Trakuose bus įamžintas orientalisto Hadži Seraja Chano Šapšalo atminimas (0)

Gruodžio 28 d., trečiadienį, 14 val.Trakų istorijos muziejus surengs renginį, skirtą pasaulinio garso orientalisto, karaimų muziejaus įkūrėjo dr. Hadži Seraja Chano Šapšalo atminimo įamžinimui. Ant Trakų istorijos muziejaus karaimų etnografinės parodos pastato sienos bus atidengta paminklinė lenta, vėliau Trakų karaimų mokykloje vyks leidinio „Hadži Seraja Chanas Šapšalas pasišventęs mokslui ir tautai” iš Trakų istorijos muziejaus leidžiamos serijos „Muziejaus rinkiniai” pristatymas.

„2011 metais minimos 50-osios Seraja Šapšalo mirties metinės paskatino įamžinti jo atminimą, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius. – Buvo nuspręsta pagaminti atminimo lentą, jubiliejinį medalį ir ženkliuką. Taip pat nutarta Trakų istorijos muziejaus karaimų etnografinę parodą pavadinti „Seraja Šapšalo karaimų tautos muziejumi“.

„Mintis įkurti karaimų muziejų S. Šapšalui kilo dar XIX a. pab. – pasakoja Alvyra Zagreckaitė, Trakų istorijos muziejaus karaimikos skyriaus vedėja. – Tačiau tik 1938 m. Trakuose įvyko kertinio pamatų akmens pašventinimo ceremonija, įmontuota kapsulė ir prasidėjo muziejaus statybos. Jas nutraukė kilęs Antrasis pasaulinis karas. Rinkiniai liko S. Šapšalo bute Vilniuje. 1941 m. jis sukauptas vertybes padovanojo valstybei, prašydamas įkurti muziejų. Tačiau tik 1967 m vasarą Trakuose atidaryta pirmoji karaimų etnografinė paroda, kurioje buvo eksponuojami perduoti Trakų istorijos muziejui ir Lietuvos nacionaliniam muziejui eksponatai iš S. Šapšalo kolekcijos. Minint 600-ąsias karaimų ir totorių apsigyvenimo Lietuvoje bei Trakuose metines 1997 m. ši paroda atnaujinta ir praplėsta“.

Seraja Šapšalas gimė 1873 m. Bachčisarajuje (Krymas). 1894-1899 m. studijavo S.Peterburgo universiteto Rytų kalbų fakultete (arabų- persų- turkų- totorių kalbų specialybė). Nuo 1901 iki 1908 m. gyveno Persijoje (Iranas) kaip sosto paveldėtojo mokytojas. 1908 m. grįžęs į Rusiją, dėstė S.Peterburgo universitete. 1915 m. S. Šapšalas buvo išrinktas Tauridės (Krymas) hachanu, bet 1919 m. emigravo į Kaukazą, po metų – į Turkiją. 1927 m. buvo išrinktas Lenkijos karaimų hachanu ir 1928 m. atvyko į Vilnių. Tapęs dvasiniu ir pasaulietiniu karaimų vadovu, Seraja nenutraukė ir savo mokslinės veiklos: dėstė turkų kalbą Rytų Europos tyrimų institute, Politinių mokslų mokykloje, priklausė įvairioms mokslinėms draugijoms. Po karo dirbo Lietuvos MA Istorijos institute. 1940 ir 1945 m. buvo priverstas atsisakyti religinio hierarcho pareigų. Bet karaimams visada buvo autoritetas ir iki pat mirties laikomas vyriausiuoju visos po pasaulį išsibarsčiusios tautos vadovu. Seraja Šapšalas mirė 1961 m. lapkričio 18 d. Daugiau nei 60 metų dirbdamas mokslinį darbą, S.Šapšalas parašė virš 100 mokslinių darbų.

„Trakų istorijos muziejaus karaimikos rinkinyje yra nemažai eksponatų iš S. Šapšalo sukauptos kolekcijos, – sako Virgilijus Poviliūnas, Trakų istorijos muziejaus direktorius, – Tad kilo mintis išleisti ir iliustruotą leidinį, kuris plačiau supažindintų su spalvingos asmenybės, karaimų tautos sūnaus gyvenimu ir įvairialype veikla. Neliko nuošalyje ir Lietuvos karaimų bendruomenė, o ypatingai dr. Halina Kobeckaitė. Knygoje pateiktos publikacijos apie S. Šapšalą, iškilių žmonių prisiminimai, paties profesoriaus straipsniai ir laiškai“.

Leidinį visuomenei pristatys Trakų istorijos muziejaus direktorius Virgilijus Poviliūnas ir dr. Halina Kobeckaitė.

Kategorijos: Lietuvoje, Visi įrašai, Žmonės | Žymos: , , , , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: