Konservatoriai pasmerkė „Lietuva – lietuviams“ tipo patriotizmą (15)

 Eglė Samoškaitė, www.delfi.lt  

Kovo 11-osios žygio dalyvės, slaptai.lt, V.Visocko nuotr.

Kovo 11-osios žygio dalyvės

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Politikos komitetas pasmerkė ksenofobines Kovo 11-osios eitynes ir nutarė, jog partijos nariai neturi dalyvauti atvirai šovinistiniuose renginiuose.  

Pasak Politikos komiteto pirmininko, europarlamentaro Vytauto Landsbergio, tokie renginiai kompromituoja Lietuvos atgimimą ir išsivadavimą demokratinio pasaulio akyse.  

Politikas pasiūlė apsvarstyti šį reiškinį šeštadienį vykstančiame partijos tarybos posėdyje.  

Kaip žinoma, Kovo 11-osios eitynėse dalyvavo ir konservatorių-krikdemų frakcijos Seime atstovas Kazimieras Uoka, kurio narystė partijoje buvo sustabdyta po to, kai politikas per homoseksualų eitynes pernai gegužę nepakluso policijos pareigūnams.  

„Iškrypstantis nacionalizmas, kurio ksenofobiniai, netolerancijos bruožai kompromituoja Lietuvos atgimimą, išsivadavimą bei dabartį demokratinio pasaulio akyse. Nuo pat Sąjūdžio atsiradimo mums buvo bandoma primesti nebūti siekiai ir šūkiai, kad ekstremistai, fašistinė, tokia ir tokia Lietuva nebūtų užtariama bet kurio ekonominio, politinio ar karinio užpuolimo atveju. Tai nepasibaigė. Kelerius metus atkakliai skatinamo tokio ideologinio primityvizmo banga nuo murzininkų su nacių Vokietijos tipo vėliavomis, nuo šūkių prieš žydus ir juodus per tarptautines sporto varžybas iki eitynių aukštinančių rasę“, – partijos tarybos posėdyje sakė V. Landsbergis.  

„Atsimename šūkius „Juden raus“ ar Lietuvos rezervatą, kurį atseit reikia skirti tiktai mums, nepakantumą juodiems ir čigonams… Ir aš jau nebetęsiu, nes viską esate girdėję“, – pridūrė politikas.  

Jis pasakojo, kad penktadienį buvo įvyko partijos Politikos komiteto posėdis, kuriame nutarta, jog TS-LKD nariai nei tiesiogiai, nei netiesiogiai neturi dalyvauti atvirai šovinistiniuose renginiuose, mitinguose prieš kurią nors tautybę, rasę, tikėjimą.  

Anot Politikos komiteto pareiškimo, partijos nariai taip pat neturėtų dalyvauti net dviprasmiškuose panašaus atspalvio renginiuose, kurie savo ksenofobiniu turiniu kompromituotų Lietuvą, partiją ar patį patriotizmą.  

„Demonstruojantys patriotizmo karikatūrą „Lietuva – tik mums“, tarsi tai ne vien proto ribotumas, bet ir visų kitokių puolimas, kenkia TS-LKD interesams visais atžvilgiais“, – rašoma komiteto pareiškime.  

Kovo 11-osios eitynės, slaptai.lt, V.Visocko nuotr.

Kovo 11-osios eitynės, slaptai.lt, V.Visocko nuotr.

A.Kubilius: tikrasis patriotizmas – konkurencinga Lietuva   

Nesusipratimu eitynes pavadino ir premjeras Andrius Kubilius. Jo nuomone, Lietuva visuomet turėjo rinktis, ar būti vakarietiška, ar rytietiška, tuo metu visokie tarpiniai variantai, kaip „Lietuva – lietuviams“, esą yra nesusipratimas.  

„Lietuva visą laiką turi rinktis tarp dviejų polių – arba Lietuva vakarietiška, arba rytietiška. Visokie tarpiniai variantai „Lietuva – lietuviams“, radikaliai tautinė, su nacionalistiniu atspalviu Lietuva yra kažkoks nesusipratimas, ypač jeigu tai sklinda iš mūsų partijos prieigų. Moderni, nebijanti globalios konkurencijos, ambicinga, konkurenciją laiminti Lietuva – tai mūsų vizija, tai mūsų ambicija, patriotizmo esmė. Ir tokią pergalę turėsime pasiekti visi, kurie gyvename čia, Lietuvoje – ir lietuviai, ir žydai, ir lenkai“, – teigė A. Kubilius.  

DELFI primena, kad Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną Vilniuje savaip pažymėjo „patriotais” save vadinantys asmenys – kaip ir kasmet, čia vyko eitynės „Tėvynei“. Maždaug 1000 žmonių minia, skanduodama šūkius „Lietuva lietuviams”, „Ne Rytams ir Vakarams – Lietuva Lietuvos vaikams”, nuo Katedros aikštės Gedimino prospektu žygiavo Lukiškių aikštės link.  

Tarp žygiuojančiųjų buvo ir „skinais“ vadinamų skustagalvių, neonacių, kitų subkultūrų atstovų bei gana solidaus amžiaus žmonių.  

Kovo 11-osios žygio dalyvės, slaptai.lt, V.Visocko nuotr.

Kovo 11-osios žygio dalyvės, slaptai.lt, V.Visocko nuotr.

G.Songaila: pažvelkime į šviesius veidus, kurie dalyvavo Kovo 11-osios eitynėse   

Prieštaraudamas skeptiškam partijos vadovų požiūriui į Kovo 11-osios eitynes, kurios paprastai vadinamos radikalų renginiu, tautinio TS-LKD sparno lyderis, parlamentaras Gintaras Songaila aiškino, jog terminas „radikalas“ išvertus iš lotynų kalbos reiškia „šakninis“.  

„Taigi jei ką nors vadiname radikaliu lietuviu, tai laikome jį lietuviu iš pašaknų. O jei kas politikoje apibūdinamas radikalu, tai reiškia, jog šiam veikėjui priskiriama esminių, ryžtingų veiksmų šalininko ypatybė. Gyvenime neretai priklijuojamas ir pažiūrų kraštutinumas, nors pati sąvoka dar to nereiškia“, – aiškino G. Songaila.  

„Mes, tautininkai, niekada nepritarėme požiūriui, kad tautinis orumas, tautinės pažiūros, pagarba savo tautai, jos kultūrai reiškia nepagarbą kitoms tautoms ar net kitų tautų žeminimą, niekinimą. Atvirkščiai, tik gerbdamas ir pažindamas save, savo papročius, istoriją ir dvasią, jei norite, prisirišęs prie šankų, sugebi visavertiškai gerbti ir pažinti kitus. Sutinku, kad tai radikalus požiūris. O ar jis kuo nors blogas? Nemanau, kad iš čia esančių kas nors taip manytų“, – pridūrė politikas.  

G. Songaila klausė, ar V. Landsbergis, siūlydamas nedalyvauti atvirai šovinistinėse eitynėse, nori atsiriboti nuo „tūkstančio dainuojančių žmonių, kurie ėjo Gedimino prospektu, iš kurių gal tik keliasdešimt buvo nusiskutę plaukus“? „Aš su tokiu požiūriu radikaliai nesutinku. Mums, kurie eitynėse nebuvome, vertėtų atidžiau pažvelgti į šviesius veidus, kurie matyti nuotraukose ir pakalbėti su eitynių dalyviais ir liudininkais, o ne tikėti išankstinėmis nuostatomis, kurios buvo paskleistos žiniasklaidoje“, – piktinosi politikas.  

Jo nuomone, Lietuvos Konstitucijoje įtvirtintas teiginys, kad Lietuvos valstybę sukūrė lietuvių tauta, nereiškia vien tik formalios pilietybės, jis esą reiškia ir kultūrinį ryšį su Lietuva, kilmę iš jos valstybinio ir visuomeninio pasaulio.  

„Sutinku, kad šis šūkis dviprasmiškas, nes jį galima suprasti, kad Lietuva yra tik lietuviams, kad ji yra ar turi būti tik lietuvių etninės kilmės žmonių tėvynė. Tačiau sutikime taip pat, kad Lietuva, kaip valstybė, turi būti skirta joje gyvenantiems, su jos likimu save siejantiems žmonėms, jų poreikiams, jų galimybėms, turi sudaryti sąlygas gyventi ir kurti šiame lietuviškame, o ne kuriame nors kitame pasaulyje“, – aiškino Seimo narys.  

Pasak G. Songailos, ir partizanai buvo radikalai, nes radikaliai gynė savo tėvynę bei jos laisvę, tad iš esmės V. Landsbergio pasmerkimas K. Uokai yra pernelyg griežtas. Pasak jo, jeigu jau norima nuo ko nors atsiriboti, tai geriau gal atsiriboti nuo krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės, kuri pirmojo patrioto premiją skyrė istorikui, rašiusiam apie tai, jog Pilėnų gynėjai susidegino iš baimės ir panikos.   

www.DELFI.lt
Kategorijos: Naujienos, Pilietinė visuomenė, Politika ir ekonomika, Šventės, Visi įrašai | Žymos: , , .

15 komentarų

 1. Vilmantas Rutkauskas:

  Iš rankų slystančius LT neįgalumus įsitverti ATEIČIAI – prakeikti krikščionys ir toleruotini demokratai ir toliau verčia lendzbergžegnonėmis – klūponėmis.

  Kokia prakeiktatoji “valstybinė” krikščionybė verčia gyvenimą “jų-jų” pragaru mums-avinams?
  Kokia čia sėkla tribūnose ir toliau barstoma – “jų-jų” globalojudaistinei “Marijos” žemei?

  Lietuva – Lietuviams. Tai sakykime būdami net bedančiais.

 2. savas:

  …….šaunu,gerai,bet supraskit,kad iki tokių kraštutinumų privedė MŪSŲ(politikų)visiška impotencija,bestuburė politika,SAVO TĖVYNĘ MYLINTIEMS,žmonėms atsibodo,jie yra ujami,jie nustumti į patvorį,”medūzos”sėdi valdžioje,naudojasi visais mūsų sukurtais vaisais ir toliau murgdo,LIETUVOS ŽMOGŲ KURIS DĖL JOS GYVYBĖS NEPAGAILĖTŲ,neteisybės,abejingumo,burokratų liūne…………..ir tokie įstatymai “dėl lenkų švietimo”gal ir gimsta tik tada kai gatvėmis praeina toks jaunimas.Suprantama,kad tai blogai,nes kai kur “perlenkta”,……… ….O KAS BELIKO!Po tokių eitynių nors valdininkų”smegenų vienas pusrutulis pradeda dirbt,……….

 3. Rytas:

  Einu. Žiūriu. Lapukas. Skaitau. Siaubas. Lietuva lietuviams

  Kam aš tą lapuką turiu nešti: STT, KGB, Landsbergiui?

  Patarkit?

 4. gintaras:

  Konservatoriai ir ponas V.Landsbergis praleido puikią progą patylėti. Jie atsiriboja nuo “Lietuva – lietuviams”, mes atsiribosime nuo jų. Kaip ir nuo sovietinių okupantų.

 5. Vilmantas Rutkauskas:

  Rytai,

  perpusfrazavus Gintarą Beresnevičių, tą “lapuką” derėtų sudeginti – kaip šventenybę, o ne kažkam atiduoti šiknoms šluostytis.

 6. Jonis:

  O kuo blogas blogas šūkis: “Lietuva – Lietuvos patriotams?

 7. sąžinė:

  Lietuvi, ar bent pasirašei peticiją(žr. peticijos.lt) dėl lapkričio 18 d. paskelbimo Lietuvių kalbos diena?..

 8. Alfredas:

  Perskaitykite Gintaro Aleknonio straipsnį, gal būt suprasite kaip lengvai jumis manipuliuoja (tampo virveles), apeliuodami į tautinius jausmus:
  http://www.lrt.lt/news.php?strid=2838146&id=5707304

 9. tikras lietuvis:

  LIETUVA – TIK LIETUVIAMS!
  Kas nenori būti jais, t.y. komandos, kuri vadinasi Lietuva, nariais, tas tegul keliauja kur panorėjęs.

 10. tikras lietuvis:

  Eitynės buvo surengtos tam, kad atsverti kosmopolitų nuolatinį spaudimą Lietuvai.
  Kas to nenori suprasti, tas yra kosmopolitas ir Lietuvos priešas.

 11. tikras lietuvis:

  Alfredui.
  Jūsų klausimas yra Čekučiui, o ne eisenos dalyviams, kurių absoliuti dauguma tikrai verta pagyrimo, o ne kokios nors kritikos.
  Čekučio klaida, kad buvo kažkokių kaukolinių, “nacionalistinių” smulkmenų, leidžiančių Lietuvos priešams pūsti burbulus.
  Manau, kad Čekutis toms pareigoms netinka. Yra žmogus, internete žinomas vardu Žygeivis, kuris tikrai tautinių patriotų veiklą pasuktų reikiama Lietuvai linkme, o ne provokuotų Lietuvos priešų bereikalingus išpuolius prieš Lietuvą.

 12. Tikram lietuviui – Aš pats esu raštingas, ir savo nuomonę galiu pareikšti be “tarpininkų”, ir ji dažnai dar griežtesnė nei Ričardo… 🙂

  Dėl Patriotų eisenos “kritikų”:

  1. Vytautas Landsbergis buvo ir dabar tebėra puikus kovotojas su Rusijos imperija. Ir čia aš jam visapusiškai pritariu.

  Tačiau jis yra lygiai toks pat puikus “kovotojas”, siekdamas paversti Lietuvių Tautą Vakarų oligarchų verge – “rabsila”, kas jam ir jo buvusiam bendraminčiui “iš kairės” Algirdui Brazauskui iš esmės kol kas sekasi.

  Na o p. Kubilius yra apskritai tuščia “politinė vieta”, niekada savo nuomonės neturėjusi. Iš vargšo užguito fiziko ir Čepaičio sekretoriaus tapęs milijonieriumi (matyt, uošvės “bažnytinių prichvatizavimų dėka”), jis taip pat tapo ir “liberalu-kosmopolitu”. 🙂

  2. Šunes loja – o traukinys važiuoja. 🙂

  Neišvengiamai ir vis sparčiau artėja ta diena, kada jau daugiau kaip 20 metų besitęsiantis “raudonai-ružavai-žydrų” kosmopolitų-liberastų-vagių-kyšininkų valdymas Lietuvių Tautos Valstybėje baigsis.

  Tai akivaizdu kiekvienam, stebinčiam, kur link eina ne tik Lietuva bei Europa, bet ir visas pasaulis.

  3. P. Landsbergiui (ir ne tik jam) prieš ką nors “iškeikiant” vis tik vertėtų pasiskaityti ir Lietuvių Tautos Nepriklausomybės kūrimo šauklius:

  1902 m. iš Vinco Kudirkos „Varpo“ užgimusi Lietuvių demokratų partija paskelbė šūkį: Lietuva – lietuviams.

  „Laisva ir nepriklausanti kitoms tautoms ir viešpatystėms Lietuva – tai tolimasis siekis mūsų Lietuvių demokratų partijos“.

  „Bet išgavimu politiškos laisvės Lietuvių demokratų partijos reikalavimai nepasibaigia. Tardami „Lietuva – lietuviams“ mes trokštame išgauti mūsų tautai tokią politišką tvarką, kuriai esant lietuviai galėtų patys save valdyti, nepriklausydami svetimiesiems, o kultūriškas jų ūgis nebūtų trukdomas svetimtaučių“

  (Varpas, 1902, Nr. 12, p. 2).

  LIETUVA – LIETUVIAMS!!! Varpas. 1902, Nr.12 p.258 / redaktorius V. Kudirka.

  http://www.epaveldas.lt/vbspi/biRecord.do?biExemplarId=28983&biRecordId=3555

  ******************************************************

  Justinas Marcinkevičius: Žodžiai Lietuvai

  Šaltinis – http://alkas.lt/

  – Šiandien esame labai atviri viso pasaulio įtakoms. Ar lietuvybė – lietuvių kalba, tautosaka, tradicijos – atsilaikys?

  – Tai, ką Jūs pavadinote įtakomis, aš pavadinčiau imperializmu: jis puola, spaudžia mūsų kalbą, nacionalines tradicijas, mes nuolankiai paklūstame, mes jau lyg ir gėdijamės savo istorijos, papročių ir tradicijų, lietuviškumo… Kad tik greičiau atsikračius tų nelemtų tautinių savybių ir patirčių, kad tik greičiau tapus tais Vakarais, mėgdžiojančiais, bet – Vakarais.

  Justinas Marcinkevičius

 13. tikras lietuvis:

  Žygeiviui.
  Jums leidus, aš pareiškiau savo nuomonę – skiriu jus vyriausiu. 🙂
  Atsisakinėjimai nepriimami. 🙂

 14. Vytautas:

  Visiškai teisingai: partizanai kitokios Lietuvos neįsivaizdavo, jie kovojo už Lietuvą lietuviams. Keista, kad A.Ramanausko Vanago dukra paskubėjo atsiriboti nuo nacionalistų. Ir Jakučionis. Nenuoseklu ir pataikūniška kosmopolitams. Žinoma, šiandien situacija kitokia nei po karo, vien lietuviai Lietuvoje niekada negyveno ir negyvens. Bet reikia stengtis, kad būtent čia jie gyventų ir norėtų gyventi. Konservatoriai jau ne ta politinė jėga, kurią galima būtų sieti su patriotiškumu. Savo pareiškimais jie jau galutinai save demaskavo. Jų politika pražūtinga lietuvių tautai. Obuoliauti jie gali eiti su pačiu velniu, tik ne su lietuviais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: