A. Patackas. Klonio gatvei rengiamas „baudžiančiosios psichiatrijos“ reidas? (52)

Algirdas Patackas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Algirdas Patackas | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Paskutinės kraupios žinios iš mergaitės „ėmikų“ stovyklos – šaltiniai praneša, kad bus panaudota psichiatrų pagalba. Planai greit ir staigiai „paimti mergaitę“ žlunga, nes policija nenori būti atpirkimo ožiu, o Socialinių reikalų ministerija irgi spyriojasi. Nagrinėjant nevykusį kovo 23 d. antpuolį, atkreiptas dėmesys, kad žmonės palankiai žiūrėjo į greitosios pagalbos medikus, netrukdė jų automobiliui. Tuo ir bus pasinaudota – į namą pateks psichiatrai.

Motyvas – mergaitė patiria taip vadinamą „Stokholmo sindromą“, kai įkaitas susigyvena su pagrobėjais, atseit Kedžių šeima. Vaduojant „įkaitę“, galima naudoti ir prievartą, nes tai bus mažesnis blogis, nei palikti mergaitę „už tvoros“. Šio plano autoriai – Vilniaus psichiatrai Dainius Pūras ir Linas Slušnys. Kauno psichiatrai atsisakė dalyvauti, nes, jų nuomone, naudojant prievartą mergaitė patirs taip vadinamą „potrauminio streso sutrikimą“, t.y. jai dėl prievartos ilgam, o gal visam gyvenimui gali sutrikti psichika.

Socialinių pedagogų sąjungos, vienijančios 35 000 narių, vardu pirmininkas Jnas Viumas (Jan Vium)  iš Danijos kreipėsi į Lietuvos Vyriausybę, rekomenduodamas, kad būtų įgyvendinamas JT Vaiko teisių konvencijos 12 str. ir vaiko teises ginančios institucijos šią mergaitės teisę užtikrintų tinkamai. Ši pedagogų sąjunga rekomenduoja gilinantis į vaiko norus ir poreikius priimti sprendimą, nedarant vaikui jokios žalos ir TIK SU VAIKO PRITARIMU. Neįsiklausius į vaiko poreikius, ypatingai vaikui, kuris jau yra patyręs fizinę, dvasinę, emocinę, psichologinę ar lytinę prievartą, pakartotinai sugniuždomas pasitikėjimas kitais, atsiranda savęs nevertinimas, menkinimas ir dėl to gali išsivystyti ženkliai sudėtingesni padariniai vaiko sveikatai, socialinei raidai, psichologinei, emocinei būklei. Jie siūlė savo pagalbą, atsiunčiant specialistą, tačiau iš „ėmikų“ stovyklos buvo atsakyta tyla.

*

Dabar – 2012-ji. Netrukus, gegužės 14-ją, minėsime 40-ties metų sukaktį, kai susidegino Romas Kalanta. Iškilmingas minėjimas vyks Seime, bus kalbama iš Seimo tribūnos. Tada sovietinė psichiatrija buvo panaudota apšmeižiant šią jauno žmogaus auką ir tuo ilgiems metams susipurvino savo vardą. Nebuvo jis nuplautas ir nepriklausomybės metais – liko neįvardintos pavardės, nebuvo viešai ir artikuliuotai pasmerkti tarnavę „baudžiančiajai psichiatrijai“. Jauni žmonės gal nežino, kad šitaip – „karatelnaja psichiatrija“(„baudžiančioji psichiatrija“) buvo vadinamas vienas kraupiausių sovietinių išmįslų – baudimas psichiatriniu kalėjimu. Seni lagerio vilkai, nebijoję ne vieną kartą pakliūti į Mordovijos lagerius, šitos psichiatrijos bijojo – gąsdinimas Černiachovsku (ten buvo psichiatrinė ligoninė-kalėjimas) palauždavo labiau nei kiti grasinimai. Tam netgi buvo sukurta „liga“ – „lėtinė („vialo tekuščaja“) šizofrenija“, atseit šizofrenija, šiaip nepastebima, kurią diagnozuoti galėjo tik KGB ir jiems tarnavę psichiatrai.

Ar vėl grįžtame į tuos laikus“? Ar vėl psichiatrai tarnaus nesąžiningiems, susipainiojusiems valdžios žmonėms? Teisėsaugai, kuri, užuot užtikrinusi teisę ir tiesą, palaipsniui virsta vidiniu priešu, stribu su nepriekaištingu kostiumu. Ar vėl bus panaudotas vienas šlykščiausių metodų – prievarta, žalojanti žmogaus, šiuo atveju mažo vaiko psichiką?

