Liepos 5 d. eidamas 88-tus metus mirė visuomenininkas, sąjūdininkas, tautodailininkas, muziejininkas Dionyzas Varkalis.
D. Varkalis buvo ir metalo restauratorius, visuomeninis paveldosaugininkas, Mažosios Lietuvos enciklopedijos talkininkas, Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys.
D. Varkalis sukaupė Klaipėdos krašto senų laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų – stalo sidabro, fajansinių ir porcelianinių indų, dekoratyvinių skulptūrų ir vazelių, dramblio kaulo ir bronzinių interjero skulptūrų, žvakidžių, medalių – rinkinius. Daugumą vertybių padovanojo Klaipėdos muziejams.
D. Varkalis buvo vienas iš Klaipėdos laikrodžių muziejaus įkūrėjų ir Kalvystės muziejaus įkūrėjas. Jo surinktų laikrodžių rinkinys papildė Klaipėdos laikrodžių muziejaus ekspoziciją, o senųjų kalvių įrankiai ir įvairūs kaliniai, taip pat iš naikinimų Klaipėdos miesto kapinių, davė pradžią Kalvystės muziejaus ekspozicijai.
D. Varkalis buvo veiklus Lietuvos pertvarkymo sąjūdžio (LPS) dalyvis, ir nepraradęs sąjūdietiškos dvasios ir viešai gynęs Sąjūdžio vertybes iki šiol.
D. Varkalis gimė 1934 m. liepos 20 d. Pagermontėje, Telšių apskrityje. 1955 m. jis baigė Klaipėdos jungų jūreivystės, 1968 m. – laivų technologų mokyklą, 20 metų dirbo žvejybos laivyne mechaniku, vyriausiuoju mechaniku. 1971–1975 metais mokėsi Klaipėdos dailės vakarinėje mokykloje, 1975–1978 metais studijavo vizualinį dizainą Kauno dailės instituto Klaipėdos skyriuje.
Nuo D. Varkalis 1968 buvo Lietuvos tautodailininkų sąjungos narys, su gintaro ir metalo papuošalais dalyvauja Lietuvos ir užsienio parodose.
Sukaupė Klaipėdos krašto senų laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų – stalo sidabro, fajansinių ir porcelianinių indų, dekoratyvinių skulptūrų ir vazelių, dramblio kaulo ir bronzinių interjero skulptūrų, žvakidžių, medalių – rinkinius.
1978 surengė taikomosios dailės rinkinių parodą Klaipėdos paveikslų galerijoje (dabar Prano Domšaičio galerija), daugumą vertybių padovanojo Klaipėdos muziejams.
Garbės klaipėdietis (2007).
Atsisveikinti su Velioniu galima liepos 7 d., ketvirtadienį, nuo 15 iki 21 val. Šv. Juozapo bažnyčios gedulo namų Didžiojoje salėje (Smiltelės g. 27, Klaipėda).
Artimieji prašo nenešti nei vainikų, nei puokščių – laidotuvės bus rengiamos vėliau.
Išėjo žmogus į geresnį pasaulį. Pasaulį be masiulių, šimonyčių, lumzbergių, rudamanskių, putenų, uspaskychų, paleckių ir zingerių… Savo atkentėjo. Amžiną jam atilsį, Viešpatie, duok.