Fukušimos AE grunte rasta pasklidusio plutonio (0)

www.alkas.lt 

BBC pranešė, kad Japonijos ministras pirmininkas Naoto Kanas, dėl padėties avariją patyrusioje Fukušimos  atominėje elektrinėje, paskelbė maksimalų pavojaus lygį valstybėje.

Pranešama, kad šiandien AE  komplekso grunte buvo rasta plutonio, o labai radioaktyvus vanduo nutekėjo iš reaktoriaus.

Kinijos, Pietų Korėjos ir JAV pareigūnai užfiksavo radioaktyvių elementų pėdsakus ore.

N.Kanas parlamentui teigė, kad padėtis „toliau yra nenuspėjama“. Jis pridūrė, kad vyriausybė „spręs šias problemas, galiojant maksimaliam pavojaus lygiu“”.

Tuo tarpu opozicijos įstatymų leidėjai griežtai kritikavo premjerą dėl jo veiksmų siekiant likviduoti šią krizę. N.Kanas buvo peikiamas už tai, kad nenurodė išplėsti evakuacijos zonos aplink AE. Į tai N.Kanas atsakė, kad svarstomos galimybės evakuoti dar 130 tūkst. žmonių iš AE apylinkų. Dabartinę evakuacijos zoną yra palikę apie 70 tūkst. gyventojų.

Fukušimos jėgainę eksploatuojanti bendrovė „Tokyo Electric Power Co.“ (TEPCO) nurodė, jog didesnio pavojaus nekeliantys plutonio kiekiai buvo nustatyti penkiose elektrinės komplekso vietose. Pasak ekspertų, plutonis yra viena iš pavojingiausių medžiagų. Jis sukelia vėžį. Manoma, jog plutonio į aplinką galėjo patekti iš jėgainės saugyklose laikomų panaudotų branduolinio kuro strypų arba pažeisto 3-ojo reaktoriaus, kuriame vieninteliame naudojamas plutonio turintis kuro mišinys.

Japonijos branduolinės ir pramonės saugos agentūra nurodė, kad nustatyti plutonio kiekiai nekelia pavojaus žmonių sveikatai, tačiau šios medžiagos buvimas aplinkoje tikriausiai reiškia, kad pažeistas reaktoriaus sandarumas. O sandarumą užtikrinančios sistemos pažeidimas reikštų šios avarijos pasekmių pavojaus rimtumą.

TEPCO viceprezidentas Sakae Muto sakė, kad šiuo metu plutonio izotopų Pu-238, Pu-239 ir Pu-240 koncentracija jėgainėje yra panaši į tą, kuri anksčiau Japonijoje būdavo fiksuojama po branduolinių bandymų užsienyje.

Fukušimos jėgainėje, kurią kovo 11 dieną nuniokojo smarkus žemės drebėjimas ir cunamis, darbuotojams gali tekti dar ištisas savaites ar mėnesius dirbti nepaprastai pavojingomis sąlygomis, siekiant iš naujo įjungti aušinimo sistemas ir išvengti visiško reaktorių šerdžių išsilydymo.

Pirmadienį betoniniuose tuneliuose po vieno reaktoriaus bloku buvo rasta labai radioaktyvaus vandens, o praeitą savaitę buvo nustatyta, kad kitame bloke telkšančio vandens spinduliuotė 100 tūkst. kartų viršija normą.Manoma, kad spinduliuotės intensyvumo padidėjimą antrame AE bloke lėmė reaktoriuje esančių kuro strypų dalinis išsilydymas.

Taip pat pranešama, jog nepaisydami kritiškos padėties aplinks Fukušimos AE, daugybė gyventojų grįžta į savo namus pavojingoje zonoje aplink elektrinę. Pirmiausiai tai yra pagyvenę žmonės nerimaujantys dėl savo turto ir nebenorintys ilgiau glaustis laikinose pastogėse. Vyriausybė pirmadienį įspėjo gyventojus negrįžti į namus, esančius 20 km spinduliu nuo elektrinės, nes pavojus sveikatai esą yra pernelyg didelis.

Fukušimos AE veikla sutriko dėl galingiausio Japonijos istorijoje ir vieno galingiausių pasaulyje kovo 11-osios žemės drebėjimų nusinešusių virš 10 000 žmonių gyvybių. Po kovo 11-osios žemės drebėjimo įvyko dar keletas mažesnio galingumo drebėjimų.

Pakartotinio žemės drebėjimo tikimybė išlieka ir toliau. Vakar JAV geologinė tarnyba pranešė, kad Japonijos šiaurės pakrantėje  7 val. 23 min. ryte vietos laiku įvyko dar veinas 6,5 balo žemės drebėjimas.

Kategorijos: Gamta ir ekologija, Naujienos, Visi įrašai | Žymos: , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: