Patriotų premija skirta už Pilėnų gynėjų nuvainikavimą (17)

Patriotų premijaKrašto apsaugos ministerija ėmėsi skatinti patriotizmą – praėjusių metų pabaigoje paskelbė pilietinių ir patriotinių knygų konkursą ir įsteigė Patriotų premiją. Konkursu siekta įvertinti praėjusiais metais išleistas knygas suaugusiesiems ir vaikams, ugdančias pilietinę ir patriotinę valią.

Konkursui buvo pateiktos 47 skirtingų žanrų knygos. Patriotų premijas įsakymu skyrė krašto apsaugos ministrė konkurso vertinimo komisijos teikimu. 2011 m. ekspertų komisijos pirmininkas – Antanas Gailius, ekspertai – Danguolė Bičkauskienė, Rasa Drazdauskienė, Donata Mitaitė, Valdas Rakutis, Loreta Žvironaitė-Udrienė, Kęstutis Urba.

2011 m. Patriotų premijomis apdovanojamos dvi knygos – Dariaus Barono ir Dangiro Mačiulio „Pilėnai ir Margiris: istorija ir legenda“, kurią išleido Vilniaus dailės akademijos leidykla, ir Zigmo Vitkaus „Lietuvos kasdiena“ iš serijos „Pradinukų enciklopedija“ (leidykla „Alma litera“). Patriotų premijų laureatai bus apdovanoti vasario 17 d. 14 val. tarptautinėje Vilniaus knygų mugės 3-ioje salėje Forume.

Dariaus Barono pateikta skandalinga Pilėnų gynimo versija, plėtojama jau nuo 2006 m. Ši abejotino moksliškumo teorija susilaukė daug prieštaringų vertinimų, nes Pilėnų gynėjai joje vaizduojami ne kaip didvyriai, vietoj vergijos pasirinkę savanorišką mirtį, bet kaip bailiai, kurie išsigando kryžiuočių ir todėl nesigynė, o tiesiog išsižudė.

Reklama

Susiję straipsniai:

 • Tomas Baranauskas: Pilėnų gynėjai vietoj vergijos pasirinko mirtį
 • Rokas Sinkevičius. Dariaus Barono kryžiaus žygis prieš Pilėnus
 • Saviniekos viršūnės – Pilėnų gynybos aprašymas “Lietuvos ryte”
 • Kategorijos: Istorija, Literatūra, Naujienos, Politika ir ekonomika, Visi įrašai | Žymos: , , , , , , , , , , , , , .

  17 komentarų

  1. prusas:

   Siūlau konkorsui darbą M

  2. prusas:

   Siūlau konkursui leidinį Mūsų žila jaunystė. prusas

  3. Jonas:

   Indijoje XIV amžiuje būta panašių Pilėnų, dar anksčiau – žydų Mosadas. Nenorėdami pasiduoti vergijon, Mosado ir Čitorgaro gynėjai susidegino ir išsižudė. Pagerbdami jų pasiryžimą, palikuonys statė didingus paminklus ir gerbė juos.
   Lietuvoje yra kitaip – premijuojami tie, kurie suniekina ir apjuodina protėvius.

  4. Daiva:

   Tai baisu, jei šiandien mūsų Krašto apsaugos ministerijai labiausiai vertas apdovanojimo ir patriotiškumo pavyzdžiu yra Barono interpretuotas Pilėnų gynėjų parodymas, kaip bailių, “kurie išsigando kryžiuočių ir todėl nesigynė, o tiesiog išsižudė”!!!! Tikėkimės, kad mūsų kariai tokių knygų vis tik neskaito, o garbinga komisija irgi nespėjo įsigilinti į turinį, o išrinko tik perskaičiusi knygų pavadinimus.

  5. one:

   Vertėtų tuo metu apsilankyti ir garsiai šreikšti nuomonę:

   “Patriotų premijų laureatai bus apdovanoti vasario 17 d. 14 val. tarptautinėje Vilniaus knygų mugės 3-ioje salėje Forume.”

  6. Jolanta:

   Manau, kad “garbinga” komisija Barono “tiesą” išrinko sąmoningai – tai papildinys Brunono gatvei ir kitiems mankurtiniams poelgiams. Bijoma savigarbos, viešai niekinama istorija, nes tauta tyliai tūno po šluota, o tokius lengva minkyt….

  7. !:

   Kažin, kaip pasielgtų vertinimo komisija užpulta kryžiuočių? O gal juos, iš tikrūjų, kas užpuolė? Ale, kurgi buvo krašto saugotojai? Maž, reik paklaust jų kai tas premijas teiks?

  8. Inga Baranauskienė:

   Lygiai tokį patį pokštą iškirto Kultūros ministeriją, praeitų metų pabaigoje paskelbusi Žalgirio ir Durbės mūšių temoms skirtų dailės kūrinių konkursą, o paskui permijavusi Ugniaus Gelgudos “instaliaciją” ar tiksliau didelę nuotrauką iš kažkokio roko koncerto – tikri dailininkai neva nesugebėjo perteikti istorijos “šiuolaikiškai”.
   Kai išgirdau apie šį konkursą, apėmė tokia nuojauta, kad istorija gali pasikartoti. Bet paskui pagalvojau, – gal ne? Sutikau, kad šiai premijai būtų pateikta ir mano knyga… Dabar išties jaučiuosi “patriote-idiote”, bet manau, kad dailininkams buvo blogiau.

  9. kaka-patriotu redakcijai:

   Ne Jums spresti, kuri moksline teorija abejotina.Jus nekompepetingi.

  10. Ar įmanoma fiziškai nusižudyti iš bailumo? Jau vien pakelti ranką prieš save reikia daug drąsos. O idėjos autoriui pavaizduoti gynėjų pasiryžimą mirti kolektyviškai tik iš baimės-tai jau išskirtinis debilizmo ir istorijos interpretavimo atvejis. Toks rašytojas- kaip ir Minedas muzikantas. Atrodo ir dainuoja, ir kompaktinę plokštelę išleido, bet vistik su muzika nieko bendro nėra.
   Bet dar viena Minedo nominacija turėtų atitekti ir komisijai bei ministrei- už Patriotų premijos skyrimą suklastotai ir iškreiptai legendai. Nors , greičiausiai, jie šito “kūrinio” net neskaitė-juk nerealu už bailumą skirti Patrioto nominaciją, na, bet o jei skaitė, tai ……tik Minedo nominacija.
   Yra žmonių dirbančių, aukojančių save savo tautai, savo valstybei, gerovei, bet visada atsiranda ir dergiančių. Neaišku kaip atsiranda tokių Pilypų iš kanapių-ar dėl noro bet kokiu būdu išgarsėti, būti pastebėtam, ar parsidavusių už pinigus, o gal tokie tik šiaip natūraliai riboti žmonės.

  11. ed:

   ar daug komentuotoju cia skaite pati veikala?

  12. Seniau esu apie tai parašęs. Kad istorikai – barbarai gauna premijas yra žinoma įdomus faktas, parodantis mūsų dabartinę valstybinės sąmonės būklę.

   http://www.balsas.lt/naujiena/299157/apie-brunona-margiri-ir-subarbarejusius-istorikus

  13. nuojauta:

   valstybė, naikinanti tautą?

  14. garnys:

   Nu ką, nors šituo klausimu mano nuomonė su KAM padugnėm sutampa. Žudytis priešo akivaizdoje yra idiotiška idėja. Reikia būt kiek trenktam, kad šitą nesveiką reiškinį paverstum šlovingos praeities mitu.

  15. Jaunius:

   Verta pasidomėti, kas paskyrė tokią premiją.
   Autorius D.Baronas – Katalikų mokslų akademijos narys.
   Eksperų kmisijos pirmininkas A.Galius – Katalikų mokslų akademijos narys. Daugiau istorikų komisijoje ir nebuvo, išskyrus vieną, mažai kam žinomą. Rimtesni istorikai nebūtų pritarę tokiam sprendimui. Kiti ekspertai – žurnalistė, literatė ir kiti panašūs, pasikliovę aukštesnių katalikiškų autoritetų nuomone. O jų nuomonė aiški – Pilėnų nenoras pasiduoti krikščionių vergijon – negali būti priimtinas. Todėl reikia sugriauti šį mitą, parodant Pilėnų gynėjus bailiais ir kvailiais.
   D.Baronas ne tiek istorikas, kiek uolus bažnytinis raštininkas. Jo “moksliniai” įrodymai tai tik kryžiuočių kronikininkų nuomonės pakartojimas.

  16. Evaldas Janušonis:

   Siaubas,ir iškur tokie Pilypai randas.Ka padarysi,naikinam patys save

  17. Vakar kalbėjau su vieno iš šio opuso rašytojų teta, sakė, kad nesidžiaugia turėdama sūnėnu tokį pavliką morozovą.

  Parašykite komentarą

  El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

  Taip pat skaitykite: