Kovo 22-ąją minima Pasaulinė vandens diena. Dažnas žmogus žino, kokia alyva geriausia jo automobiliui arba kokį benziną pilti. Dar daugiau žmonių gali papasakoti, kokie maisto produktai yra jiems geriausi ir kas yra nesveika. Tačiau vandenį pilame į save pernelyg nekreipdami į jo fizines ir chemines savybes, nors vidutiniškai 60 proc. žmogaus organizmo sudaro vanduo, kuris būtinas, kad ląstelėse galėtų vykti cheminės reakcijos ir susidarytų įvairios kūnui reikalingos medžiagos.
Specialistai pripažįsta, kad daugybei Lietuvos žmonių trūksta išprusimo renkantis geriamąjį vandenį parduotuvėje. O, besirūpinant geriamo vandens kokybe namuose, dažnai kenkiama sau. Kai kas net nežino, kokia vandens, tekančio iš čiaupo, sudėtis.
„Centralizuotai tiekiamo arba nuosavo gręžinio vandens kokybės, kaip ir Tėvynės, nepasirinksi. Savo ruožtu fasuoto mineralinio vandens pasirinkimas tikrai yra didelis, kiekvienam skoniui. Ieškoti gražiausios etiketės arba patogiausio butelio ne pats teisingiausias pasirinkimas“, – sako vandens tyrimų profesionalas Valdas Šimčikas.
Centralizuotai tiekiamo vandens kokybę užtikrina hidrogeologai, vandens tiekėjai (savikontrolė) ir išorinė kontrolė – Nacionalinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Kokybiško vandens tiekimas užtikrinamas iki įvado į namą. Vidiniai namo tinklai yra namo savininkų rūpestis.
Dėl to, besirūpindami vandens kokybę butuose, jų savininkai dažnai įsirengia filtrus, nors savo vandens kokybės bei sudėties netikrina. Tai pastebi ir visoje Lietuvoje tyrimus atliekančiai bendrovei „Vandens tyrimai” vadovaujantis V. Šimčikas.
„Reikėtų suprasti, kad vandens filtrai tam tikra prasme yra kaip vaistai. Jei yra liga, vaistai gali pagelbėti, tačiau jei ligos nėra – net ir geriausi vaistai gali tik pakenkti“, – sako V. Šimčikas.
Aukščiausios kokybės yra natūralus mineralinis vanduo. „Tai reiškia, kad šis vanduo yra stabilios sudėties, iš vieno šaltinio ir taikomas tik toks paruošimas, kuris nepakeičia vandens fizinės ir cheminės pagrindinių sudedamųjų dalių kompozicijos, vandeniui suteikiančios jam būdingų savybių. Jei etiketėje užrašyta, kad tai mineralizuotas, stalo, geriamasis, šaltinio ir pan. vanduo, tai reiškia, kad jam taikomi ne tokie griežti kokybės reikalavimai“, – sako V. Šimčikas.
Savo ruožtu natūralų mineralinį vandenį vandens skonio ekspertai (vandens someljė) skirsto pagal kelis požymius, kurių pagrindiniai – mineralizacija, kietumas, grynumas (arba tarša), rūgščių ir šarmų rodiklis.
Labai svarbia laikoma geriamo vandens grynumo (angliškai vadinama nekaltumo – virginality) kategorija, kurią apibrėžia vandenyje esantis nitratų ir nitritų kiekis. Nitratai ir nitritai – toksiniai junginiai, kuriais užterštas vanduo neturi specifinio skonio, kvapo ir spalvos. Jie nepašalinami nei virinimu, nei buitiniais vandens filtrais. Didesni nitratų ir nitritų kiekiai ypač pavojingi nėščioms moterims ir kūdikiams iki 6 mėn. amžiaus, nes jų organizme nepakanka nitratus skaidančio fermento ir išsivysto methemoglobinemija („pamėlusių kūdikių“ sindromas).
Juo mažiau nitritų (NO⁻ ₂) ir nitratų (NO⁻ ₃) jonų – tuo grynesnis vanduo. Aukščiausios grynumo kategorijos vandenyje nitratų ir nitritų kiekis litre neviršija 1 mg/l. Lietuvoje vienas žinomiausių natūralių mineralinių vandenų – „Akvilė“ – yra filtruojama per požeminių uolienų ir smėlio sluoksnius Dzūkijos nacionaliniame parke. Dėl unikalios kilmės „Akvilė“ yra vienas iš nedaugelio vandenų pasaulyje, kuriame nėra nei nitratų, nei nitritų, jis tinkamas ir kūdikiams.
Geriamo vandens etiketėje gali būti nurodytas terminas „kūdikių vanduo“, tačiau tik tuo atveju, jei bus laikomasi visų teisinių sąlygų, lemiančių bendrą mineralizacijos kiekį ir natūralaus mineralinio vandens grynumą. Kūdikių vanduo negali būti valomas chemiškai arba filtruojant. Tokį vandenį jį galima naudoti ruošiant kūdikių maistą. Pavyzdžiui, ruošiant mišinukus kūdikiams, tokio natūralaus mineralinio vandens, kaip „Akvilė“ nereikia virinti, o tiesiog sumaišyti su pieno mišiniu.
Savo ruožtu daugelis pasaulio specialistų akcentuoja ir vandens šarmingumo (pH) rodiklį – juo jis didesnis, tuo gaudamas tokio vandens organizmas greičiau neutralizuoja rūgštingumą, skatinantį organizmo senėjimą. Kai kurie medikai rekomenduoja šarminį vandenį gerti kovojant su onkologinėmis ligomis. Šarminiu vanduo vadinamas, kai jo pH rodiklis yra 7,8-10. Jau minėto vandens „Akvilė” pH rodiklis yra 8 – jis yra natūraliai šarminis.
Tad, pasak specialistų, besirūpinantiems savo sveikata žmonėms verta atkreipti dėmesį į tai, kokia yra vandens sudėtis. Fasuoto mineralinio vandens sudėtis yra ant gaminio etikečių, centralizuotai tiekiamo vandens sudėtį galima sužinoti iš vandens tiekėjų, nuosavus geriamojo vandens telkinius privalo išsitirti patys savininkai.