Tarptautinis Baudžiamasis Teismas (TBT) lapkričio 20 d. paskelbė, kad išdavė suėmimo orderius Izraelio premjerui Benjaminui Netanjahui, buvusiam gynybos ministrui Joavui Galantui ir trims „Hamas“ lyderiams – Jahjai Sinvarui, Mohamedui Deifui bei Ismailui Hanijei. Jie kaltinami karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui dėl įvykių, susijusių su Gazos Ruožo konfliktu.
Prokuroras Karimas Chanas pabrėžė, kad kaltinimai Izraelio vadovams yra susiję su civilių gyvenimo sąlygų blokada Gazos Ruože, elektros ir vandens tiekimo nutraukimu bei kolektyviniais bausmės metodais, kurie buvo naudojami po 2023 m. spalio 7 d. „Hamas“ išpuolio. „Hamas“ lyderiai kaltinami žmonių grobimu, žudynėmis, seksualiniu smurtu ir kitais nežmoniškais veiksmais.
Reakcijos ir tarptautinis atgarsis
Courthouse News skelbia, kad šis žingsnis sukėlė stiprią Izraelio ir jo sąjungininkų kritiką. Izraelio karo kabinetui priklausantis Benny Gantzas pareiškė, kad TBT veiksmai „prilygina žudikus ir jų aukas“, o Jungtinių Valstijų prezidentas Džo Baidenas pasmerkė prokuroro sprendimą, teigdamas, kad Izraelis turi teisę gintis nuo teroristų.
Tuo pat metu „Hamas“ vadovai taip pat pasmerkė orderius, teigdami, jog tai neatsižvelgia į jų kaip „aukų“ statusą konflikte.
Žmogaus teisių organizacijos sveikina sprendimą
Tarptautinės žmogaus teisių organizacijos šį sprendimą apibūdina kaip svarbų žingsnį siekiant teisingumo.
Human Rights Watch atstovė Balkis Džara (Balkees Jarrah) pabrėžė, kad tai principingas veiksmas, kuris gali būti pirmasis žingsnis siekiant atsakomybės už konfliktą.
Teisiniai ir politiniai iššūkiai
TBT neturi savo policijos pajėgų, todėl orderių vykdymas priklauso nuo narių valstybių bendradarbiavimo. Kadangi Izraelis nėra Romos Statuto dalis, suėmimo orderių įgyvendinimas yra labai abejotinas.
Vis dėlto šie veiksmai gali izoliuoti Izraelio vadovus tarptautinėje arenoje bei apsunkinti jų keliones į TBT narystės šalis.
Galimos pasekmės regionui
Ekspertai perspėja, kad TBT sprendimas gali dar labiau apsunkinti derybas dėl paliaubų ir sustiprinti įtampą regione.
Karo veiksmai tarp Izraelio ir „Hamas“ jau tęsiasi daugiau nei metus, o naujausi sprendimai gali pailginti konflikto trukmę ir apsunkinti humanitarinę situaciją.
TBT ir istorinių sprendimų pamokos
Nors TBT dažnai susiduria su ribotomis galimybėmis įgyvendinti savo sprendimus, istorija rodo, kad tam tikri jo veiksmai turėjo ilgalaikių pasekmių tarptautiniam teisingumui:
1. Omaro al-Baširo byla (Sudanas)
2009 ir 2010 metais TBT išdavė suėmimoorderius Sudanui vadovavusiam Omarui al-Baširui, kaltindamas jį genocidu, karo nusikaltimais ir nusikaltimais žmoniškumui Darfūre. Nors al-Baširas ilgai išvengė suėmimo ir toliau ėjo pareigas, orderiai suvaržė jo tarptautines keliones, nes TBT narės privalėjo jį suimti savo teritorijoje. Galiausiai 2019 m. jis buvo nušalintas nuo valdžios per perversmą, o Sudano vyriausybė išreiškė pasirengimą bendradarbiauti su TBT dėl jo teisinio persekiojimo.
2. Slobodano Miloševičiaus byla (Jugoslavijos tribunolas)
Jugoslavijos tarptautinis baudžiamasis tribunolas (JBT) – TBT pirmtakas – pateikė kaltinimus Slobodanui Miloševičiui dėl karo nusikaltimų Balkanuose. 2001 m. jis buvo suimtas ir perduotas Hagoje esančiam tribunolui, kur vyko istorinė jo byla. Nors Miloševičius mirė dar nesulaukęs nuosprendžio, jo byla simbolizavo pasaulinės bendruomenės siekį teisingumo net aukščiausio rango vadovams.
3. Čarlzo Teiloro teismas (Liberija)
Liberijos eksprezidentas Čarlzas Teiloras (Charles Taylor) buvo teisiamas Specialiajame tribunole Siera Leonai, remiamame JT, dėl nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų. 2012 m. jis buvo nuteistas kalėti 50 metų. Šis sprendimas yra vienas iš retų atvejų, kai aukšto rango vadovas buvo faktiškai nubaustas pagal tarptautinę teisę
Šie atvejai rodo, kad TBT sprendimai gali paveikti politinį kraštovaizdį ir ilgainiui prisidėti prie atsakomybės užtikrinimo. Tačiau vykdymo problema išlieka didžiausia kliūtis.
Nors tarptautinis spaudimas ir izoliacija dažnai verčia keisti elgesį ar net režimus, TBT sprendimų įgyvendinimas tebėra priklausomas nuo valstybių bendradarbiavimo.
Ar nederėtų Lietuvai į svečius pasikviesti Benjaminuą Netanjahuą ir Joavuą Galantuą ir juos suimti ? Nors tiek juk galim vardan teisingumo padaryti ?
Gal tu pirma Putiną pasikviesk? Kaimynas, visgi.