Nacionalinis susivienijimas „Už Lietuvą Lietuvoje“ Lietuvai priminė Baltijos kelio dvasią (nuotraukos, video, dokumentai) (19)

Baltijos keliu 2012 | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Baltijos keliu 2012 | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Rugpjūčio 23 d. Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ žygio dalyviai automobilių vilkstine keliavo Baltijos keliu nuo Vilniaus Katedros aikštės iki Lietuvos-Latvijos pasienyje esančio Saločių-Grenctalės pasienio punkto taip paminėdami lietuvių, latvių ir estų tautų lygiai prieš 23-jus metus atliktą nepakartojamą žygdarbį.

Pakeliui buvo sustota Ukmergėje, Panevėžyje, Pasvalyje. Sustojimo vietose buvo surengti trumpi mitingai kuriuose pasisakė vietos valdžios atstovai, Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ nariai, Nepriklausomybės Akto signatarai, sąjūdininkai.

Virš susirinkusiųjų galvų kaip ir prieš 23 metus ratus suko ir gėles barstė lėktuvai tarp kurių buvo ir AN2 skridęs Baltijos keliu ir 1989-siais. Virš Ukmergės su šiuo istoriniu AN2 vėl praskrido ir pirmajame Baltijos kelyje skridę Petras Beta bei jo žmona Irena Beitienė.

Lietuvos aeroklubo prezidentas Jonas Mažintas papasakojo kaip buvo rengiamas ir kaip vyko  lėktuvų skrydis virš Baltijos kelio 1989-aisiais. Tuo metu pirmąjį AN-2, populiariai vadinamą „antonu“, pilotavo Vytautas Tamošiūnas, Petras Beta, gėles mėtė parašiutininkas Povilas Keserauskas. Piloto Petro žmona Irena vertėjavo ten buvusiems užsienio žurnalistams, kurie visas žinias ir perdavė plačiajam pasauliui. Antrąjį lėktuvą AN-2, taip pat skraidinusį žurnalistus ir gėles pilotavo Kazimieras Šalčius, Audrius Jonušas ir jau anapilin iškeliavęs Algis Virbickas.

Visur žygio dalyvius šiltai sutiko vietos valdžios atstovai bei patriotiškai nusiteikę gyventojai. Mažesnėse gyvenvietėse ir pakelėse žmonės su gėlėmis, šypsenomis ir rankų mostais sveikino Baltijos kelio žygio dalyvius. Kai kur palei kelią automobilių vilkstinės laukė didesni žmonių susibūrimai su gėlėmis ir vėliavomis. Vyresnio amžiaus žmonės buvo atsivedę vaikus. Jautėsi pakili nuotaika.

Vakare vėliavomis pasipuošusiai automobilių vilkstinei įveikus lietuviškąją Baltijos kelio dalį ir atvykus į Saločių pasienio punktą įvyko Lietuvos ir Latvijos delegacijų susitikimas. Prie restorano „Pasienis“ šalia magistralės Via Baltica buvo užkurtas šventinis laužas apie kurį susibūrę žygio dalyvius sveikino Latvijos nepriklausomybės akto signatarų klubo prezidentas Juris Karlsonis (Juris Karlsons), buvęs Tautos fronto lyderis Dainis Ivanis (Dainis Ivans), signataras Nacionalinio susivienijimo „Visu Latvijai/TB/LNNK“ atstovas Voldemaras Krustinis (Voldemars Krustinš) ir kiti politikai ir visuomenės veikėjai.

Po iškilmingų kalbų apie Baltijos kelią suvienijusį 3 Sovietų sąjungos pavergtas Baltijos tautas, apie Lietuvių ir Latvių tautų draugystę, bendradarbiavimą ir būtinybę stiprinti abipusius ryšius, buvo paskelbti ir iškilmingai pasirašyti du svarbūs dokumentai: Latvijos ir Lietuvos vienybės deklaracija ir Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“  ir Nacionalinios susivienijimo „Visu Latvijai/TB/LNNK“ komunikatas.

Baltijos kelio metinių minėjimo šventę vainikavo „BALTŲ VAKARONĖ“. Kas tik norėjo ir turėjo jėgų galėjo išsišokti skambant kojas kilnojančiai ir uždegančiai liaudiškai muzikai.

Nacionalinį susivienijimą „Už Lietuvą Lietuvoje“ sudaro susivienijusios 4 politinės partijos – Tautininkų sąjunga, Centro partija, Socialdemokratų sąjunga, Tautos vienybės sąjunga bei visuomenininkai buvę Sąjūdžio iniciatyvinės grupės nariai, Nepriklausomybės Akto signatarai.

Nors šis jungtinis politinis darinys susikūrė prieš šių metų Seimo rinkimus ir žada juose dalyvauti bendru koaliciniu sąrašu, tačiau pasak Nacionalinio susivienijimo „Už Lietuvą Lietuvoje“ Politinės tarybos pirmininko, Seimo nario Gintaro Songailos „Už Lietuvą Lietuvoje“ susikūrė, ne tik tam, kad eitų į 2012-ųjų metų Seimo rinkimus, bet ir, „kad vykdytų bendrą politiką siekdamas įgyvendinti šio susivienijimo suformuluotus svarbiausius programinius uždavinius“.

Pagal Seimo rinkimų įstatymą, koalicijoms per rinkimus reikia įveikti 7 proc. ribą. Partijoms, rinkimuose dalyvaujančioms savarankiškai, numatyta mažesnė 5 proc. riba.

Žygio akimirkos Vytauto Daraškevičiaus nuotraukose:

Žygio akimirkos Jono Vaiškūno nuotraukose:

Rimo Pakerio nuotraukos iš lėktuvo:

Kategorijos: Kultūra, Pilietinė visuomenė, Šventės, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

19 komentarų

 1. negalejusi dalyvauti:

  Žiūriu, nieko nesuprantu… Pasigendu kai kurių kitų , labai svarbių asmenų- Baltijos Kelio’89 organizatorių, Sąjūdžio įkūrėjų, “Už Lietuvą Lietuvoje” rėmėjų, Eitynių dalyvių, pasigendu Sąjūdžio vėliavos… KAS ATSITIKO? KODĖL ČIA NĖRA VISŲ svarbiausių Sąjūdiečių? Beje, kam prisileidot Velnią- Matulevičių?

 2. Pensininkas:

  Šaunuoliai. Sveikinu nacionalinio susivienijimo UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE iniciatyvą. Bet apmaudu, kad vakar vakarą praleidęs prie televizoriaus, nepastebėjau, kad būtų nors užsiminta, kad toks auto žygys Baltijos keliu iš vis vyksta. Manau biedni ir pavojingi sistemai esate, todėl ir stengėsi nepastebėti. Gerai, kad dar benzinui sukrapštėte. Bet aš balsuosiu už UŽ LIETUVĄ LIETUVOJE sąrašą ir vienmandatėje už Gintarą Songailą. Linkiu sėkmės.

 3. Žinia apie LSDS suvažiavimą:

  Rytoj bus koalicijos partnerių tautinių socdemų LSDS suvažiavimas.Gerai būtų, kad būtų tiesioginė transliacija ar bent aprašymas. Kad ir dėl to, kad tauta dabar yra stipriai pakrypusi Į KAIRĘ. O ir tautininkai tur būt su tauta?

  • Kažin:

   Eksploatuoti visos Tautos “Baltijos kelią” kuriai nors partijai rinkiminėje kovoje paprasčiausiai negarbinga.
   Tikėtina, kad tokie partiniai politikai taip negarbingai, savanaudiškai elgtųsi ir Seime…

   • Ekspluatuoti? Buvę sąjūdininkai gražiai paminėjo jų pačių organizuotą anuomet Baltijos kelią. Esama valdžia, deja to daryti nesiėme.

    • Ir pridurčiau dar – esama TV nesiėmė rodyti ar bent jau parengti reportažą.

     • Songaila turi daugiau lėktuvų negu Juknevičienė::

      Jau visiškai aišku, kad LRT nerodė ir nerodys. Beje parodė Matulą, Gegužinską ir kt. susirinkusius atskirai prie Pasvalio. O kaip skelbiama Tautininkų sąjungos FB straipsnis apie Eitynes Kaune buvo išimtas.
      Bet variantų yra. Pvz. kaip transliavote spaudos konferencijas tiesiogiai, tai jeigu būtų žinoma, kad pvz. vakarais 20 val. “Alko žinios”, tai manau, kad nemažai pasijungtų. Ir kiek žinau, tas Alko spaudos konferencijas žiūri miestų rajonų žurnalistai (10-30), nors parašyti gal ir nelabai gali. Bet žurnalistas yra tokia profesija, kad ir taip randa būdų informuoti. Taip kad visuomenės nuomonę formuojate. Ir pvz. rytojaus LSDS suvažiavimas tikrai daug domintų.
      Antra vertus suprantu, kad ne viskas čia taip paprasta.

     • Kažin:

      Manau, kad “Baltijos kelio” minėjimo organizatorių demonstruojamas susipriešinimas su esama valdžia yra dirbtinis, paviršinis, fasadinis – skirtas akreipti rinkėjų dėmesį į save.
      Beje, ir tas faktas, kad “esama TV” nesiėmė renginio nušviesti, rodytų, jog minėjimą laikė rinkimine akcija, taigi tikriausiai tikėjosi užmokesčio kaip už reklamą ar pan…
      Be to, kažkodėl dėl to, kad TV nerodė, viešai jokio triukšmo nekėlėte. Tas taip pat kai ką sako…

 4. Valdas:

  22 metus
  Lietuvą skurdino, partinių gaujų suformuotos, penkiolika vyriausybių.
  Lietuvą naikinančios kelios partinės gaujos išvargino ir neatpažįstamai nualino bendruomenę.

  Džiugu kai ryškėja nacionalinio susivienijimo galia, teikianti viltis geriem pokyčiams prasidėti nuo šio rudens.
  Aktyviai dalyvaudami seimo rinkimuose turim galimybę atsikratyti visų tų partinių gaujų, kurios sukūrė Lietuvą netinkamą žmogui gyventi.

  Sėkmės, kuriant klestinčią Lietuvą : )

  • negalejusi dalyvauti:

   Reikia, kad grįžtų visi Signatarai, kurie pasitraukė arba landsbergistų, privatizavusių Valstybę, buvo patraukti iš politinio Lietuvos gyvenimo 1992 spalio 25. Visi, nes tik tais Sąžiningais Žmonėmis galima pasitikėti ir tikėtis, kad jie pakreiptų politiką tiesesne, Sąjūdžio linkme. Deja, būsimi rinkimų sąrašai nieko gero nežada. Labai daug tikėjausi iš “Už Lietuvą Lietuvoje”, bet kol kas vaizdas atrodo labai silpnas, juolab, kad sąrašą sugadino baisus degutas- Matulevičius. Kas jį ten įleido? Ir ar tik ne jis “išbaidė” kai kuriuos Sąjūdiečius, Signatarus, kuriuos labai tikėjausi matyti “ULL” sąraše? Ir net kaip sąrašo vedlį tikrai įsivaizdavau kitą Žmogų, tik jau ne Valionytę…

   • Žinia apie LSDS suvažiavimą:

    Tamsta turėsit galimybę reitinguoti. O kad kalbat be pavardžių, tai irgi kai ką sako. Įvardinkit tą ŽMOGŲ ir pamatysit kai tuoj pat atsiras kritikuotojų..

    • kritikas:

     Beprasmiška dabar kalbėt apie tai, kas būtų, jei būtų vieni ar kiti. Ko jau nėra ULL sąraše, vadinasi, jie į politiką negrįžta, nors laukiam 20 metų… Kodėl – čia jau kitas klausimas, ir net ne vienas… O ULL sąrašo įvardintieji kai kurie oj oj oj kaip kritikuotini… Bet čia diskusija ne po šiuo straipsniu, nesipainiokim…
     Apie Baltijos Kelią. Pagarba žygio dalyviams, pagarba žmonėms, kurie nepamiršta priminti svarbių istorinių dalykų, nes valdininkai tokias progas prisimena tik nebent kokiais jubiliejiniais metais.O tokios personos, kaip pvz, Partškolos darbuotoja iš Daukanto a. sugeba be jokios sąžinės graužaties prisiplakti prie sąjūdiečių ir pasišildyti jų spinduliuose , prisiimdama Sąjūdžio žmonių nuopelnus sau, nuolat vartodama žodį “Mes…”, “Mes pasiekėm…, mes padarėm…”. Lyg ponia pati partšokoloj būtų paskelbusi Nepriklausomybės Aktą…

 5. Kažin:

  Laisvos ir klestinčios Lietuvos siekė ir Sąjūdis, bet, kaip sakoma, išėjo, kad šuo kepsnį nunešė… Kad dabar per rinkimus bus galimybė atsikratyti “partinių gaujų” tik gražūs žodžiai, juo labiau, kad dalis tautininkų yra Seime, per tai laikytini ir tų “partinių gaujų” bendrininkais arba vienaip ar kitaip neprincipingais.
  Už koaliciją būtų galima balsuoti tuo atveju, jeigu jie be jokių išlygų pasitvirtinų rinkiminės programos nuostatą, kad tuo atveju, jeigu jų programa per rinkimus negaus daugumos arba teisės formuoti valdžią, visų gautų mandatų atsisakoma ir koalicija iš Seimo pasitraukia. Rinkimai toliau negali būti vietų pasidarymu savanaudiškame Seime.

 6. Songaila turi daugiau lėktuvų negu Juknevičienė::

  Manau, kad tokių automobilinių žygių aplink Lietuvą dar reikia suorganizuoti, nes tai daaug smagiau nei važiuojant vienam. Tik gerai būtų šeštadieniais, nes darbo dienom darbas trukdo.

 7. Algis Dievų siūstas:

  Beje kitais metais ruošiamas okupantinės religijos minėjimas, t.y. Žemaitijos krikštas, reikia taikiu būdu parodyti, kad mes nesutinkame prieš šį minėjimą, tai yra mūsų visų genčių ir tautos pažeminimas, darykime ką nors, kad žmonės suprastų…

  • Vilmantas Rutkauskas:

   Pirmiausia – sąmoningus, bet vis nuolankius okupuotus Baltus vienijant kažkaip išreikšti Žemaitijos okupacijos nepriimtinumą, tai turėtų daryti pirmiausia Krivis. Palaikytojų tuomet atsirastų.

   Na, turiu nuojautą, kad toks Alkas įdės kokį straipsnį apie 14 amžiuje (po Kristaus) Lietuvoje susiklosčiusią, t. y. kryžiokų “suklostytą” padėtį, tai nors tiek.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: