Valstybinė kultūros paveldo komisija palankiai vertina Vyriausybės paskelbtą sprendimą dėl Vilniaus koncertų ir sporto rūmų ateities, pabrėždama šio objekto architektūrinę ir simbolinę svarbą. Paveldo komisija tikisi, kad būsimi veiksmai padės išsaugoti šią XX a. brutalizmo šedevero vertybę ir užtikrins pastato prasmingą viešąją paskirtį.
Vilniaus koncertų ir sporto rūmai
„Vilniaus koncertų ir sporto rūmai – tai ne tik išskirtinės architektūros vertybė, bet ir atminties vieta. Džiaugiamės, kad po ilgo delsimo ledai pajudėjo, ir tikimės, kad tolesni sprendimai bus nukreipti į paveldosaugos principus ir viešąjį interesą.
Ši vertybė liudija XX a. architektūrinę mintį ir kolektyvinę atmintį. Tai paveldas, kurio vertė slypi ne vien konstrukcijose, bet ir jo vietoje valstybingumo ir miesto istorijoje“, – sako Paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė.
Šių metų pavasarį Paveldo komisija lankėsi Sporto rūmuose ir netrukus paskelbė viešą kreipimąsi, iškeldama grėsmę, jog vertingas pastatas paliktas nykti. Jam neskiriant aiškios funkcijos ar apsaugos sprendimų, valstybės lėšos naudojamos tik jo palaikymui.
Blogėjati pastato techninė būklė
Paveldo komisijos sumanymu surengtos apžiūros metu, kurioje dalyvavo Kultūros paveldo departamento, Vilniaus m. savivaldybės ir VĮ Turto banko atstovai, buvo atkreiptas dėmesys į blogėjančią pastato techninę būklę.
Prarandamas hermetiškumas, vanduo patenka į vidų, pažeidžiamos konstrukcijos, kasmet auga remonto ir priežiūros sąnaudos.
Vandalizmo padaryta žala
„Vien per 2024 m. rudenį vandalizmo padaryta žala siekė apie 17 tūkst. eurų. Nuo 2021 m. rūmų priežiūrai ir apsaugai išleista apie 734 tūkst. eurų, tačiau išlaidos auga kasme“, – buvo rašoma Paveldo komisijos pranešime spaudai.
Paveldo komisija toliau stebės padėties raidą ir pabrėžia, kad tokie pastatai turi būti įtraukiami į miestų ir bendruomenių gyvenimą, išlaikant jų istorinę, architektūrinę ir visuomeninę reikšmę.
Paveldo komisijos pranešimas spaudai apie Vilniaus koncertų ir sporto rūmus: čia
Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė bei patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir gerinimo klausimais. Tai – dvylika nepriklausomų deleguotų ir skiriamų įvairių sričių žinovų. Jie gali nešališkai įvertinti kultūros paveldo apsaugą ir su ja susijusius procesus.
Tikrai gwra žinia pagaliau.
Kuklianski jau irgi atsiliepė – jiems, mat, nieko nebuvo pranešta. Pajuto progą išpešti eilinę (daugiamilijoninę?) kompensaciją. Aišku, kad be jų “dalyvavimo” nebus apsieita. Labai įdomu, kaip viskas rutuliosis. Tik, dar viena smulkmena – iš kur paims pinigų pastato prikėlimui? Suma reikalinga nemenka, o iždas tuščias. Pristabdys Nacionalinės koncertų salės statybas?..
O apie tuos žmones, kurie trečdalį amžiaus rūpinosi, kad pastatas griūtų, nieko ? Atsakomybės nėra ?
Tai retas Vyriausybės sprendimas, darbas, kuris be jokios abejonės, yra teisingas, valstybę kuriantis. Retokai Vyriausybę ir ministrus galima pagirti už gerus darbus. Dažniau tai būna blogi darbai, valstybę griaujantys. Nors gal čia ne tiek Vyriausybės nuopelnas, kiek Paveldo komisijos. Malonu sužinoti, kad dar kai kur yra padorių piliečių. Sunaikinti unikalios statybos istorinius Sporto rūmus būtų buvusi nemaža šunybė. Bet jeigu prisiminsim, kiek objektų sunaikinta, kiek jų perėjo į privačias ar svetimas rankas, kiek priimta kenksmingų sprendimų, pasirodys, kad Sporto rūmų auka būtų buvusi visai nežymi. Bet griaujanti. Griovėjų jau seniai buvo nuspręsta, kad vietoj Sporto rūmų turėtų atsirasti gyvenamieji namai. Taip buvo sunaikinti Vilniaus istoriniai statiniai. Nemaloniai šių rūmų naikinimo sumanyme pasirodo Lietuvos žydų organizacija. Bet daugumoj atvejų jų tokia pozicija yra vyraujanti.