Vėl kviečia folkloro šventė „Atataria lamzdžiai” (0)

www.alkas.lt

XXVI tarptautinis folkloro šventė „Atataria lamzdžiai” ir vėl kviečia gegužės 27, 28, 29 dienomis kauniečius ir miesto svečius į tradicinius renginius.

Nuo1984 m. Kaune rengiamame festivalyje šalia gerai žinomų Lietuvos folkloro ansamblių kasmet dalyvauja svečiai iš įvairiausių užsienio šalių, pristatydami savąją tradicinę instrumentinę muziką, dainą, šokį.Folkloro festivaliai „Atataria lamzdžiai” savo esme skiriasi nuo kitų mieste organizuojamų švenčių, nes visas dėmesys jame – tautiniam menui, tradicijai.

Per amžius gludintos liaudies dainos, instrumentinė muzika ar šokiai demonstruojami koncertų metu, jų mokomasi kūrybinėse dirbtuvėse, galiausiai, visa tai padeda smagiai bendrauti vakaronėse. Svarbiausia – atvykti į festivalį, o noras padūkti, pasiausti būtinai užvaldys kiekvieną. Tokiu būdu tradicinis menas prikviečiamas į šiandienos modernų gyvenimą.

Šiemet festivalyje dalyvauja daugiau nei 30 Lietuvos folkloro ansamblių ne tik iš Kauno bet ir iš kitų šalies miestų ir rajonų: Utenos, Biržų, Kazlų Rūdos, Molėtų, Kėdainių, Jurbarko.

Suparna Banerjee iš Indijos

Suparna Banerjee iš Indijos

 Lamzdžių garsas prikvietė svečių iš Lenkijos. Festivalyje dalyvauja kapela Mazowiecka iš Ostaszewo, vadovaujama Bartosz Niedźwiecki. Šis kolektyvas groja autentišką Mazovijos, šiaurinės ir vakarinės Lenkijos dalies, muziką seniausiais ir tipiškiausiais šiam regionui instrumentais.  Girdėsime ir „Kujawiaką“ – vieną populiariausių tradicinių šokių, populiarų Mazovijoje. Skambės kapelos grojamos senoviškiausios melodijos: „Żabka“, „Polka-mazur“, „Polka“, „Powolniak“, „Owczarek“, „Żuraw“, „Mazur“, „Mazurek“, „Oberek“. 

„Atataria lamzdžiai” sulaukė indų tradicinio šokio šokėjos Suparna Banerjee. Ši atlikėja su pagyrimu baigė Pune universitetą Indijoje (scenos meno sritis). Jos moksliniai interesai apima šokio kritikos, globalizacijos problemas, choreografiją, šokio pedagogiką ir estetiką. Mokslininkė, choreografė Suparna gilinasi į turtingą Indijos klasikinį šokį ir yra gerai žinoma įvairiose pasaulio šalyse. Ji nuolat lankosi Iowa valstybiniame universitete ir Pensilvanijos valstybiniame universtitete, kuriuose moko Bharatanatyam kaip vizituojanti dėstytoja, skaito paskaitas Vokietijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, Šveicarijoje ir JAV.

Irakli Koiava iš Gruzijos

Irakli Koiava iš Gruzijos

Irakli Koiava iš Gruzijos, Tbilisio, nuo 2002 m. aktyviai domėjosi perkusija ir grojo grupėje „The Fairy“, kuri propagavo tradicinę instrumentinę muziką. Irakli 2003 m. pradėjo savarankišką muzikinę veiklą. Bendradarbiaudamas su įvairiais žymiausiais Gruzijos muzikantais, grojo įvairiose grupėse, koncertavo ir labai išpopuliarėjo. Irakli Koiava Lietuvos Kultūros ministerijos kvietimu atvyko į Lietuvą ir koncertuos folkloro festivalio „Atataria lamzdžiai“ renginiuose. 

Kihnu yra maža sala Rygos įlankoje. Ji žinoma dėl savo unikalios kultūros, tradicinio gyvenimo būdo, papročių ir dialekto. Čia išliko senos ir spalvingos muzikinės tradicijos. Iš ten ir atvyko estų folkloro ansamblis Kihnu Pilliselts, kuriam vadovauja Mare Mätas. Keletą pastarųjų metų fondas „Kihnu kultūrinė erdvė“ organizuoja tradicinio muzikavimo stovyklas salos vaikams. Dabar apie 80 procentų vaikų mokosi groti tradiciniais muzikos instrumentais. Ansamblis džiaugiasi galėdamas tradiciniais instrumentais pristatyti Kihnu kultūrą Lietuvoje

Nepalaya Lok Kala Manch yra mėgėjiška nevyriausybinė organizacija, siekianti saugoti ir populiarinti Nepalo tradicinę muziką, dainas ir šokius. Siekdama šio tikslo, grupė Nepalaya Lok Kala Manch, kurios vadovas dr. Dambar Narayan Yadav, dalyvauja tarptautiniuose kultūros ir liaudies muzikos festivaliuose. Jie ir patys organizuoja nacionalinius ir tarptautinius kultūros renginius Nepale. Be abejo, ir šis ansamblis festivaliui suteiks savitų spalvų.

Nepalaya Lok Kala Manch

Nepalaya Lok Kala Manch

Sulaukėme ir artimiausių mūsų kaimynų latvių iš Rygos. Maskačka yra Rygos dalis prie Dauguvos. Tai latvių folkloro ansamblio „Maskačkos muzikantai“ susitikimų vieta, todėl taip jie ir pasivadino. Folkloristai kartu dainuoja ir groja nuo 1995 m. Repertuare – autentiškos įvairių Latvijos sričių dainos, dainuojamos ir grojamos įvairiais instrumentais (smuiku, citra, fleita, dūdmaišiu, bosu, būgnu ir kitais). Groja tradiciškai, kaip Latvijos muzikantai grojo prieš šimtą metų. „Maskačkos muzikantai“ ansambliui vadovauja Ansis Ataols Bērziņš, daugybės tarptautinių folkloro festivalių Latvijoje, Lietuvoje, Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Rusijoje, Graikijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Slovakijoje, Baltarusijoje  dalyvis. Nuotaikingi ir šaunūs muzikantai nevengia linksminti vestuvininkų ar kitų švenčių dalyvių. 

Geras senas festivalio draugas – folkloro ansamblis „Gimtinė“ iš Punsko (Lenkija), vadovaujamas Angelės Bapkauskienės, veiklą pradėjęs nuo1998 m. Ansamblis yra paruošęs ne vieną programą: „Lalavimas Punsko krašte“, „Rugiapjūtės pabaigtuvės dvare“, „Atklausai“, „Piršlybos“, „Mergvakaris“ ir kitas. Ansamblis dainuoja savo krašto dainas, šoka ratelius ir kitokius šokius.

Į šių metų tarptautinį folkloro festivalį „Atataria lamzdžiai“ atvyksta per 70 svečių iš užsienio, veik 400 dalyvių iš Kauno miesto ir rajono, dar 200 – iš kitų Lietuvos regionų.

Renginiai vyksta gegužės 27, 28 29 dienomis, o svečių iš kitų šalių festivalio šeimininkai, Kauno tautinės kultūros centras, laukia jau 26 dieną.

Kaip ir kiekvienas vykęs folkloro festivalis skyrėsi vienas nuo kito savo sprendimais, taip ir šiame festivalyje bus akcentų, kurių nebuvo praeitais metais. Gegužės 27 dieną spalvinga, o svarbiausia, linksma folkloro ansamblių eisena nuo Kauno Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios Laisvės alėja, Vilniaus gatve į Rotušės aikštę nuves miestiečius klausyti, o gal ir patiems pasiseks pritariančiaisiais dalyvauti linksmame folkloro festivalio „Atataria lamzdžiai 2011“ atidarymo koncerte.

Šeštadienį, gegužės 28 d., įvairūs kolektyvai atvirose miesto erdvėse (Laisvės alėjoje, Vilniaus gatvėje, Valančiaus gatvės sodelyje) miestiečius ragins linksmai pradėti dieną ir, skambant įvairiausiai įvairių tautų muzikai, pasivaikščioti priešpiečio valandomis po Kauną. Rotušės aikštėje 14 val. kauniečių ir svečių lauks koncertas, tautodailininkų mugė, meninė akcija. Kam to bus maža – vakaronė.

Linksmybių netrūks ir sekmadienį – baigiamąją festivalio dieną. Visi sugužės į Ryšių istorijos muziejų, kuriame vyks koncertas ,„Bitė ritė“, uždarymas-vakaronė „Linksmi būkim“.

O ko liūdėti? Renginiai nemokami.


 
XXVI TARPTAUTINĖS ŠVENTĖS ,,ATATARIA LAMZDŽIAI 2011″
 
DIENOTVARKĖ 

GEGUŽĖS 27 D. PENKTADIENIS   

13 val. P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejuje, L.Zamenhofo g. 6. Kūrybinės dirbtuvės ,,ŠOKIM! DAINUOKIM!” Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Suparna Banerjee (Indija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija).

18 val. Dalyvių EISENA nuo Kauno Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčios į Rotušės aikštę  19 val. Rotušės a. atidarymo koncertas „PRAŠOM, SVEČIAI, KIEMINĖT” Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Suparna Banerjee (Indija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija), Lietuvos folkloro ansambliai iš Molėtų, Kazlų Rūdos, Pravieniškių, Kauno. 

GEGUŽĖS 28 D. ŠEŠTADIENIS   

11 val. KONCERTAI  Laisvės al., Vilniaus g., Valančiaus g. sodelyje. Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija), „Gimtinė” (Punskas, Lenkija), Lietuvos folkloro ansambliai.

14 val. Rotušės aikštėje Koncertas „IŠ KUR, IŠ KUR SVEČIAI ATVAŽIAVO” Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija), „Gimtinė” (Punskas, Lenkija), Lietuvos folkloro ansambliai iš Utenos, Biržų, Molėtų, Pravieniškių, Kazlų Rūdos, Skriaudžių, Kėdainių, Jurbarko, Kauno miesto ir rajono.

TAUTODAILININKŲ MUGĖ. Meninė akcija ,,LIETUVIŠKI ŽENKLAI”. Dalyvauja: Kauno kolegija, Taikomosios dailės mokykla, J.Grušo meno, VšĮ J. Urbšio katalikiška vidurinės mokyklos, Kauno tautinės kultūros centras

19 val. Ryšių istorijos muziejuje, Rotušės a. 19, Vakaronė „VĖLUS VAKARĖLIS” Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Irakli Koiava (Tbilisis, Gruzija), kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija), „Gimtinė” (Punskas, Lenkija), Lietuvos folkloro ansambliai iš Utenos, Biržų, Molėtų, Pravieniškių, Kazlų Rūdos, Kėdainių, Jurbarko, Kauno miesto ir rajono. 

GEGUŽĖS 29 D. SEKMADIENIS Ryšių istorijos muziejuje, Rotušės a. 19 

14 val. Koncertas ,,BITĖ RITĖ”. Dalyvauja: Suparna Banerjee (Indija), Irakli Koiava (Tbilisis, Gruzija). 16 val. Vakaronė „LINKSMI BŪKIM!” Dalyvauja: Nepalaya Lok Kala Manch (Nepalas), Irakli Koiava (Tbilisis, Gruzija), kapela Mazowiecka (Ostaszewo, Lenkija), Kihnu Pilliselts (Kihnu, Estija), Maskačkas spēlmaņi (Ryga, Latvija), Kauno miesto ir rajono folkloro ansambliai. 

RENGINIAI NEMOKAMI 

RENGĖJAI: Kauno miesto savivaldybė, Kauno tautinės kultūros centras

PARTNERIAI: P.Stulgos lietuvių tautinės muzikos instrumentų muziejus, Lietuvos tautodailininkų sąjungos Kauno bendrija, VDU, Kauno kolegija, Taikomosios dailės mokykla, Juozo Grušo meno, VšĮ Juozo Urbšio katalikiška vidurinės mokyklos

RĖMĖJAI: Kultūros rėmimo fondas, „Kauno diena”, „Šeimininkė”, „Nemunas”, „Pūkas TV”, INIT, kaunietis.lt, vakarones.lt, alkas.lt, kaunieciai.lt, elta.lt, kaunoaleja.lt, kaunas.lt, „Kvintencija”, „Media Traffic”, UAB ,,RGGLED” 

Informacija: www.ktkc.lt, tel. 837407135, 867936737, 861040325  

Kategorijos: Etninė kultūra, Naujienos, Šventės, Visi įrašai | Žymos: .
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: