Dronai, arba bepiločiai orlaiviai, yra vis dažniau naudojami ne tik pramogoms, fotografijai ar pristatymams, bet ir gamtos apsaugai ir tyrimams. Šie skraidantys aparatai gali padėti spręsti daugybę aplinkosaugos problemų – nuo miškų atstatymo iki gyvūnų populiacijų stebėjimo.
Šiame straipsnyje pabandysime apžvelgti pagrindinius dronų privalumus ir galimybes bei kaip jie gali prisidėti prie mūsų planetos išsaugojimo.
Dronai gali rinkti duomenis apie aplinką
Vienas iš svarbiausių dronų naudojimo būdų yra duomenų rinkimas ir analizė. Jie gali skristi ten, kur žmonėms sunku ar pavojinga patekti, taip sumažinant tyrimų išlaidas ir padidinant duomenų tikslumą.
Pavyzdžiui, dronai gali matuoti paviršiaus atspindėjimą, t. y. kiek saulės energijos kraštovaizdis atspindi ir sugeria.
Šis rodiklis yra labai svarbus suprantant klimato kaitą ir gali nustatyti kuriose vietose reikia sodinti medžius, kad būtų pasiektas didžiausia klimato nauda.
Anksčiau šią informaciją dažniausiai rinkdavo palydovai, bet dronai turi pranašumą dėl to, kad yra lankstesni ir greitesni.
Šie įrenginiai taip pat puikiai tinka rinkti informaciją apie oro kokybę, stebėti laukinės gamtos populiacijas ir veiklą, skaičiuoti miškų naikinimo lygį. Surinkti duomenys padeda priimti tinkamesnius sprendimus ir politinius sprendimus aplinkosaugos srityje.
Be to, jie padeda užtikrinti tyrėjų saugumą: sraigtasparnių ir mažų lėktuvų avarijos yra pagrindinė darbo mirties priežastis laukinės gamtos biologams.
Dronai gali sodinti medžius ir (beveik) pakeisti bites
Dronai taip pat gali padėti ne tik stebėti, bet ir švelninti klimato kaitos poveikį ir atlikti užduotis, kurias gamta sunkiai įveikia dėl besikeičiančių aplinkos sąlygų.
Pavyzdžiui, dronai gali sodinti medžius taikydami „sėklų bombas“, kurias galima įvardinti kaip specialius konteinerius su sėklomis ir maistinėmis medžiagomis.
Vienas dronas gali pasodinti 120 medžių per minutę, kas yra daug daugiau nei žmogus gali nuveikti pats. Medžių sodinimas lėtina klimato kaitą ir kitus aplinkos niokojimus, nes medžiai suriša anglies dvideginį, gerina oro ir vandens kokybę ir stabdo eroziją.
Bitės yra labai svarbios mūsų ekosistemoms, nes jos apdulkiną daugumą augalų rūšių. Tačiau jos masiškai miršta dėl klimato kaitos ir kitų veiksnių. Jei bitės išnyktų, žmonėms liktų tik 28 augalų rūšys, nes visos kitos priklauso nuo bičių – apdulkintojų.
Dronai gali padėti išsaugoti bitės vaidmenį, nes jie gali skristi nuo žiedo prie žiedo ir pernešti žiedadulkes. Žinoma, šie įrenginiai negali visiškai pakeisti bičių, bet jie gali būti naudingi kaip papildoma priemonė.
Kovai su brakonieriais ir nelaimėmis dažnai pasitelkiami bepiločiai orlaiviai
Dronai taip pat gali būti naudojami kaip prevencinė ir reagavimo priemonė prieš gamtos grobstymą ir naikinimą. Dronai gali stebėti ir sustabdyti brakonierius ir neteisėtus miškų kirtėjus. Dažnai pakanka, kad dronas įsijungtų savo navigacijos šviesas, kad išgąsdintų nusikaltėlius.
Dronai taip pat gali padėti gesinti miškų ir laukinius gamtos gaisrus, kurie kiekvienais metais niokoja didžiules teritorijas ir kenkia biologinei įvairovei. Dronai gali greitai ir efektyviai platinti ugnies gesinimo medžiagas arba aptikti ugnies židinius.
Be to, šie įrenginiai gali pagerinti ekoturizmą ir švietimą. Dronai ne tik padeda saugoti gamtą, bet ir padeda mums ją geriau pažinti ir vertinti. Jie gali būti naudojami ekoturizmo tikslais, pavyzdžiui, leidžiant turistams stebėti laukinius gyvūnus iš oro perspektyvos arba rodyti jiems neprieinamas vietas.
Taip pat jie gali būti naudingi švietimo srityje, skatindami mokinius ir studentus domėtis gamtos mokslais ir aplinkosauga. DJI dronai gali padėti mokytojams organizuoti praktines užduotis ir eksperimentus, kurie padidina mokymosi motyvaciją ir efektyvumą.
Šie bepiločiai orlaiviai yra vertingas įrankis gamtos apsaugai. Kaip matome, dronai turi daug privalumų ir galimybių, parodančių, kaip jie gali padėti saugoti gamtą ir kovoti su klimato kaita. Tad, svarbu naudoti juos atsakingai ir etiškai, kad jie būtų naudingi mums ir mūsų planetai.