Keletas žodžių apie asmeninę patirtį. Netrukus ateis laikas dar vienai sukakčiai –1975 m. padedant psichiatrams buvo nužudytas Mindaugas Tomonis – poetas, disidentas, mąstytojas, mano bičiulis nuo vaikystės. Jam buvo pritaikyta būtent toji aukščiau aprašytoji diagnozė. Rezultatas – buvo rastas po traukiniu, galva atskirai, kūnas atskirai. Bylą vedė tuomet dar jaunas tardytojas Stasys Indriūnas, kuris vėliau vedė ir kitas panašias, ypatingai svarbias bylas, susijusias su disidentais ir t.t. Nebuvo niekas išaiškinta – atvirkščiai, buvo išsineštas Mindaugo archyvas, dingo demaskuojantys įrašai iš medicininių dokumentų. Dabar Stasys Indriūnas dirba Lietuvos generalinėje prokuratūroje, Valdymo skyriuje vyriausiojo prokuroro pavaduotoju…

Ir vėl prokuratūra? Ranka rankon su psichiatrija? Ir vėl teks pradėti asmeninį karą su santvarka, tiksliau su ją iškraipusiais jos tarnais, pasijutusiais nebaudžiamais?

*

Bet grįžkime į Klonio gatvę. Pagrindinis psichiatrų, teisinančių prievartą vaikui, argumentas yra, kad vaikas auga įkalintas „už tvoros“. Tai nuimkite tą tvorą! Juk jūs ją ir pastatėte! Visi, kas buvo Klonio gatvėje – ne porą valandų, bet parų ir savaičių – visi jie matė žaidžiantį ir fleita švilpaujantį, anaiptol ne nelaimingą vaiką. Ką jūs, prievartininkai, jam siūlote? Abejotiną valdiškų instancijų globą? Melas – savo vaiko jūs niekada toms instancijoms nepatikėtumėte…

Ten, Klonio gatvėje, seniai nebe minia – ten susiformavo savita, nepriklausoma ir laisva bendruomenė, iš visos Lietuvos. Jie anaiptol ne angelai, joje yra visko, ko esama bendruomenėse, tačiau visus juos jungia vertybės, kurių svarbiausioji yra tiesa. Jie didžiuojasi vadinami patvoriniais, nes „patvorinis tai tas, kuriam ne tas pats, kas darosi už kaimyno tvoros, kuriam ne tas pats, kas darosi su Lietuva“ (iš atsišaukimo), ir kuris nebijo, nes neturi ką prarasti, išskyrus žmogaus ir piliečio savigarbą. Ar pagalvojote, kas jūsų laukia, jei jėga išplėštute vaiką? Ką toliau darysite? Manote, kad Klonio bendruomenė, kad tiesioji ir teisioji Lietuva tylės?

Viskas tik dar prasideda.

Kategorijos: Lietuvos kelias, Nuomonių ratas, Politika ir ekonomika, Visi įrašai, Visuomenė | Žymos: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

52 komentarai

 1. vienuolis:

  klonio gatvės kliedesiai. Net psichiatrų nereikia. “Paskutinės kraupios žinios iš mergaitės „ėmikų“ stovyklos – šaltiniai praneša, kad bus panaudota psichiatrų pagalba.” – Viena Bobutė Sakė agentūros pranešimas: KGB mylimiausias metodas.

 2. Alvydas Butkus:

  Pasirodo, D. Pūras ne tik žodžiais, bet ir žygiais “tėvynę myli”. Perfrazuojant posakį “kas patikrins tikrintojus”, galima paklausti, “kas gydys tokius psichiatrus”.

 3. juokinga:

  Jau darosi neaišku, kur čia Klonio, o kur Latvių gatvės interesai.

 4. Petras:

  Ačiū, Algirdai, tiems psichiatrams tikrai nagai niežti, nesitveria, kada užduotį įvykdyt galės. Kas su mumis pasidarė, ko mes beverti, jei vieno kankinamo vaiko apginti negalim.

 5. Aciu:

  Algirdui Patackui, kad nebijote sneketi.

 6. Ryšininkas:

  Manyčiau, kad tai ne vienintelis jų planas. Turėtų būti dar bent keletas atsarginių taip sakant pagal aplinkybes.

 7. Putuckas:

  Dar yra žinoma kad puolime dalyvaus ir odontologai. Tie tai išvis žvėrys. Dalyvaus ir kiti specialistai, tik proktologai sakė kad šios baudžiamosios akcijos nepalaikys.

 8. Kažin:

  Ir Patackas nusprendė visgi dar kokį kuragalį švystelti į visai beblėstantį laužą…

 9. spyglys:

  tai matomai Vilmantas Rutkauskas yra busimas klientas tai ir nesulaukia kada jo pasitenkinimo objektas bus atiduotas savadautojai…

 10. vilnietis:

  Ar galų gale bus įgyvendintas teismo sprendimas, ar galios minios teismas? Gal grįžtame į barbarų laikus?
  Ponai, kas prieš ką kariauja? Vienoje pusėje turtinga, įtakinga, teismų sistemą išmananti Venckienė, kitoje pusėje neturtinga, neturinti užtarėjų, apšmeižta motina.
  Faktas yra aiškus: mergaitė yra pagrobta, laikoma visiems žinomų pagrobėjų prieš motinos valią. Ji yra įkaitė! Koks pasityčiojimas – priversti motiną kelis metus bylinėtis, kad susigrąžintų savo dukterį? Policija turėjo vos gavusi pranešimą apie dukters buvimo vietą sugrąžinti mergaitę motinai. Ne ji turėjo bylinėtis, o tie, kas norėjo atimti iš jos dukterį.
  Isivaizduokite, ponai, kad kas nors pagrobia jūsų vaiką, uždaro jį. Jūs sužinote, kur jis slepiamas, bet, pasirodo, negalite jo susigrąžinti, kol to nenuspręs teismas. O ir teismui nusprendus, sprendimas nevykdomas. Ar toks yra Lietuvos teisingumas?
  Gėda, kad protingi ir gerbiami žmonės, kaip A. Patackas, toliau griauna visą teisinę sistemą, o tuo pačiu ir valstybės pamatus.

  • tikras lietuvis:

   Būtų protingi, tai negriautų.

   • kaimietis:

    Is kur jus gerbiamieji istraukete, kad teisine sistema yra valstybes pamatas? Priminsiu, kad valstybe yra visu pirma prievartos masina. Valstybe ipareigoja joje gimusi zmogeli moketi jai duokle ir gyventi pagal administracijos nustatyta tvarka. Jeigu zmogelis nepaklusta, jis represuojamas istatymo nustatyta tvarka. Valstybes pozicija yra tokia, kad tik administracija gali kurti istatymus, originalus individo mastymas yra jo teise iki to momento kol jis nesikerta su valstybes nustatyta tvarka. Kaip patyre sovietus vilkai, Jus turetumete gerai zinoti, kad vyriausybe, jos darbas ir istatymu leidyba turi dvi esmines kryptis: kontroliuoti ir lobti. Tautos vyriausybes niekada nebuvo, ji visada buvo neigyvendiunama ideja-masalas. Situos dalykus dekonstravo dar senoves graiku filosofai, kiek tukstantmeciu galima minkyti suda apie viena ir ta pati? Valstybe yra kaip teisejas krepsinio varzybose – jeigu suklydo, kazkas gavo bauda ir tiek. Taip, teisejas gali buti nusikaltelis, jis gali paprasciausiai klysti – kas cia naujo, negirdeto? Lygiai taip pat kaip ir bet kuris is musu. Prie ko cia ta mergaite? Tokiu mergaiciu girti vairuotojai uzmusa keliuose desimtimis ir niekas del to atviru laisku niekam neraso. Esme tame, kad cia ivyko viesas ir izulus, kolektyvus pasipriesinimas valstybei. Kodel dabar valstybe butinai teisi? Aisku jinai gali buti neteisi. Netgi teisumas cia neturi reiksmes is tikro. Reiksminga yra pats pasipriesinimas, nepripazinimas legitimumo valstybiniu instituciju…a kaip ten tas keiksmazodis…? Nebzinau…Va cia linksmoji dalis. Sitas ivykis daugeliui simbolizuoja paprasto kliunkio stojima piestu pries istinusia, istvirkusia ir korumpuota Lietuvos valdzia. Ir man labai gaila, bet turiu pripazinti kad man tai patinka. As nemegstu valdziu. Niekada nemegau. Va ir tikro kur suo pakastas. Landsbergis puikiai tai apraso, tik su jam budinga poeto romantika. Nesvarbu ten buvo ta pedofilija, ar nebuvo. Nesvarbu kas teisus. Kad valdzia yra sunauja – faktas.

    • tikras lietuvis:

     Nebūtų valstybės, tai net ir į gatvę neišeitum.

     • zemaiciu zydas:

      nu nieko sau! 😀 Tu zinai, kai as augau, valstybe buvo. SSSR. Nuo to momento kai mane mama isleido i gatve, reikejo irodineti savo teises. Paprastai – lazda i veida. Mes buvom 24 pacanai kieme. Apie puse iki siol lageriuose su nedidelem pertraukom. Ne vienas netarnavo armijoj – skaite kad geda. Tiesa, du bego nuo mentu i armija, bet paskui parbego atgal nebaige tarnybos, nes turejo buti uzdaryti ir tenais. Mes rinkdavom po 5 rublius Pravenu verchui, kuris irgi buvo is musu kiemo. Obshchiaka. Kas menesi. Mustis reikejo visiems. Periodiskai. I liuli gaudavai jeigu esi ryzas, jeigu su akiniais, jeigu garbiniuotas. Nuo mentu gaudavai i sonus profilaktiskai. Kad neachujelintum. Nuo tevo i liuli dziaba, dirzas neveike. Tevas buves kandidatas i rinktine bokso. Gatve buvo mano namai. Alus, 21, mergos, zole, rokenrolas. Maciau tavo valstybine tvarka is visur – ir is isores ir is vidaus. Buvau visur. Ir ne tau man aiskinti ka as daryciau ir ko neidaryciau jeigu butu kas butu;) Be pykcio! 😀

 11. Elena:

  Gerb. A.Patackai, jau seniai seniai, dar nuo sąjūdžio laikų, kai buvote seime, man Jūs buvote teisingumo ir doros pavyzdys. Džiaugiuosi, kad niekada neteko Jumis nusivilti – išlikote tiesus ir garbingas, visada kovotojantis už tiesą. Dabar sužinojau, kad Mindaugas Tomonis buvo Jūsų draugas. Dar 1995m įsigijau knygą “Žinia”. Ją skaičiau ne vieną kartą. Sužavėjo mane tragiška M.Tomonio asmenybė, jo meilė Lietuvai, Laisvei, Tiesai, jo drąsa ir nepalaužiamumas., jo mintys ir poezija..Tokių žmonių nedaug, nepamirškime jų. Neturime teisės. O Jums linkiu sveikatos, stiprybės, drąsos tolesnėje kovoje už Tiesą. Te saugo Jus Dievas.

  • Vilmantas Rutkauskas:


   Visuomet pagalvoju, kur link žybkrikščionys palenks.

   Ir niekadados neapsirinku – link pasmerktybės Lietuvai.

   • zemaiciu zydas:

    Vilmantai. Ka atsakytum man, jeigu drebciau kad iskiliausi zmones kokius sutikau per savo gyvenimeli buvo/yra tikintys(arba pusiau tikintys) krikscionys? Ir neteko sutikti a nei vieno pagonio ar kitokio kaip ten bepavadintum senojo tikejimo ispazintojo kuris prie anuju priartetu bent per simta kilometru. Ar cia man taip nepasieke, ar kaip? Mes vaziuodavom kazkadaise i visokius keistus susiburimus ir maciau as ju visokiausiu – ten nuo tautosakininku
    iki tu mosikuotoju kardais. Giminej turiu dideliu kaip balionai folklorininku. Ir neziurint to, kad savo dusioj turiu kazkoki labai romantiska gamtos ir zmogaus santykio modeliuka, nu ko tik nori – budistu ir tu maciau rimtesniu, o pagonies – anei vieno. Gal sakau yra kazkas ka tai parases rimto ta tema? Idek man kokia nuoroda jeigu turi. Prasau. Bo iki siol man niekaip nepapuola nieko rimtesnio…

 12. janušonis evaldas:

  “Oooooo,kaip mieeeela”-senoji gvardija lenda iš apipelijusiu mauzolieju,visai kaip Džeksono muzikiniam filme…

 13. tiesiogiai is patvorio:

  Sveiki.Na gyvenam cia gerai,orai atsilo ir nebereikia karsto vyno,organizuojam vakaruskas ir pobisietkas,valgyt turime,o isgert tai alkoholio bebevartojam nes vos policija nesupakavo uz gerima viesoje vietoje,tai teko lysti i pogrindi,bet taip dar idomiau ir dar su asmens higiena turime problemu nes nera kur nusiprausti…kvieciame atvaziuoti.tai tiek ziniu is patvorio.

 14. Nagi:

  Ačiū tau Algirdai už puikias kaip visada tavo išsakytas mintis, gaila kad metai atima sveikatą ir laiką, sunku visur suspėti, o šiaip aš visa širdimi ten Kluonio gatvėje ginant mergaitę nuo išsigimusių pabaisų.

 15. Birutė:

  Didžiulė mano pagarba gerbiamam Algirdui Patackui. Jis TIKRAS , DORAS LIETUVOS PATRIOTAS.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: