Ketvirtadienis, 5 birželio, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Energetika

Atnaujinta Nacionalinė energetinės nepriklausomybės strategija

www.alkas.lt
2024-06-27 15:14:32
0
Saulės elektrinės | Pixabay nuotr.

Saulės elektrinės | Pixabay nuotr.

Seimas patvirtino atnaujintą Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją.

Nutarimu siekiama, kad Lietuva iš energijos išteklių importuotojos taptų jos eksportuotoja ir užsitikrintų visą sau reikalingą energijos kiekį, o visa šalyje pagaminta energija būtų klimatui neutrali.

Pasak energetikos ministro Dainiaus Kreivio, ši strategija atliepia du pagrindinius tikslus: energetinį saugumą su sinchronizacija, tinklų apsaugą ir plėtrą bei dekarbonizaciją ir žaliąjį kursą.

Siekiant iki 2050 m. tapti klimatui neutralia ekonomika, energetikos sektorius turės iš principo pasikeisti. Vienas pagrindinių šio pokyčio būdų – naudojamo iškastinio kuro, pirmiausia naftos ir gamtinių dujų, pakeitimas švaria elektros energija.

„Mes turime keletą esminių iššūkių, kurių vienas yra pereiti prie visiškai klimatui neutralių energijos šaltinių. Tai reiškia, kad elektros energija taps pagrindiniu energijos nešėju, taip pat visiškai atsisakysime viso iškastinio kuro“, − anksčiau yra sakęs energetikos ministras. Kartu jis yra pabrėžęs, kad vystant atsinaujinančią energetiką tinklo stabilizavimui ir saugumui bus reikalingos didelės investicijos.

„Artėsime prie šio tikslo jau 2027 m., tačiau dekarbonizuojant, einant žaliuoju kursu, elektros energijos reikės vis daugiau, todėl nuosekliai turėsime didinti jos gamybą tiek iš saulės, vėjo, iš kitų šaltinių, kartu vystant ir infrastruktūrą, sudarant sąlygas pramonei atsirasti imliai energetikai ir ne paskutinį dėmesį skiriant energetikos sektoriaus konkurencingumui, kad būtų užtikrintos pačios geriausios kainos mūsų vartotojams“, − yra pažymėjęs politikas.

Nacionalinėje energetinės nepriklausomybės strategijoje planuojama, kad energijos rūšių derinyje dominuos kintamieji atsinaujinantieji energijos ištekliai. Pagrindinis dėmesys skiriamas išvestinių vandenilio gaminių – žaliųjų sintetinių degalų, metanolio, amoniako, sintetinio metano ir kitų – gamybai. Bus sukurtos konkurencingos sąlygos vystyti naujus elektros energijos ir kitų energijos išteklių gamybos bei kaupimo pajėgumus, siekiant kuo didesnio jų panaudojimo Lietuvoje.

Prognozuojama, kad iki 2050 m. elektros energijos suvartojimas išaugs daugiau kaip 6 kartus – nuo dabartinio 12 TWh poreikio iki numatomo 74 TWh.

Šiuo metu yra beveik 107 tūkst. gaminančių vartotojų, tačiau planuojama, kad jų skaičius augs iki beveik 300 tūkst.

Didžioji dalis Lietuvoje suvartojamos elektros energijos bus pagaminama vėjo ir saulės šviesos energijos elektrinėse. Įgyvendinus strategijos nuostatas, bus padidinti atsinaujinančių energijos išteklių gamybos pajėgumai: 2030 m. įrengtoji vėjo elektrinių galia sieks 5,9 GW, o saulės šviesos energijos elektrinių – 4,1 GW, 2040 m. – vėjo elektrinių galia sieks 9,3 GW, o saulės šviesos energijos elektrinių – 7 GW, 2050 m. vėjo elektrinių galia sieks 14,5 GW, o saulės šviesos energijos elektrinių – 9 GW.

Atsinaujinančių energijos išteklių dalis 2030 m. turės siekti 55 proc. bendrojo galutinio energijos suvartojimo, 2040 m. – 85 proc. ir 2050 m. – 95 proc.

Atsinaujinančių energijos išteklių dalis jau iki 2030 m. turi pasiekti 100 proc. bendrojo galutinio elektros energijos suvartojimo ir tokia išlikti iki 2050 m.

Bus įrengta elektros energijos kaupimo įrenginių (baterijų) 2030 m. – 1,5 GW, 2040 m. – 2 GW, 2050 m. – 4 GW galios. Bus sukurta vandenilio ekosistema ir infrastruktūra. Iki 2030 m. planuojama pagaminti 129 tūkst. tonų žaliojo vandenilio per metus, iki 2050 m. – 732 tūkst. tonų. Dalis šio pagaminto kiekio bus skirta išvestinių vandenilio produktų gamybai ir jų eksportui.

Skaičiuojama, kad įgyvendinus pokyčius energetikos sektoriuje 2050 m. galėtų būti sukurta 140 000 naujų darbo vietų, o nauda Lietuvos ekonomikai galėtų siekti 6,3 mlrd. eurų per šį laikotarpį ir tai sudarytų apie 11 proc. Lietuvos BVP dydžio.

Priimtame dokumente tvirtinama, kad įgyvendinant energetikos sistemų pokyčius ir pereinant nuo iškastinio kuro prie netaršių energijos šaltinių didėja naujos, efektyvios, mažai arba visai ŠESD neišskiriančios ir valdomos elektros energijos gamybos poreikis, kuris iš naujo verčia pažvelgti į branduolinės energetikos perspektyvą.

„Atsižvelgiant į vykstančius technologinius pokyčius branduolinėje energetikoje, būsimą elektros energijos poreikį Lietuvoje ir valdomos elektros energijos gamybos poreikį, Lietuvoje turi būti svarstoma išnaudoti ketvirtosios kartos modulinių branduolinių reaktorių suteikiamus privalumus“, − pažymima strategijoje. Siekiant, kad ketvirtosios kartos moduliniai branduoliniai reaktoriai Lietuvoje būtų pradėti eksploatuoti 2038 m., iki 2027 m. turi būti parengta preliminari ketvirtosios kartos MBR verslo modelio analizė ir plėtros galimybių vertinimas.

Pirmoji Nacionalinė energetikos strategija buvo patvirtinta 2007 m.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Siūloma keisti Nacionalinę energetinės nepriklausomybės strategiją
  2. Seimui pristatyta energetinės nepriklausomybės strategija
  3. Ketinama jungti ministerijas ir panaikinti aplinkosaugos ministeriją
  4. M. Nargėlaitė. Atominė elektrinė tarp kūjo ir priekalo
  5. Vėjo energetikai: parduodame elektrą pigiau nei Elektrėnai
  6. Tai ką po euro įvedimo turi žinoti kiekvienas elektros vartotojas
  7. Keičiasi vartotojų elektros įrenginių prijungimo prie skirstomųjų tinklų įkainiai
  8. Seimas svarstys siūlymą įstatymu pripažinti Astravo AE keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui
  9. Aplinkos ministras: Dėl Astravo AE turėtų nugalėti sveikas protas
  10. Energetikos ministerija siūlo lengvinti sąlygas elektros energiją gaminantiems vartotojams
  11. Nepriklausomi elektros tiekėjai buriasi į asociaciją
  12. Seimas leido kurti Elektros energijos kaupimo įrenginių sistemą
  13. Leista vienašališkai mažinti elektros kainą
  14. Saulės elektrinių galia jau viršija 1 GW
  15. Ministerija ėmėsi ginti gaminančius vartotojus

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pasirinkite kategoriją

    Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

    El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

    Naujienos

    Techninė apžiūra
    Lietuvoje

    E. Sabutis siūlo pačioms valstybėms apsispręsti dėl techninių apžiūrų dažnio

    2025 06 05
    Bepilotis orlaivis | KAM, K. Kavolėlio nuotr.
    Lietuvoje

    Lietuvos gamintojų įranga – Lietuvos ir Ukrainos kariuomenėms

    2025 06 05
    Mokykla, klasė | pixabay.com, Weisanjiang nuotr.
    Lietuvoje

    Prasideda pagrindinis priėmimas į sostinės mokyklas

    2025 06 05
    Ligonių pavėžėjimo paslauga | sam.lrv.lt nuotr.
    Lietuvoje

    Stojant pavėžėjimo paslaugai, konservatoriai kviečia SAM vadovybę

    2025 06 05
    Daugiabutis | enmin.lrv.lt nuotr,
    Lietuvoje

    A. Zuokas siūlo neapmokestinti pagrindinio būsto ir mažinti tarifus

    2025 06 05
    Audra
    Gamta ir žmogus

    Sinoptikai įspėja pavojingus orus, kelininkai stiprina budėjimą

    2025 06 05
    Dovilė Šakalienė
    Lietuvoje

    D. Šakalienė pabrėžė būtinybę imtis ryžtingesnių veiksmų prieš Rusiją

    2025 06 05
    Šiukšlės miške
    Gamta ir ekologija

    Skaičiai pribloškia – miškininkai surinko virš 1000 tonų atliekų

    2025 06 05

    SKAITYTOJŲ PASTABOS

    • Priminimas apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas
    • Vanas, tėvynainiai... apie Z. Vaišvila. Kur mus vedate?
    • >Kažin apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas
    • Jonas apie Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija lankėsi Vilniaus arkikatedros požemiuose

