Liepos 6–16 dienomis UNESCO būstinėje vykstančios sesijos darbotvarkėje pristatomos Pasaulio paveldo centro bei UNESCO patariamųjų organizacijų ataskaitos, nagrinėjami politiniai ir finansiniai programos klausimai, svarstomos naujos paraiškos ir vertinama jau į Pasaulio paveldo sąrašą įtrauktų vertybių išsaugojimo būklė.
UNESCO Pasaulio paveldo komitetas
Lietuvos įsipareigojimai pasaulio paveldo apsaugai, pirmą kartą viešai išreikštas siekis 2027 m. kandidatuoti į UNESCO Pasaulio paveldo komitetą ir tvirta parama Ukrainai – tai pagrindiniai Lietuvos bruožai šiuo metu Paryžiuje vykstančioje 47-ojoje Pasaulio paveldo komiteto sesijoje.
Pasaulio paveldo sesijoje Lietuvai atstovauja dr. Agnė Jasinavičiūtė-Trakimienė – Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos pirmininkė ir Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos direktorė.
Renata Vaičekonytė-Kepežinskienė – Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos sekretoriato Paveldo programų vadovė ir Aistė Marija Macaitė – Lietuvos Respublikos nuolatinės atstovybės prie UNESCO trečioji sekretorė.
Taip pat ir Sigita Bugenienė, pasaulio paveldo nacionalinė koordinatorė ir Kultūros ministerijos Kultūros paveldo politikos grupės vadovė.
Lietuvos delegacija nacionaliniame pasisakyme sesijos metu išreiškė tvirtą įsipareigojimą Pasaulio paveldo konvencijos nuostatoms ir pristatė konkrečias pastangas jas įtraukiant į nacionalinę teisę.
Tai užtikrins naujoji Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo redakcija, kurioje nustatytas aiškus reglamentavimas UNESCO Pasaulio paveldo vietovių apsaugai ir valdysenai.
Tolesnė Lietuvos parama Ukrainai
Lietuva pabrėžė tolesnę paramą Ukrainai tiek nacionaliniame pasisakyme, tiek bendrame Ukrainos draugų grupės pareiškime. Pastarajame, kurį pasirašė 43 šalys, pabrėžta, kad Rusijos vykdomi nuolatiniai išpuoliai prieš Ukrainos Pasaulio paveldo vietoves yra pasikėsinimas į bendrą žmonijos kultūrinį paveldą. Taip pat ir sistemingos pastangos sunaikinti Ukrainos tapatybę.
Jungtiniame pareiškime taip pat išreikštas gilus susirūpinimas dėl Rusijos okupuotų Ukrainos teritorijų. Jose vykdomi neteisėti vadinamieji „restauravimo“ darbai ir naikinami istoriniai paminklai.
Sesijoje Lietuvos delegacija taip pat susitiko su Pasaulio paveldo centro ir Tarptautinio ICOMOS atstovais aptarti Konvencijos įgyvendinimo nacionalinę pažangą. O taip pat ir pasirengimą kandidatavimui į Pasaulio paveldo komitetą.
Tiesioginę sesijos transliaciją galima stebėti oficialiame Pasaulio paveldo konvencijos tinklalapyje: čia
Parengta pagal Kultūros ministerijos pranešimą