Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) specialistai primena, kad rudenį į namus žiemoti arčiau žmonių sugrįžta graužikai. Žiurkės ir pelės ne tik puola ir užteršia maistą, bet ir platina įvairias ligas. Todėl graužikus būtina naikinti ir sudaryti kuo nepalankesnes jų gyvenimo sąlygas.
Įsiveisę graužikai ėda ir gadina maisto produktus, užteršdami juos šlapimu, seilėmis, išmatomis arba plaukais. Taip graužikai formuoja gamtinius užkrečiamųjų ligų židinius – platina įvairias zoonozes: leptospirozę, jersiniozę, listeriozę, trichineliozę, bruceliozę, tuliaremiją, salmoneliozę, erkinį encefalitą, Laimo ligą, pasiutligę ir kt.
Kaip apsisaugoti nuo graužikų?
Apsisaugoti nuo graužikų ir jų platinamų platinamų ligų padeda profilaktinės veterinarijos ir higienos priemonės:
- Labai svarbu laikytis asmens higienos taisyklių maisto subjektuose. Šių įmonių darbuotojai turi dėvėti specialią aprangą, dažnai plauti rankas su muilu (būtinai – po darbo).
- Vengti namuose auginamų žiurkėnų glostymo, bučiavimo nes graužikų platinamos ligos perduodamos per tokių graužikų ekskrementus, seiles.
- Negerti vandens iš atvirų vandens šaltinių.
- Plauti daržoves ir vaisius tekančiu vandeniu.
- Nevartoti maistui graužikų apgraužtų ir, be abejo, užterštų maisto produktų.
- Maisto subjektuose sandariai uždengti maisto produktus, vandenį ir visus maisto gaminimo reikmenis.
- Tinkamai prižiūrėti aplinką, sudaryti graužikams netinkamas gyvenimo sąlygas (pašalinti buitines atliekas, nupjauti žolę ypač aplink pastatus ir neleisti jai užaugti aukštesnei nei 10 cm.).
- Jeigu ant pastatų raizgosi vijokliniai augalai, juos pašalinti.
- Žvejai, pasirinkdami žūklei ramius užutekius, privalo žinoti, kad šias vietas mėgsta ir pakrantėse gyvenančios vandens žiurkės, ondatros, kurios dažnai serga leptospiroze, nešioja užkratą, savo išmatomis, šlapimu užteršia pakrantes ir vandenį. Žvejys, maudamas ant kabliuko jauką, nukabindamas žuvį, susiteršia rankas, jas plauna čia pat. Leptospiros ramiame, netekančiame vandenyje išgyvena ilgai, todėl neatsargūs žvejai gali užsikrėsti ir susirgti sunkia liga.
- Gyventojai savo jėgomis gali ir turi naikinti graužikus bei kitus kenkėjus savo namuose, butuose, ūkiniuose pastatuose, sodų sklypuose, garažuose ir kitose patalpose veterinarijos vaistinėse ar parduotuvėse parduodamais neprofesionaliam naudojimui skirtais preparatais.
- Kol graužikai neišplito, juos galima naikinti mechaninėmis priemonėmis (spąsteliais, gaudyklėmis, lipniomis juostomis, suteptomis klijais ir kt.), dažnai gelbsti ir natūralūs graužikų priešai – katės. Bet jei graužikai jau išplito, be cheminių priemonių neapsieisime.
- Naujas graužikų naikinimo būdas yra elektroniniai spąstai, kuriuose naudojamos anglies dvideginio dujos.
- Saugiausiai graužikų naikinimo paslaugą atlieka profilaktinių dezinfekcijos įmonių specialistai, turintys licenciją šiai veiklai ir suteikiantys atliktų darbų garantiją. Be to, jie turi cheminių medžiagų, skirtų tik profesionaliam naudojimui.