    NAUJAUSI STRAIPSNIAI

    • Į Lietuvą iš Baltarusijos naktį atplaukė meška
    • E. Sabutis siūlo pačioms valstybėms apsispręsti dėl techninių apžiūrų dažnio
    • Lietuvos gamintojų įranga – Lietuvos ir Ukrainos kariuomenėms
    • Prasideda pagrindinis priėmimas į sostinės mokyklas

    Kiti Straipsniai

    Ligonių pavėžėjimo paslauga | sam.lrv.lt nuotr.

    Stojant pavėžėjimo paslaugai, konservatoriai kviečia SAM vadovybę

    2025 06 05
    Daugiabutis | enmin.lrv.lt nuotr,

    A. Zuokas siūlo neapmokestinti pagrindinio būsto ir mažinti tarifus

    2025 06 05
    Vėjo jėgainių parkas

    Didžiausias vėjo parkas Baltijos šalyse pasiekė pilną pajėgumą

    2025 06 05
    Prezidentas skaito 2025 m. metinį pranešimą

    Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas

    2025 06 05
    Liberalų renginys

    Liberalai pradėjo vajų prieš valdžios prenumeratos mokestį

    2025 06 04
    Piniginė, pinigai | pixabay.com, Analogicus nuotr.

    Dėl sveikatos „priemokų įstatymo“ – kreipimasis į Seimą

    2025 06 04
    Statybos Kruonio HAE

    Kruonyje prasidėjo strategiškai svarbios statybos

    2025 06 04
    Statybos | am.lt nuotr.

    Svarstoma stiprinti nelegalių statybų kontrolę

    2025 06 04
    Seimas

    Ar Sausio 13-ąją skelbti šventine diena svarstys Žmogaus teisių komitetas

    2025 06 03
    Seimas

    Šią savaitę Seimas išklausys Prezidento metinį pranešimą

    2025 06 02

    Skaitytojų nuomonės:

    • Priminimas apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas
    • Vanas, tėvynainiai... apie Z. Vaišvila. Kur mus vedate?
    • >Kažin apie Lietuva – tvirtovė, kuri žvelgia į ateitį: Prezidentas Gitanas Nausėda metiniame pranešime ragina stiprinti gynybą, puoselėti istorinę atmintį ir atskleidžia valdžios spragas
    • Jonas apie Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija lankėsi Vilniaus arkikatedros požemiuose
    • +++ apie Laisvės kovų ir valstybės istorinės atminties komisija lankėsi Vilniaus arkikatedros požemiuose
     
     
     
     
     
    Kitas straipsnis
    Neįgaliesiems sportininkas premijas siūloma didinti du kartus

    Patvirtintas naujas Sporto įstatymas

    Sekite mus Feisbuke

    Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
    Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
    Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
     Pradžia

    Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas

    Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

     fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI | lėktuvų bilietai

     

    © 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

    • Saulės arkliukai
    • Renginiai
    • Reklama
    • Turinys
    • Apie Alkas.lt
    • Paremkite Alką
    No Result
    View All Result
    • Naujienos
      • Lietuvoje
      • Baltų žemėse
      • Užsienyje
    • Nuomonių ratas
      • Lietuvos kelias
      • Lietuvos kūrėjai
      • Sekmadienio sakmė
      • Akiračiai
      • Lietuvos repolonizacijai – ne!
      • Moksleivių mintys
    • Kultūra
      • Etninė kultūra
      • Mes baltai
      • Kalba
      • Religija
      • Istorija
      • Kultūros paveldas
      • Menas
      • Architektūra
      • Literatūra
      • Kultūros politika
      • Šventės
    • Visuomenė
      • Pilietinė visuomenė
      • Politika ir ekonomika
      • Švietimas
      • Žmonės
      • Užsienio lietuviai
      • Ukrainos balsas
      • Žiniasklaida
      • Laiškai Alkui
      • Pareiškimai
    • Gamta ir žmogus
      • Gamta ir ekologija
      • Šventvietės
      • Energetika
      • Sveikata
      • Psichologija
      • Kelionės
      • Kylam
      • Įvairenybės
    • Mokslas
      • Mokslo naujienos
      • Technika ir technologijos
      • Astronomija ir kosmonautika
      • Mokslo darbai
    • Skaitiniai
      • Žinyčia
      • Lituanistikos klasika
      • Prieškario skaitiniai
      • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
      • Grožinė kūryba
    • Visi rašiniai