Sekmadienis, 27 liepos, 2025
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Kultūra Istorija

Ko reikia, kad vaikai pažintų Lietuvos istoriją?

www.alkas.lt
2023-02-15 06:00:14
0
Interaktyvios užduotys – sudėtinė Vilniaus miesto istorijos olimpiados dalis | M. Frolovos nuotr.

Interaktyvios užduotys – sudėtinė Vilniaus miesto istorijos olimpiados dalis | M. Frolovos nuotr.

Vasario 10 d. Valdovų rūmų muziejuje įvykusi Vilniaus miesto istorijos olimpiada gabiausius miesto moksleivius pakvietė rungtis žiniomis apie 700 metų sukaktį švenčiantį Vilnių, kaip Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos miestą ir valstybės sostinę.

Valdovų rūmų muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas, sveikindamas moksleivius, priminė:

„Vilniaus miesto istorijos olimpiada vyksta rūmuose, kur XVI–XVII amžiuje buvo sprendžiamas Europos likimas, o dar praėjusį dešimtmetį čia, galima sakyti, prasidėjo Ukrainos Maidanas.

Būtent Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje salėje, kur vyko iškilmingas olimpiados atidarymas, Europos valstybių vadovams nepavyko įtikinti Viktoro Janukovyčiaus pasirašyti sutarties su Europos Sąjunga.

Kaip šią žinią vėliau sutiko Ukrainos tauta – žinome.“

Vilniaus miesto istorijos olimpiados dalyviams V. Dolinskas palinkėjo jaustis kaip namuose:

„Mums labai svarbu, kad ir mokytojams, ir mokiniams šie rūmai taptų namais.

Ne vienas gal vėliau bus mūsų kolega.

Simboliška, kad Vilniaus 700-ųjų metinių proga istorijos olimpiada grįžta į Valdovų rūmus, Lietuvos sostinės širdį.“

Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos Vilniaus skyrius ir Valdovų rūmų muziejaus švietėjai jaunuoliams ir jų mokytojams parengė programą, kurioje – ir ekskursija, mokomasis užsiėmimas, ir Vilniaus miesto savivaldybės dovanos visiems dalyviams bei rėmėjų prizai geriausiems.

7–8 bei 9–12 (ar gimnazijos) klasių moksleiviai turėjo atlikti testines užduotis, pateikti atsakymus į atvirus klausimus, analizuoti istorinius šaltinius bei įrodyti, kad geba taikyti žinias ir spręsti problemas.

Interaktyvios užduotys atskleidė, kokių žinių trūksta.

LIMA Vilniaus skyriaus vadovas, Pilaitės gimnazijos istorijos mokytojas Paulius Bakanas | M. Frolovos nuotr.
LIMA Vilniaus skyriaus vadovas, Pilaitės gimnazijos istorijos mokytojas Paulius Bakanas | M. Frolovos nuotr.

Dar prieš olimpiadą iš Vilniaus Pilaitės gimnazijos atvykęs Simonas sakė, kad joje dalyvauja dėl šių priežasčių:

„Istorija yra labai svarbi: pagal praeitį galima nuspėti ateitį, tai mane žavi.

Nors ši olimpiada – nemenkas iššūkis, nes iki šiol daugiausia skaitydavau Antikos laikų istoriją ir domėjausi XX a. pirmos pusės įvykiais.

Teko daugiau pasigilinti į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją, papildomai žiūrėjau virtualių paskaitų.“

Atlikęs užduotis, jaunuolis prisipažino, kad jam buvo sunkesnės užduotys apie Vazų dinastiją, – suprato, kurio laikotarpio žinias dar reikės pagilinti.

Rokas iš Vilniaus Fabijoniškių gimnazijos teigė:

„Užduotys nepasirodė sunkios, buvo įdomios. Kelis atsakymus teko spėti, nebuvau tikras, ar žinau.

Reikės daugiau pasidomėti, bet renginys labai patiko, tikrai. Istorija – labai įdomus mokslas.“

Greta iš Vilniaus Gabijos gimnazijos džiaugėsi olimpiados tema.

„Man labai patinka istorijos pamokos, mėgstu žiūrėti istorinius filmus. Turime nuostabų istorijos mokytoją Raimundą Trinkūną, kuris geba pamokas paversti magiškais pasakojimais, manau, kad tai – viena priežasčių, kodėl pamilau šį dalyką.

Mokytojas padėjo ruoštis, parinko knygų, kuriose radau daug žinių apie Vilniaus istoriją.

Tikrai, mes gyvename mieste, kuriame vyko įdomiausi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės įvykiai. Ir ryškiausios asmenybės man – Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas bei Vasario 16-osios akto signatarai.“

VIII Vilniaus miesto istorijos olimpiada | M. Frolovos nuotr.
VIII Vilniaus miesto istorijos olimpiada | M. Frolovos nuotr.

Meilė Lietuvos istorijai – per mokytojo širdį

Apdovanojimai atskleidė kiek netikėtą faktą, susijusį su geriausiai istorijos užduotis atlikusiais moksleiviais. Beveik pusė laimėtojų – iš mokyklų, kuriose mokoma lenkų, rusų kalbomis.

Viena iš Vilniaus miesto istorijos olimpiados pradininkių dr. Nelė Kostinienė sakė:

„Priežastis – ne kalba ar tautybė. Daugiausia apdovanojimų laimėjo tos mokyklos, kurios dažniausiai lankosi Valdovų rūmų muziejuje.

Pati tema „Vilnius – valdovų miestas“ yra pagrindinis kasdienio mūsų darbo, muziejuje rengiamų pamokų užsiėmimų, ekskursijų įkvėpimo šaltinis.

Taigi, jeigu mokytojui įdomu, ieško, kaip mokiniams perduoti žinias kuo įvairesniais būdais, štai ir turime rezultatą.

Tarp geriausiųjų – mokiniai iš Šv. Jono Pauliaus II, Vasilijaus Kačialovo, Grigiškių gimnazijų.

Šių ugdymo įstaigų auklėtinius dažnai pasitinkame Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulyje (šypsosi).

Bet buvo ir tokių, kurie į muziejų atėjo pirmą kartą. Pavyzdžiui, Vilniaus licėjaus auklėtinis, užėmęs pirmąją vietą, čia buvo pirmą kartą gyvenime.“

„Pastebėjau, kad būtent prizines vietas užėmę vaikai jiems surengtame užsiėmime „Vilnius prieš Vilnių“ uždavinėjo daugiausia klausimų mūsų Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vadovui, archeologui Gintautui Striškai.

Vadinasi, smalsumas – žinių raktas, mokytojams tik reikia ieškoti, kaip jį pažadinti“, – tęsė N. Kostinienė.

Vilniaus istorijos olimpiados atidarymas | M. Frolovos nuotr.
Vilniaus istorijos olimpiados atidarymas | M. Frolovos nuotr.

Vilniaus miesto istorijos olimpiada

Sumanymas rengti Vilniaus miesto istorijos olimpiadą Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokiniams kilo prieš 10 metų. Pirmosios olimpiados tema buvo pasirinkta „Vilnius Gediminaičių dinastijos valdymo laikais (XIV–XVI a.)“.

Pirmuoju šio sumanymo palaikytoju tapo Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai. Pirmoji olimpiada įvyko 2014 m. pavasarį, joje dalyvavo apie 70 Vilniaus miesto ir rajono mokyklų mokinių.

Sulaukus pasisekimo ir matant poreikį, renginys buvo tęsiamas.

Valdovų rūmų muziejaus darbuotojų ir Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos Vilniaus skyriaus sumanymu muziejuje vyko 2015 m. (antroji) ir 2016 m. (trečioji) Vilniaus miesto istorijos olimpiados.

Plėtėsi užduočių rengėjų, dalyvių ir rėmėjų ratas. Vėliau olimpiados rengimo vieta keitėsi – vyko Lietuvos edukologijos universitete, Vilniaus rotušėje, per karantiną persikėlė į virtualią erdvę.

Pasak Lietuvos istorijos mokytojų asociacijos Vilniaus skyriaus vadovo Pauliaus Bakano, „sostinėje vykstančios istorijos olimpiados yra populiarios, nes kiekvieną kartą galvojame, kaip padaryti užduotis, kad jos būtų įdomios, nekasdieniškos, interaktyvios ar išsiskiriančios netikėtu užduočių atlikimo būdu“.

Parengta pagal Valdovų rūmų muziejaus pranešimą

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Tokijuje pristatyta Japonijoje išleista „Lietuvos istorija”
  2. Vilniaus universitetas atveria vartus į LDK istoriją
  3. Geriausios knygos apie Lietuvos istoriją: nuo neandertaliečių iki šiuolaikinės valstybės
  4. „Aktualioji istorija“: Lietuvos karaimų kilmė
  5. „Aktualioji istorija“: Lietuvos „karalių“ byla
  6. „Aktualioji istorija“: Baltarusiai ir Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė
  7. Kaip archeologai pakeitė Vilniaus istoriją
  8. Kiekvienas karys privalo pažinti valstybės istoriją
  9. Klaipėdos krašto metams – paroda „1923-ieji. Klaipėda ir Lietuva: istorija, politika, diplomatija“
  10. Č. Iškauskas. Bendra istorija su nepasitikėjimo desertu
  11. Artėja paroda „Prisimenant pirmojo sieninio Lietuvos istorijos žemėlapio sudarytoją Oną Maksimaitienę“
  12. „Aktualioji istorija“: Litvinizmas ir mes
  13. „Aktualioji istorija“: Gedimino laiškai
  14. „Aktualioji istorija“: Algirdo laiškai
  15. „Aktualioji istorija“: Karaimai ir Vytautas

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Medininkų bėgimas
Gamta ir žmogus

Sekmadienį – tradicinis Medininkų bėgimas

2025 07 26
Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes
Architektūra

Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

2025 07 26
Lietuva stiprina vaidmenį kosmoso technologijose | Alkas.lt nuotr.
Astronomija ir kosmonautika

„Melius Futurum“ jungiasi prie Lietuvos Kosmoso pramonės

2025 07 26
Pranzcūzija pripažino Palestiną
Užsienyje

Prancūzija pripažins Palestinos valstybę? Izraelis tai vadina „apdovanojimu terorizmui“

2025 07 25
Elektrinis laivas | vvt.lt nuotr.
Gamta ir žmogus

Vilniuje prasideda kelionės elektriniu laivu Nerimi

2025 07 25
Gelbėjimosi ratas
Gamta ir žmogus

Skendimo prevencijos diena: kaip išvengti skaudžių nelaimių?

2025 07 25
Aplinkos apsaugos departamento logotipas | aad.lrv.lt nuotr.
Lietuvoje

Iš pareigų traukiasi AAD direktorius

2025 07 25
Sunkvežimiai „Renault D“
Lietuvoje

Lietuvos kariuomenę pasiekė „Renault“ sunkvežimiai

2025 07 25

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimvydas apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Globalistas apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Švieži pomidorai – ir ant skrebučio
  • Kuo kliaujasi lietuviai pirkdami būstą?
  • 3 būdai, kaip voveraites patiekti su šviežiomis bulvėmis
  • Europos vietos, kur rudenį laukia šiluma ir tobuli paplūdimiai

Kiti Straipsniai

Grybai, voveraitės

3 būdai, kaip voveraites patiekti su šviežiomis bulvėmis

2025 07 27
Elektra

Darbas namuose: kaip sumažinti elektos sąskaitas?

2025 07 26
Vaikai

Įsibėgėjus stovyklų metui – patarimai tėvams

2025 07 26
Medininkų bėgimas

Sekmadienį – tradicinis Medininkų bėgimas

2025 07 26
Kleboniškių muziejuje atidaryta paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“

Kleboniškių muziejuje atidaryta paroda „Veltinio laikas: paveldas ir kūryba“

2025 07 26
Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

Po ilgo delsimo – sprendimas dėl Sporto rūmų: Paveldo komisija primena apie paveldo vertes

2025 07 26
Po didingais Albatroso sparnais padėkota gyvenimą jūrai ir uostui paskyrusiems

Po didingais Albatroso sparnais padėkota gyvenimą jūrai ir uostui paskyrusiems

2025 07 26
Lietuva stiprina vaidmenį kosmoso technologijose | Alkas.lt nuotr.

„Melius Futurum“ jungiasi prie Lietuvos Kosmoso pramonės

2025 07 26
Langų uždangalai

Kaip vėsinti namus be kondicionieriaus? 7 paprasti, bet veiksmingi būdai

2025 07 25
Padėkos iškilmės

Rekordinis šimtukų skaičius Kaune: geriausiai pasirodę abiturientai ir jų mokytojai iškilmingai apdovanoti rotušėje

2025 07 25

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimvydas apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Globalistas apie A. Medalinskas. D. Trampo pažadai: viltys, rūkas ir ir leidimas dar 50 dienų daužyti Ukrainą?
  • +++ apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
  • Kęstutis K.Urba apie K. Urba. Baltų raida ir virsmai
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Jaunųjų atlikėjų šventinis koncertas „Mūsų vaikai – Tėvynei Lietuvai“ | Rengėjų nuotr.

Koncertas „Mūsų vaikai – Tėvynei Lietuvai“

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

Furnitūra | fs22 mods | ket testai | Farming Simulator 25 mods | Inbank vartojimo paskolos | FS25 | fs25 mods | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai