Klaipėdos etnokultūros centras kviečia miestiečius bei miesto svečius nepraleisti progos išvysti pirmąją Astos Grušelionienės margučių parodą. Margučius galima pamatyti Meno kiemo dirbtuvių vitrinoje (Daržų g. 10).
Parodoje pristatoma daugiau nei aštuonios dešimtys margučių. Tai senais tradiciniais raštais vaškuoti žasų ir vištų kiaušiniai. Autorė drąsiai derina margučių spalvas, įkvėpimo semdamasi iš gamtos. Meistrei raštus dažniausiai pasiūlo pats kiaušinio pavidalas. Astai gražiausi senieji margučių raštai, kurių ji ieško muziejuose, o paskui perkelia ant savo margučių:
„Taškelis, brūkšnelis, du taškeliai, penki brūkšneliai… nesibaigiantis šokis ant kiaušinio lukšto. Taip gimsta paukščio pėdelės, saulutės, žalčiukai, rūtelės sūkuriukai ir paprastas vištos, anties ar žąsies kiaušinis tampa margučiu. O kiekvienas ženklelis neša savo žinią: linkiu Tau sveikatos, laimės, skalsos…“ – sako A. Grušelionienė.
Visus savo margučius meistrė išdalina ar išdovanoja, džiaugdamasi, jog jie nedulka lentynose ar dėžutėse. Dauguma jų – skirti vaikams ir, pasak Astos, atlieka slaptą užduotį: paimti į rankas, susikaupti ir pradėti nesibaigiantį vaško taškelių ir brūkšnelių šokį, taip tęsiant šimtmečius skaičiuojantį paprotį.
Paroda veiks iki balandžio 12 d.
Vajetusiukai, koks kruopštumas! Ir kaip tokį stebuklą gali daužti?
Ar įmanoma surengti nuotolines pamokas? Jos ir anytoms su uošvėmis praverstų, ir mokyklų darbų mokytojams, ir moksleiviams su studentais…
Įsivaizduoju, jų turėtų būti 3 –
a) pasirengimo marginimui paskaitėlė: apie dažus, visas reikalingas medžiagas; apie indus, įrankius, visokių gudrybių išmokymas, kad ir spalvos gražios išeitų, ir kaip saugiai dirbti – kad kuo mažiau kiaušinių įtrūktų;
b) praktinė kiaušinių virimo dažuose pamoka;
c) galutinis marginimas, skutimas ir ką tik dar meistrai moka, kad margučiai tokie prašmatnūs…