Lietuvos aplinkos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos (LAADPS) ir Nacionalinio pareigūnų profesinių sąjungų susivienijimo (NPPSS) vadovai lankėsi prezidentūroje, kur susitiko su Prezidentūros Aplinkos ir infrastruktūros grupės vadovu Jaroslavu Neverovičiumi, patarėja Agne Jakstiene, taip pat Nacionalinio saugumo grupės patarėju Dariumi Kuliešiumi.
Eimantas Puodžiukas, LAADPS pirmininkas, sako, kad šis susitikimas buvo labai naudingas ne tik siekiant užmegzti kontaktus. Jo metu buvo aptartos labai konkrečios visą aplinkosaugos sistemą kankinančios problemos, o taip pat svarstyti galimi šių problemų sprendimo būdai.
„Po padangų gaisro Alytuje, bendrovės „Grigeo“ situacijos Klaipėdoje vis dažniau, visų pirma iš politikų ir aukštas pareigas užimančių valdininkų, girdime apie tai, jog aplinkosaugos sistema Lietuvoje yra neįgali, nefunkcionuojanti. Prezidentūros atstovams pristatėme savo nuomonę šiuo klausimu, pasistengėme parodyti jiems aplinkos apsaugos darbuotojų kasdienybę. O realybė yra tokia: aplinkosaugininkai yra verčiame spręsti problemas, nors tam nėra skiriama pakankamai resursų. Kalbu apie viską: sistemoje trūksta žmonių, jie nėra tinkamai paruošiami ir aprūpinti. Jų darbo užmokestis ir motyvavimas yra juokingi. Tarpinstitucinis bendradarbiavimas iš esmės neveikia. Apmaudžiausia tai, kad aršiausiai prie kryžiaus mus kala tie, kurie patys turėtų spręsti sistemos problemas. Kalbu apie aplinkos ministrą, seimo narius“, – pasakoja E. Puodžiukas.
Padėtį, anot LAADPS pirmininko, galima puikiai iliustruoti paprastais skaičiais: 500 aplinkos apsaugos valstybinę kontrolę vykdančių darbuotojų privalo užtikrinti per 100 tūkst. šalyje ūkinę veiklą vykdančių įmonių kontrolę ir priežiūrą.
„Aš manau, kad didžiausia sistemos problemas šiuo metu yra Aplinkos ministerijos politinio pasitikėjimo komanda, dirbantis be ilgalaikio strateginio plano ir prioritetų. Darbai vykdomi stichiškai. Ministras mėgsta viešai pasigirti, jog aplinkosaugos sistemos finansavimas šiaip metais išaugo. Tačiau pamiršta pasakyti, jog tai visų pirma įvyko bendruomenės ir profesinių sąjungų spaudimo, o ne jo ir jo komandos pastangų dėka. Mums absoliučiai nepriimtina ir tai, kad visoje šioje situacijoje ministerija ieško kaltų tarp eilinių aplinkosaugininkų, kaltina Aplinkos apsaugos departamentą. Esama situacija visų pirma yra ministerijos neveiklumo rezultatas“, – teigia profesinės sąjungos vadovas.
E. Puodžiukas sako, kad Aplinkos apsaugos departamentas buvo pateikęs 31 teisės akto projektą, susijusį su aplinkosaugos sistemos tobulinimu. Tačiau nė vienam iš jų nebuvo pritarta. Šis politikų smarkiai kritikuojamas departamentas iki šiol neturi rizikos valdymo sistemos, nes jos atsiradimą, dėl vienokių ar kitokių priežasčių, blokuoja Aplinkos ministerija.
Anot LAADPS vadovo, susitikime buvo kalbama ir apie konkrečius sprendimus, reikalingus tam, kad būtų stabilizuota aplinkosaugos sistema, atkurtas pasitikėjimas ja ir aplinkos apsaugos darbuotojais.
„Siekiant pokyčių tęstinumo ir norint, kad sistema veiktų efektyviai, o joje dirbtų profesionalai, visų pirma reikalingas tinkamas sistemos finansavimas ir racionalus paskirtų finansų naudojimas. Taip pat reikiamas žmonių skaičius, konkreti ilgalaikė strategija, aiškus prioritetai ir nuo lobistinių interesų atskirta tinkama teisinė bazė. Prevencija, pirmiausiai užkardymas pažeidimų, o ne lakstymas paskui juos. Už dideliu mastu padarytą žala turi būti taikoma tik baudžiamoji atsakomybė. Turi būti nustatytas mechanizmas ginantis pareigūno veiksmus priimant sprendimą stabdyti įmonės veiklą, arba tokį sprendimą turi priimti teismai. Turime turėti realiai veikiantį tarpinstitucinį bendradarbiavimą tarp, pavyzdžiui, aplinkosaugininkų ir policijos. Dėl veiklos skaidrumo turi būti diegiamos duomenų bazės kuriose online būtų formuojamas patikrinimo aktas, kaupiami duomenis apie subjektą. Žodžiu, darbų tikrai labai daug. Tikiuosi, kad šis susitikimas padės mums išjudinti juos iš mirties taško“.
Susitikimui baigiantis buvo sutarta nuolatos keistis informacija apie aplinkos apsaugos sistemos būklę, didžiausias problemas.
„Apie sumedžiotus elnius išdrįsę liudyti varovai teigia sulaukę grasinimų”
– 15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/apie-sumedziotus-elnius-isdrise-liudyti-varovai-teigia-sulauke-grasinimu-56-1271804?copied
Molėtų ir Širvintų raj. elnius gaudė ir šaudė Aplinkosaugos ministro patarėjas…
Pasitarimas buvo tam, kad susiderinti, kaip naujoviškai apgaudinėti profanus, o nesenus įvykius paversti pirdalais vonioje.
Už tyčinį gamtos teršimą reikia bausti visu griežtumu ir nedaleisti vaikiškai išsisukinėti: nemačiau, nežinau ,negirdėjau, atsiprašau,pvz. dengiant sukčių Pangonį aukštiems valdžios šulams. Kiekvienas žmogus turi tik vieną gyvybę…ponai.