Elektroniniai dienynai ir virtualios švietimo paslaugos ateina į mokyklas (0)

Lietuvos miestų ir rajonų bendrojo lavinimo mokyklose vis labiau prigyja elektroniniai dienynai. Popieriniai žurnalai ir pažymių knygelės pamažu tampa istorija. Informacinės technologijos vis aktyviau ateina į šalies švietimo įstaigas. Tai atskleidžia ir įvairūs įgyvendinami švietimo projektai, kurie leidžia gauti edukacinę informaciją ir elektronines paslaugas švietimo darbuotojams, mokiniams ir jų tėvams. 

Vis daugiau mokyklų  atsisako  popierinio dienyno

Elektroninis dienynas laikomas pažangesniu už popierinį, nes leidžia ir mokiniams, ir jų tėvams internetu gauti informaciją apie mokinio pažymius, lankomumą, namų darbus, taip pat perskaityti pranešimus apie tėvų susirinkimus. Kaip teigia projekto „Tavo mokykla“ vadovas Povilas Korop, elektroninio dienyno pranašumai akivaizdūs. Kai prireikia informacijos, nebereikia ieškoti popierinių dienynų: duomenys prieinami iš bet kokio kompiuterio. Taip pat nereikia skirti laiko ataskaitoms ruošti ar vidurkiams skaičiuoti, auklėtojams nereikia pildyti pažymių knygelių – tėvai pažymius sužino internetu.

Pašnekovo nuomone, didžiausią naudą tokia sistema teikia klasių auklėtojams, mokyklos vadovybei ir mokinių tėvams. Tėvai, surinkę elektroninio dienyno internetinį adresą,  įvedę vartotojo vardą ir slaptažodį, prisijungia prie informacinės sistemos ir gali matyti savo vaikų pažymių knygeles, pastabas, pamokų tvarkaraščius, kursų pasirinkimus, mokyklos naujienas, informaciją apie mokyklą ir savivaldybę, nuorodas į švietimo portalus.

Šiuo metu siūlomos šešios skirtingos elektroninio dienyno sistemos. Populiariausia yra „Tavo mokykla“ (TAMO) – šią sistemą naudoja 335 mokyklos. Ja pamažu susidomi ir kitos, ne tik bendrojo lavinimo mokyklos. „Elektroninius dienynus jau įsivedė 10 profesinių mokyklų, atsiranda poreikis ir pradinėse mokyklose, darželiuose, sporto ir meno mokyklose, jaunimo-suaugusiųjų centruose. Nors pasirinkusių elektroninius dienynus skaičius dar nedidelis, bet vis dažniau sulaukiame susidomėjimo. Ypač didelis dėmesys ir suinteresuotumas buvo jaučiamas prieš kelias savaites vykusioje parodoje „Mokykla 2011“, – sakė TAMO projekto vadovas Povilas Korop. Elektroninio dienyno naudojimas kol kas yra mokama paslauga. Kas mėnesį mokykloms ji kainuoja po šimtą litų.

Elektroninėje sistemoje dar daugiau galimybių pedagogams ir mokiniams

Elektroninis dienynas yra tik viena iš projekto dalių. „Tavo mokykla“ – tai programa, skirta bendradarbiauti su Lietuvos mokyklomis, siekiant patenkinti švietimų įstaigų poreikius įvairiose srityse, kur galima pritaikyti informacines technologijas. „Projekto vizija nuo pat pradžių buvo plati – informacinė sistema švietimo įstaigoms. Šiuo metu, be elektroninio dienyno, sistemoje yra teikiamos bendravimo funkcijos (pranešimai, apklausų modulis, diskusijų forumai), kurios ypač naudingos, mokytojams bendraujant su mokinių tėvais. Taip pat praeitais mokslo metais per TAMO sistemą dešimtų klasių mokiniai galėjo pasirinkti savo 11–12 klasių ugdymo planą, o dvyliktokai rinkosi, kokius brandos egzaminus laikys. Per sistemą vyko ir Lietuvos mokinių parlamento rinkimai. Tad potencialus sistemos pritaikymas yra labai platus. Taip pat sulaukiame pageidavimų iš vartotojų, kurie siūlo patobulinti ir sukurti naujas funkcijas – senų nebeužtenka. Kitais mokslo metais planuojame į sistemą įdiegti dokumentų valdymo galimybes, automatinio tvarkaraščių sudarymo funkciją ir dar nemažai naujovių“, – teigė programos „Tavo mokykla“ vadovas.

Mokyklose dėl sistemos jokių nesklandumų nekyla

Nuo praėjusių mokslo metų elektroninį dienyną pradėjusios naudoti Jonavos Jeronimo Ralio  gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Daiva Sirtautienė tikina, kad pokyčiai išėjo į naudą:  „Dabar kur kas paprasčiau rengti ataskaitas, suaktyvėjo mokytojų bendravimas su tėvais ir jokių nesklandumų dėl sistemos per dvejus metus neturėjome“, – teigė mokyklos atstovė. Prieš atsisakant įprasto dienyno gimnazijai reikėjo pasirūpinti, kad kiekvienas mokytojas turėtų kompiuterį su internetu. Taip pat buvo apklausti mokiniai: kiek namuose turi internetą ir galės naudotis elektroniniu dienynu bei knygelėmis. Moksleivių, galinčių namuose naudotis virtualia erdve, skaičius buvo nemažas, tad gimnazija pasiryžo šiai naujovei. Tėvams, kurie namuose neturi interneto prieigos ar kompiuterio, kas mėnesį atspausdinama pažymių suvestinė.

Elektroninio dienyno sistema orientuota į mokymo įstaigas, kurios turi nuolatinį interneto ryšį, nes vos tik įvedami nauji pažymiai, juos jau gali išvysti ir mokinių tėvai, ir patys moksleiviai. Kartais mokytojas ištaiso kontrolinį darbą vėlai vakare ir iš namų pažymius suveda į elektroninį dienyną, tada mokiniai iš karto juos sužino ir į pamoką ateina jau žinodami savo įvertinimus ir pasiruošę klausimus, kuriuos reikėtų pasiaiškinti. Tai vienas iš daugelio sistemos privalumų.

Švietimo portalas ne tik pedagogams

Įgyvendinama vis daugiau projektų, kurie internetinėje erdvėje sujungia pedagogus, mokinius ir jų tėvus. „eMokykla“ – dar vienas populiarus interneto portalas, teikiantis švietimo bendruomenei aktualią informaciją ir paslaugas. Kasdien jį aplanko daugiau nei 2000 vartotojų. Šio švietimo portalo paskirtis – sudaryti sąlygas gauti edukacinę informaciją ir teikti elektronines paslaugas švietimu besidomintiems asmenims. Interneto tinklalapyje, kurį administruoja Švietimo informacinių technologijų centras, lankytojams pateikiamos švietimo naujienos, renginių anonsai, elektroninių leidinių archyvas, tyrimai apie nacionalinę ir tarptautinę švietimo būklę, aktualūs dokumentai, naudingos nuorodos, vaizdo siužetų archyvas.

Be to, portale veikia švietimo darbuotojų forumas, o registruoti sistemos vartotojai turi galimybę kurti savo tinklaraščius ir naudotis elektroniniu paštu. Norintieji tobulėti svetainėje taip pat suras nemažai naudingos informacijos apie programas ir planus, mokymo ir metodines priemones, kvalifikacijos tobulinimo galimybes bei konsultacijas. Projektą finansuoja ES paramos fondai, kurių vertė siekia 1,063 mln. litų.

Kasmet informacinės technologijos vis aktyviau veržiasi į Lietuvos švietimo įstaigas. Jų dėka pedagogai, moksleiviai ir jų tėvai gali operatyviai gauti edukacinę informaciją ir elektronines švietimo paslaugas.

Kategorijos: Naujienos, Švietimas, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: