Spalio 12 d. nuo 12 val. Vilniaus gynybinės sienos bastėja taps laiko mašina, nukeliančia lankytojus tiesiai į viduramžių pasaulį.
Trečius metus iš eilės rengiama Viduramžių diena vėl kviečia pažinti mūsų praeitį iš arti. Ši nepaprasta šventė sujungs istorijos mėgėjus, šeimas ir smalsuolius į vieną didelį viduramžių nuotykį. Lankytojai galės stebėti karių bei amatininkų pasirodymus, patys išbandyti senuosius amatus, įsitraukti į viduramžių žaidimus ir pasinerti į juokdarių linksmybes.
Gyvosios istorijos šventė – tikra pramoga ir pamoka viename
Viduramžių diena siūlo kur kas daugiau nei tik pramogą. Tai – gyva istorijos pamoka, leidžianti pažvelgti į mūsų protėvių kasdienybę. Organizatoriai – Lietuvos nacionalinis muziejus ir viduramžių puotų rekonstruktoriai „Kunigaikščio svita“ – žada, kad šventėje kiekvienas lankytojas taps veikliu dalyviu, įsiliesiančiu į senovinį gyvenimą.
„Šių metų renginyje ypatingą dėmesį skiriame viduramžių karybai ir žaidimams. Smalsuolių laukia ir ginklų demonstracijos, ir lankytojų turnyrai – pramogų čia ras kiekvienas, nepriklausomai nuo amžiaus“, – sako „Kunigaikščio svitos“ atstovė Edita Gilė.
„Pažinti istoriją – reiškia ją išgyventi“
Šio renginio pagrindinė idėja – kad geriausias būdas pažinti istoriją yra ją patirti savo kailiu. Rekonstruktoriai ne tik parodys praeities amatus, bet ir leis lankytojams prisiliesti prie jų pačių – ruošti maistą ant laužo, išbandyti senovinius įrankius ir net kovos įgūdžius.
„Šventė skirta visiems, nuo mažiausių iki suaugusių. Tai ne vien teorija – čia kiekvienas gali išbandyti save įvairiose veiklose, įsijausti į viduramžių gyvenimą ir netgi įsitraukti į žaidimus“, – priduria E. Gilė.
Viduramžių karyba ir žaidimai – įtraukianti patirtis visiems
2024-ųjų Viduramžių diena ypatingai orientuota į karybą ir žaidimus. Renginio metu bus demonstruojami ne tik kalavijai, bet ir mažiau žinomi ginklai, tokie kaip dvirankiai kirviai bei ietys. Lankytojai galės dalyvauti kovų turnyruose su minkštaisiais ginklais arba išbandyti senovinius stalo žaidimus, pavyzdžiui, „Kvirkatą“, kuris laikomas šaškių pirmtaku. Žaidimų turnyrai vilioja tiek patyrusius žaidėjus, tiek naujokus.

„Tai daugiau nei pramoga – tai gyvoji istorija, padedanti suprasti, kaip viduramžių kultūra formavo mūsų dabartį“, – teigia rekonstruktorius Martynas Švedas.
Vilniaus bastėja: praeities ir dabarties susitikimo vieta
Pasak Vilniaus gynybinės sienos bastėjos vadovės Astos Daunoravičienės, ši muziejaus erdvė puikiai tinka tokiam renginiui, nes leidžia senovei atgyti šiuolaikiniame mieste.
„Trečius metus iš eilės kviečiame lankytojus patirti viduramžius gyvai. Džiaugiamės matydami vis didesnį susidomėjimą ir norime įtraukti kuo daugiau įvairaus amžiaus žmonių“, – sako A. Daunoravičienė.
Renginio dienotvarkė
12.00 val. – Šventės atidarymas, juokdarių pasirodymas („Street theatre Vir“)
13.00 val. – Senosios karybos pristatymas ir karių pasirodymas
14.00 val. – Lankytojų turnyras minkštaisiais ginklais
14.30 val. – Pokalbis su parodos „QALQAN. Krymo totorių raštai“ autoriumi Rustemu Skybinu
15.00 val. – Lietuviškos ristynės (Lietuvos etnosporto komitetas)
16.00 val. – Viduramžių stalo žaidimai ir „Kvirkato“ turnyras
17.00 val. – Senovės karių pasirodymas
17.30 val. – Viduramžių šokiai („Festa Cortese“)
Gyvosios istorijos erdvės
- Istorinė virtuvė: laužo duonelės kepimas
- Juvelyrika ir amatų demonstracijos
- Senoviniai stalo ir lauko žaidimai
- Karybos pristatymai ir dar daugiau!
Viduramžių diena vyks spalio 12 d. Vilniaus gynybinės sienos bastėjoje. Renginys nemokamas, tačiau įėjimas su muziejaus bilietu.