Teroristinis išpuolis Norvegijos sostinėje (nuotraukos, video) (1)

www.alkas.lt, papildyta 01.29

Sprogimai Osle | www.vg.no nuotr.Šiandien, liepos 22 d. Norvegijoje, Oslo centre nugriaudėjo du galingi sprogimai. Pirmasis įvyko prie pat Norvegijos vyriausybės rūmų. Pirminiais pranešimais – mažiausiai du žmonės žuvo, dar apie 15 buvo sužeista. Naujausiais duomenimis žuvusiųjų yra – 7.

Pranešama, jog vyriausybės vadovas nenukentėjo. Sprogimo epicentras – tarp vyriausybės rūmų ir energetikos ministerijos. Abu pastatai po sprogimo buvo labai apgadinti.

Po pirmojo sprogimo išdužo vyriausybės ir netoliese esančios laikraščio redakcijos pastatų langai. BBC žiniomis sprogmuo buvo gana galingas ir labai apgadino vyriausybės bei greta esančius statinius.

Po keleto minučių Osle nugriaudėjo dar vienas sprogimas.

Laikraštis „Dagbladet“ rašo, kad galėjo būti susprogdinti keli užminuoti automobiliai.

Sprogimo banga išdaužė daugelį 17 aukštų pastato langų, taip pat nukentėjo netoliese esančios energetikos, pramonės ir teisingumo ministerijų pastatai. Naftos ministerijoje po sprogimo kilo gaisras.

Taip pat pranešama, kad prieš sprogimą į šiaurės vakarus nuo Oslo esančioje Utojos (Utoeya) saloje į valdančiosios Norvegijos Darbo partijos jaunimo stovyklos dalyvius netikėtai pradėjo šaudyti policijos uniforma apsirengęs žmogus. Pirminiais duomenimis – yra žuvusiųjų, daug žmonių sužeista. Kol kas duomenys apie aukų skaičių gana prieštaringi. Iš pradžių buvo pranešama, kad nušauti 4 žmonės, vėliau, kad tik 5 sužeisti. Vieno liudininko teigimu žuvusiųjų yra net apie 20.

Agentūros Ruter duomenimis saloje buvo rastas sprogstamasis užtaisas. Taip pat pranešama, kad policija jau sulaikius įtariamąjį šaudžius į stovyklautojus pareiškė, jog jis neabejotinai  susijęs su sprogimais Oslo centre. Sulaikytasis yra 32-jų metų norvegas, tačiau jo pavardė neskelbiama.

Jei sprogimas Osle būtų „Al Qaeda“ išpuolis, tai būtų pirmasis teroristinis aktas Vakaruose nuo sprogdinimų Londono metro 2005-aisiais metais.

Norvegijos ministras pirmininkas Jensas Stoltenbergas telefonu duodamas interviu Norvegijos televizijai TV2 patvirtino, kad jis nenukentėjo per sprogimą prie vyriausybės kanceliarijos. Jis teigė, kad dar per anksti kalbėti apie teroro išpuolį.

Tačiau Norvegija kaip NATO narė  buvo sulaukusi iš „al Qaeda“ vadeivų grasinimų jog bus keršijama už dalyvavimą Afganistano kare.

Paskutiniais duomenimis Atsakomybę už išpuolį prisiėmė „Ansar al-Jihad al-Alami“ teroristų grupuotė. Jos lyderiai pagrindine priežastimi, lėmusią šio teroristinio išpuolio rengimą įvardija Norvegijos dalyvavimą NATO misijos Afganistane. Dar viena priežastimi nurodomas ir pranašo Mahometo įžeidimas, tačiau kada ir kaip šis pranašas buvo įžeistas neminima.

Vienas iš „Ansar al-Jihad al-Alami“ grupuotės lyderių perspėjęs, kad šis teroro aktas dar tik pradžia ir pagrasino, kad bus surengti dar baisesni išpuoliai Europos šalyse.

Lietuvos ambasada Norvegijoje praneša, kad žinių, jog tarp nukentėjusių per sprogimą yra Lietuvos piliečių neturinti.

Sprogimų vietos schema pagal BBC

Sprogimų vietos schema pagal BBC

AFP/ Thomas Winje / SCANPIX nuotr.:

Kategorijos: Naujienos, Politika ir ekonomika, Užsienyje, Visi įrašai | Žymos: , , , .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: