„Obelijos“ koncertu baigsis akcija „Metų takas“ (6)

„Obelija“

„Obelija“

Gruodžio 15 d. 16.00 val. Klaipėdos etnokultūros centras kviečia į folkloro grupės „Obelija“ (Vilnius)  koncertą bei akcijos „Metų takas“ pabaigtuves. Lapkričio mėnesį prasidėjusi akcija subūrė daugiau nei pusantro šimto klaipėdiečių, kurie bendromis jėgomis nuaudė didžiulį audinį –  taką, tarsi tiltą į Naujus metus.

Šeštadienį audimo staklės bus sustabdytos, o Metų takas iš Tautinio kostiumo studijos (Bažnyčių g. 4), bus iškilmingai atneštas į Etnokultūros centro salę (Daržų g. 10), kur ir vyks akcijos pabaigtuvės. Renginio metu klaipėdiečių audinyje surasime įaustą ir vaikišką rūpestį, nusiraminimą, ir  brandų tikėjimą, meilę bei atgimstančio Kalėdų stebuklo laukimą. Vakaro adventinę  nuotaiką kurs vilniečių folkloro kolektyvas, pasivadinęs „Obelijos“ vardu.

Obeliją dzūkai dar atmena reiškus apleistą obelų sodą. Šios jaunimo grupės, kurią vienija meilė senajai lietuviškai dainai, tikslas – liaudies dainas kaip ir tas obelaites atgaivinti. Grupės nariai melodijų ieško ne tik dainynuose, bet ir rengia ekspedicijas, siekdami perimti dainavimo tradicijas ir kartu įgauti  neįkainojamos patirties bei „pasikrauti“ nuostabios tyrų kaimo žmonių energijos.

Liaudies dainas „Obelijos“ nariai paįvairina senovinio būgno skambesiu, kanklėmis, smuiku, dūdele ar skudučiais, taipogi sukurdami daugiau skirtingų balsų. Senų laikų dvasią papildo kostiumai bei aksesuarai, rekonstruoti remiantis XIII-XIVa. LDK archeologiniais radiniais.

Organizatoriai kviečia akcijos „Metų takas“ dalyvius bei visus miestiečius pasidžiaugti klaipėdiečius subūrusiu rankdarbiu – nuaustu taku, bei stabtelėti besibaigiančiame metų rate, skambant gražiausioms advento dainoms.

Renginys nemokamas.

kilimas staklėse

Kategorijos: Etninė kultūra, Kultūra, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , .

6 komentarai

 1. vaje:

  reiktų man tokio tako.

  Gaila, kad koncertas ne Vilniuje.

 2. Marta:

  Vilniuje jau įvyko tiesiog pavyzdinė advento vakaronė. Mokytojų namuose. Suorganizavo Dzūkuliai su Vakarų žemaičiais Tykle. Salėje kėdės buvo išrikiuotos rombu, rombo viduryje eglės šakelėmis apdėliotas vaišių stalas su stalas su dzūkų šaltanosiais ir žemaitiškais kąstiniais ir kitais gardėsiais. Jaukus apšvietimas – ant senovinių plačių palangių žvakidės, eglutės lemputės ir iš žvakelių sudėliotas meno kūrinys.

  Žiūrovams buvo išdalinti dainų ir giesmių tekstai. Ansamblių vadovai pristatė savo krašto papročius ir prasidėjo tarsi kokios rungtynės.. padainuoja savo krašto giesmė Dzūkuliai padedant žiūrovams ir varžovams, o tada atgieda Tyklė dar negirdėtas iš senų žmonių užrašytas Mažosios Lietuvos giesmes…

  Tai buvo tai, ko reikia. Žiūrovams jau senai nusibodo vien tik pasyviai klausyti ir spoksoti. Visi nori dalyvauti, visi nori išmokti tų senų dainų. Buvo užsieniečių, kuriems ypač įdomi tokia autentika, ypač su pakvietimu paragauti autentiškšų valgių. Visi buvo laimingi. O ir vaikams nebuvo nuobodu.

 3. Marta:

  Beje.
  Per Marijos radiją prof. A.Motuzas šiandien pristatė Kauno Veterinarijos akademijos ansamblį giedantį senovinius laidotuvių “kantičkas” – taip berods vadinosi tos laidotuvių apeigų giesmės. Labai turiningos.

  Keista, bet tik viena jauniausioji dainininkė, dar studentė, perprato šių giesmių tikrąją prasmę – kad jos giedamos ne gyviesiems, juos graudinant, kaip tai daro laidotuvių monopolijos samdomi |balalaikininkai” su jonikom, bet kad jos skirtos mirusiajam. Skirtos padėti jam atsisveikinti su “šiuo pasauliu” ir ramybėje pasitikti Naujajį, nužengiantį iš Dangaus.

 4. Marta:

  man, beje, laidotuvių apeigas padėjo suprasti Tibeto Mirusiųjų Knyga. Daug kas nebežino jau nei kodėl degamos žvakės, nei kodėl skaitomi šventi tekstai ar giedamos maldos, nei kodėl būtent ne iškart tą pačią dieną kūnas laidojamas..

 5. je:

  Giesmių knyga : arba Kantic̆kos / Motiejaus Vananc̆iauskio ; z̆emaic̆ių vyskupo parveizèta ir iš naujo atspausta. Imprint Tilže : Kašta ir spauda Otto v. Mauderodès, 190-?] [2], 864 p. LanguageLithuanian

  Atradau vienintelę Toronto universiteto Thomas Fisher bibliotekoje. http://www.library.utoronto.ca/fisher.

  120 St George Street
  Toronto, Ontario
  M5S 1A5
  fisher.library@utoronto.ca
  Phone: 416-978-5285
  Fax: 416-978-1667
  Key contact: Anne Dondertman

  Tai didžiulis Lietuvos turtas. Ar ne laikas etnografams jį susigrąžinti?

 6. je:

  Giesmių knyga : arba Kantic̆kos / Motiejaus Vananc̆iauskio ; z̆emaic̆ių vyskupo parveizèta ir iš naujo atspausta. Imprint Tilže : Kašta ir spauda Otto v. Mauderodès, 190-?] [2], 864 p. LanguageLithuanian

  Atradau vienintelę Toronto universiteto Thomas Fisher bibliotekoje. .library.utoronto.ca/fisher.

  120 St George Street
  Toronto, Ontario
  M5S 1A5
  fisher.library@utoronto.ca
  Phone: 416-978-5285
  Fax: 416-978-1667
  Key contact: Anne Dondertman

  Tai didžiulis Lietuvos turtas. Ar ne laikas etnografams jį susigrąžinti?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: