Elena: Lietuviški tautiniai vardai tartum Lietuvos ambasadoriai (4)

ELENA, www.alkas.lt

alkas.lt skelbia nuoširdų Vokietijoje gyvenančios mūsų tautietės Elenos laišką apie mūsų tautinių vardų svarbą ir paveikumą. Šį laišką parašyti ją paskatino mūsų skelbats Kaziemiero Būgos  straipsnis “Vietų vardai – istorijos šaltinis”

“Kaip vietų vardai yra genties, tautos, valstybės istorijos šaltinis, taip ir žmogaus vardas, pavardė atspindi jo giminės istoriją, kilmę. Todėl labai svarbu yra žmogui išsaugoti savo identišką vardą, pavardę, nesvarbu kur jis begyventų. Taip pat labai svarbu vaikus vadinti lietuviškais, tautiniais arba jau seniai adaptuotais, sulietuvintais vardais.

Toks žmogus bus visada Lietuvos ambasadorius ir savo vardu, pavarde skelbs, kokia yra jo kilmė, gal net galės paaiškinti kai kuriuos lietuvių kalbos dėsnius. Tarkime aš pati labai mielai aiškinu užsieniečiams, dabartiniams savo bendrapiliečiams vokiečiams, kodėl mano pavardė nėra lygiai tokia pati, kaip mano vyro bei mano sūnų, kodėl jų pavardės baigiasi galūne -as, o mano galūne –ienė. Kodėl net ir mano mergautinė pavardė nėra tokia pati, kokią turi mano tėvas ir ne tokia, kokią turi brolis bei mama, nors tai yra viena ir ta pai mūsų šeimos pavardė. Jiems tai skamba kaip visai skirtingos pavardės.

Ir tai žmonėms yra įdomu – vieni stebisi, kiti žavisi, treti dar kaip kitaip reaguoja, bet aš šitaip turiu progą savo pašnekovui pristatyti ne tik lietuvių kabos ypatybes, bet ir mūsų tautos sugebėjimą saugoti savo tradicijas, protėvių sukurtas vertybes. Ir prisisitayti, iš kur aš čia atvažiavau, kur yra mano šaknys bei širdis.

Taip pat labai įdomu, kai Vokietijoje girdžiu pavardes: Wowerait (Berlyno mero pavardė), Simonis, Schareyka ir kitas, kurios aiškiai pasako to žmogaus kilmę.

Deja, ne visi net ir žino, kad tai baltiškos kilmės pavardės ir kad iš tikrųjų jo senelių, prosenelių yra gyventa baltiškose žemėse ir, be abejo, turėta baltiško kraujo”.

Elena, Vokietija

Kategorijos: Kalba, Laiškai Alkui, Užsienio lietuviai, Visi įrašai.
Skaityti komentarusKomentavimo taisyklės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Taip pat skaitykite: