme sakoma „radijo ir televizijos“?

Su tokiu VRK sprendimu nesutiko ir referendumo iniciatoriai, kurie VRK sprendimą įvardijo kaip informacinę blokadą ir apskundė teismui.

Pakomentuoti VRK sprendimą „Aikštės TV“ paprašė VRK pirmininką Zenoną Vaigauską. VRK pirmininkas maloniai paaiškino, kad VRK jokios informacinės blokados nevykdo, nes… iniciatyvinė grupė juk turi internetinį puslapį. Pati VRK referendumo atžvilgiu laikosi neutralios pozicijos, o radijo ir televizijos laidos buvo paskirtos pagal įstatymą.

Kai „Aikštės TV“ paprašė patikslinti, kodėl VRK pirmininkas kalba apie paskirtas „radijo ir televizijos laidas“, jei iš tiesų yra numatytas tik laikas keturioms radijo laidoms, pirmininkas pateikė itin išradingą išaiškinimą: radijo laidos yra ir televizijos laidos, nes jas nusifilmuoja televizija, tiesa, televizija dabar šiuo metu nebefilmuoja, bet turi galimybių tai padaryti. Na, o įstatymo frazė „radijo ir televizijos“, reiškia ne skirtingų medijų eterio laiką, bet yra organizacijos pavadinimas, o tai reiškia, kad radijo eterio laikas yra „radijo ir televizijos“ laikas.

Nusistebėjus tokia traktuote buvo išaiškinta, kad ši traktuotė remiasi ilga tradicija: kitų referendumų iniciatoriams irgi buvo skiriamas tik radijo laidų laikas.

Z.Vaigauskas taip pat išdėstė ir savąjį bendrą požiūrį į referendumo iniciatyvas:

Referendumo iniciatoriams reikėtų ne dejuoti, bet pagalvoti, o kodėl jų nenori išgirsti įvairios visuomenės informavimo priemonės. Juk yra ne vien visuomeninis radijas ir televizija, yra ir privačių televizijų. Bet ar jie tikrai įdomūs kitiems žmonėms, ar tikrai tas laidas nori transliuoti kitos… Na, čia problema turbūt yra arba juose pačiuose, arba idėjose. […] Aš nemanau, kad mes galėtumėme sudaryti informacinę blokadą netgi norėdami. Tokios blokados nėra. Kalbama apie referendumą, yra ir internetinis puslapis, pradedami parašai rinkti elektroniniu būdu. Bet čia yra pačių piliečių apsisprendimo reikalas, ar jie palaiko vieno ar kito referendumo idėją, ar nepalaiko. Mes turime demokratinę valstybę ir […] surast tokią idėją, kurią palaikytų pakankamas žmonių skaičius, nėra taip jau lengva, arba, jei tokia idėja atsiranda, Seimo nariai perima pakankamai greitai iniciatyvą ir ima rengti atitinkamus įstatymų projektus.

Išvertus į žmonių kalbą tai reikštų maždaug: jei tie įkyrūs kvaileliai nesupranta, kad įstatymai yra Seimo reikalas, tai tegul džiaugiasi, kad jiems leidžiama pasisakyti gatvėje ir savoje interneto svetainėje; LRT ne jiems.

Tikėkimės, kad teismas sugebės ne tik teisingai perskaityti Referendumo įstatymą, bet ir išaiškins tikrąją sakinio prasmę Vyriausiajai Rinkimų komisijai bei jos kūrybingajam pirmininkui.

Skaitytojams siūlome patiems suskaičiuoti, kiek radijo ir televizijos eterio valandų pagal referendumo įstatymą turėtų būti skirta referendumo iniciatyvai viešinti bei pasižiūrėti nuotaikingą pokalbį.

Z.Vaigauskas apie referendumo informacinę blokadą (2013-10-11 d., operatorė – Aušra Gabalytė):

Kategorijos: Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , .

14 komentarų

 1. medus:

  žemiausio lygio cinizmas, bet iš klano statytinių sunku ko kito tikėtis. referendumo organizavimo grupei linkiu nepaskęsti teisminiuose procesuose, nes kol bylinėsimės, prarasime brangų laiką, kurio grąžinti negalėsime. manau, klanas to labai tikisi. tiesiog dirbkime kiek galime. sėkmės visiems ir stiprybės.

 2. Goda:

  gal jau laikas įsisąmoninti, kad didžioji žiniasklaidos dalis dirba prieš tautos interesus ir atitinkamai elgtis. Nė vienas stambus interneto tinklaraštis nerašo apie referendumo idėją ir nerašys, nei neigiamo nei teigiamo, nes tai atkreiptų visuomenės dėmesį.
  Patiems reikia skleisti informaciją. Komercinėm priemonėm – platinti reklaminius lapelius, pirkti reklamą portaluose.

 3. Rima:

  Jau nieks nestebina, Lietuva okupuota parazitu ir kada liaudis issilaisvins neaisku, kada jie supras, kad tos partijos kurios valdzioje jau 23 metus, niekada nepakels Lietuvos is absurdo, o tik dar labiau prarys…

 4. Oj ne:

  Lietuva valdoma padugnių, tai akivaizdu. Teisiškai gal ir būtų galima kovoti, tik tuo užsiimti neturėtų tie patys asmenys, kurie atsakingi už parašų rinkimo organizavimą. Bet kokiu atveju, procesas būtų vilkinamas ir nesibaigtų iki parašų rinkimo termino.

 5. keisciausia:

  yra tai, kad sitas komuniaga ir stribo palikuonis tiknka tiek okupantu pakalikams- KOMUNIAGOMS (LSDP), kas lyg ir butu naturalu, bet ir…. “patriotams” konservams (TS-LKD).

  Paaiskinkit man si PARADOKSA?

 6. aukštas lygis:

  ir ŽEMĖ (Lietuvos)
  – nagi, paaiškinkit, kodėl
  tokio “lygio” Tučkus ir
  pan. Landsbergis prieš
  parašų rinkimą referendumui (apklausai) dėl teisės parduoti Žemę svetimšaliams pasisaką,
  veikią ir agi-tuoją prieš.
  Nu lygių lygis:
  Vaigauskui iki Tučkaus su Landsbergiu
  už Žemę šiuo klausimu dar ilgai ilgai atgal grįžinėt tektų.

  Kurgi: Laisvės lyga (su visu “Sąjūdžiu”) ir pačiu landsbergiu
  nuo Žemės visai… nušokę? Kur, kad, kaip (gal ir.. KODĖL) sužinosI

 7. Suaras:

  Nuo kada p. Vaigauskui suteikta kompetensija komentuoti, aiskinti istatymus ir ju savokas?

 8. Nepolitikas:

  Yra, kaip YRA. Vaigauskas : „Na, o įstatymo frazė „radijo ir televizijos“, reiškia ne skirtingų medijų eterio laiką, bet yra organizacijos pavadinimas, o tai reiškia, kad radijo eterio laikas yra „radijo ir televizijos“ laikas.“ Tai tada turėjo buti : “po 7 valandas visuomeninio (nacionalinio) radijo, AR televizijos laiko tarpusavio debatams.”Bet įstatyme yra: “po 7 valandas visuomeninio (nacionalinio) radijo IR televizijos laiko tarpusavio debatams.” Įdomu, ką Jis sakytu, jeigu įsakyme butu parašyta: „Išmokėti po 10 000 Lt premijos Pirmininkui ir JO pavaduotojui. Ar sutiktu, kad kiekvienam po 5 000 Lt(Analogiškai: „Pirmininkui ir jo pavaduotojui“ yra pareigų pavadinimas, o tai reiškia, kad Pirmininkui 10 000 LT yra ir jo pavaduotojo pinigai), ar vis tik reikalautu po 10 000 kiekvienam?

 9. pirmadieni 21 val.Laisvoji Banga:

  laida ,,Naktigone” su Rolandu Paulausku.gero vakaro)

 10. Saulius Kulvičius:

  Jei būtų įmonės pavadinimas ,tai būtų “VŠI Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija” .Todėl supraskit su kuo susidūrėme , ir padėkite rinkti parašus .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: