NASA kosminis teleskopas „Kepler“ toliau stebina savo atradimais. Vakar paskelbta, kad prie truputį šaltesnės ir mažesnės nei mūsų Saulė žvaigždės atrasta 2,4 karto didesnė planeta nei Žemė, kuri skrieja tokiu atstumu, kad jos paviršiuje galėtų tyvuliuoti skystas vanduo, o vidutinė temperatūra 22 °C. Metai joje trunka 289 dienas. Naujoji planeta pavadinta Kepler-22b ir yra nutolusi nuo mūsų už 600 šviesmečių.
Kol kas yra sunku nustatyti ar planeta yra dujinė, ar ji turi kietą (uolėtą) paviršių. Mokslininkus taip pat domina ar ta planeta turi atmosferą. Tai bus bandoma nustatyti tolimesnių tyrimų metu.
Nuo 2009 metų kosminis teleskopas „Kepler“ egzoplanetų ieško užtemimų būdu. Kuomet planeta atsiduria tarp tiriamos žvaigždės ir teleskopo savo žvaigždę ji truputį pritemdo. Tokių spindesio sumažėjimų ir ieško „Kepler“, kuris skrieja 1,5 mln. kilometrų nuo Žemės.
Oficialiame NASA puslapyje skelbiama, kad šiuo metu yra patvirtintos 28 planetos, o kandidatuojančių tapti egzoplanetomis jau priskaičiuojama apie 2300. Galbūt gyvybės zonoje skriejančių planetų skaičius yra 48. Mokslininkai mano, kad apie 80% iš jų pasitvirtins.
Ačiū už idomias naujienas astronomijos ir kosmoso srityje. Jos priverčia pamiršti kasdienybę ir išlaisvina mintį. Tik norėjau pasitikslinti, ar teisingai supratau tai, kas parašyta glaustame straipsnelyje apie planetą Kepler-22b: šioje pla-
netoje taip karšta ( vidutinė temperatūra apie 22 laipsnius pagal Celsijų…) ?? Ir dar norėjau pasitikslinti dėl iliustracijoje pavaizduotos GYVYBĖS ZONOS: kur prasideda ir kur baigiasi tos zonios ribos? Ar paminėta GYVYBĖS ZONA yra mūsų Saulės sistemoje ar tos kitos Saulės ( kuri yra mažesnė už mūsų Saulę) sistemoje ?
Temperatūra, aišku, yra matematinė. Juk nežinoma ar ta planeta turi kietą paviršių, ar turi atmosferą… Turima šiuolaikinė astronomų stebėjimo įranga dar ne daug gali ką pasakyti apie atrandamas egzoplanetas. Situaciją turėtų pagerinti Dž. Vebo kosminis teleskopas, kurį planuojama paleisti 2018 metais.
Viršuje yra pavaizduota tos žvaigždės gyvybės zona, o apačioje – Saulės sistemos. Atrasta planeta patenka į savo žvaigždės gyvybės zoną…
Smagių atradimų! 🙂
Labas rytas. Pirmiausia ačiū už geranorišką atsaką.
Tai tos žaliosios juostos ir yra GYVYBĖS ZONOS ? Tai mūsų Venera yra GYVYBĖS ZONOS pakrašty?
Visiškai teisingai – Venera yra gyvybės zonos pakraštyje, o Žemė ir Marsas į ją papuola.