Šeštadienis, 14 kovo, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus Gamta ir ekologija

Kuo ypatingas ruduo Viešvilės rezervate

www.alkas.lt
2019-11-26 07:00:31
172
PERŽIŪROS
1
Kuo ypatingas ruduo Viešvilės rezervate

Viešvilės rezervatas | lrv.lt nuotr.

Viešvilės rezervatas | lrv.lt nuotr.
Viešvilės rezervatas | lrv.lt nuotr.

Kuomet šiugždendami nuo medžių baigia kristi susivėlinusieji lapai, tai dažniausiai sutampa su trečiojo rudens mėnesio pradžia. Gal tik jauni beržai ilgiau laiko juos kybančius, kurie pamažu rusvėjantys ir nuogos tuštumos vis labiau spaudžiami pavieniui atsiskiria nuo šakų papildydami storėjantį krituolių sluoksnį. Kuo ypatingas šis lapkritis gamtoje – gamtininko Algio Butlerio stebėjimai…

Ilgesingai pulkelyje švilpaujančios juodagalvės sniegenos priduoda rudeniui liūdesio spalvų. Bet ne visur tokios gedulingos žengimo žiemon būsenos. Pamiškės nuotaiką pagyvina būrelis ilgauodegių zylių. Šios nenustygsta nuolat straksėdamos šakose. Kitų rūšių zylės atvirų vietų vengia labiau, todėl

pastarosios tuo išskirtinės. Žavios savo švytinčiu baltumu bei nuolat keliaujančios. Juodalksnyno tylą sujaukia atlėkę alksninukai ir apsiautę kelių pasirinktų medžių viršūnes. Verta pasidžiaugti, kol jie dar čia ir neiškeliavo žiemoti į gretimus truputį šiltesnius kraštus.

Tačiau miško gelmėje pastebėtas atsargus sparnuotis kranklys – tikrai ne miško gūdumos mėgėjas. Paukštis lyg kažkuo užimtas. Iš toliau ataidintys gentainių balsai atsako į kylantį klausimą. Toliau nuo juodalksnyno pakraščio vienas kitą perrėkiantys juodieji paukščiai išdavė ten esant jų nusižiūrėtą maisto šaltinį. Jaunas jūrinis erelis irgi ten, bet pirmasis, nelaukdamas kol bus aptikta tokia paukščių sambūrio priežastis, skubiai pasišalino Pasirodo, vilkai užspeitė antrametį briedį, kurio paskutines gyvenimo akimirkas liudijo iki juodumo ištrypta juodalksnyno durpė. Ne kas buvo likę ir krankliams su ereliu: vien išverstas kailis ir tvarkingai apgraužti kaulai. Vilkai, pajutę ateinantį žmogų, pasitraukė per keliasdešimt metrų ir ilgokai tyrinėjo aplinką mėgindami išsiaiškinti kas ten pajustas artinantis, bet nenustatytas galėtų būti.

Plėšrūnai tik po keleto minučių netikrumo, nupėdino toliau iš stebėtojo akiračio, bet ko gero sugrįžo vėliau dar kartą prie grobio likučių. Vilkai rezervate nepersekiojami todėl jaučiasi užtikrintai. Tad ir po sėkmingos medžioklės pasisotinę nenutolo nuo grobio, o liko budėti arti, ką liudijo sausumoje likęs guolis. Tai ką pavyko aptikti, dažniausiai būna nematoma gyvūnų gyvenimo pusė. Daugybė įvyklių praeina nepastebėti ir dažniausiai apie tai nieko nesužinome. Tuomet gamtoje ypač svarbu detalės. Kaip pastaruoju atveju krankliai, padėję surasti tai, kas greitai būtų buvę sunaikinta ir paslėpta gamtos.

Kas dar girioje naujo? Nebegirdėt žvirblinių pelėdų, dar spalio paskutinį dešimtadienį triukšmavusių. Jas tarytum apsiautė ir užtildė gilėjantis ruduo. Naminės pelėdos tik dar vis balsingos. Prisirišusios prie savo nuolatinės gyvenamosios vietos, pastoviai primena apie save pasigarsindamos. Net tamsiausią naktį. Daugybę metų nuostabą žadina jerubės.

Galima begalę kartų vaikščioti jų gyvenamosiomis vietomis ir nesutikti. Po to staiga jas čia stebėsi nuolat lyg būtų atsiradę iš niekur. Džiugina, kad rezervatui artėjant link savo trisdešimtmečio, miškai įgyja daugiau natūralių bruožų. Daugėja išvartų, ima augti įvairiaamžiai medynai, pradeda rastis mažos aikštės. Tai palanku ir jerubėms. Uogos, kurios rezervate paliekamos vien gamtai irgi atlieka svarbų vaidmenį. Štai šiemet paežerėje užderėjo neblogas spanguolių derlius. Tiktai kiekvieno apsilankymo ten metu jų matydavome vis mažiau. Jokių aiškiai pastebimų rinkėjų buvojimo ženklų.

Belieka manyti, kad ten veikiausiai pabuvojo spanguolių mėgėjai sparnuočiai. Taip pasitaiko ne pirmi metai įvairiose rezervato pelkių vietose. Visgi ruduo, kelionių metas ir kažkam skrendančiam, o ir gyvenančiam sėsliai reikia pasisotinti. Kuomet kyla mintis apie žmones, kurie, neleistinai įsibrovę į gamtos namus, galėtų pauogauti, tai toks paaiškinimas nelabai tinka.

Per daugelį nuolatinio ir kryptingo darbo metų besigviešiančių į vien gamtai skirtus turtus nekas beliko. Tą liudija ir užaugę kadaise uogautojų praminti takai. Sukilo samanos, sunyko kadaise buvusios žmonių paliktos žymės bei prieigos per sunkiau išbrendamas šlapynes.

Gamtoje savi greičiai ir pokyčiai vyksta lėtai. Todėl ypač smagu matyti tai, ką vadiname natūralumu. Žinia nebūtinai viskuo kas natūralu reikia džiaugtis.

Štai kritulių natūraliai mažai. Per mažai, lyginant kiek daugybę metų gamta buvo įpratusi gauti. Po kelių menkokai lietingų laikotarpių dar neatsigavo pelkės. Trūksta vandens ir juodalksnynuose. Viešvilė irgi kukli ir kantriai laukia papildymo iš dangaus. Lietinga lapkričio ketvirtosios diena – tai vos dalis būtinosios duoklės į vandenų aruodą.

Eilinį metą neužganėdintos drėgme šlapynės lūkuriuoja kol galop vėl atkeliaus vandeningi debesys ir atseikės tiek lietaus, kiek pagal ilgalaikius matus jo derėtų būti.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Žvirblinių pelėdų ruduo Viešvilės rezervate
  2. Tylanti vasaros gamta Viešvilės rezervate
  3. Rudens ženklai Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate
  4. Viešvilės valstybiniame gamtiniame rezervate jaučiama vasaros pabaiga
  5. Atėjo ruduo į Viešvilės gamtinį rezervatą
  6. Atidaryta Viešvilės rezervato lankytojų centro ekspozicija
  7. Išleista enciklopedija vaikams apie Lietuvos gamtą
  8. Pasaulinę pelkių dieną gamtosaugininkai primena pelkių svarbą
  9. A. Strelčiūnas. Ar parkai, muziejai ir kitos lankytinos vietos Lietuvoje pasiruošę priimti lankytojus savaitgaliais?
  10. A. Gaidamavičius. Aplinkos ministerijoje buvo padėkota visuomenei už pilietiškumą
  11. A. Gaidamavičius. Labanoro regioninio parko valstybiniuose miškuose atsivers dar apie 90 ha naujų plynių!
  12. Rūšių ralis šiemet persikėlė į Lietuvos šiaurę
  13. Dėmesys pelkių atkūrimui ir išsaugojimui
  14. Gamta ruošiasi žiemojimui
  15. Neteisėtai įkalinti narvuose laukiniai žvėrys paleisti į laisvę

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Pastabos 1

  1. Žemyna says:
    6 metai ago

    Na, kas taip rašo, kas taip rašo! Tai skaitydamas gali patikėti, jog Lietuvoje gyvenimas ramiai ir neskubriai rutuliojasi savo natūralia vaga, ir niekas jam netrikdo. Taip ir įsigeisi eiti pasiklausyti upelio, gal, jei ne braidyti, tai bent pakrante bent kelis km nueiti, stebint gyvenimą jo vandenyje.. Su paukšteliu apie ūkį ir bites pasišnekučiuoti – jei rastųsi, katras turėtų man laiko…
    Va, taip užsisvajoji, o čia kokia nors „Panorama” ar kt. pažadina, pasakę, kiek kainuoja premjerui padovanota asfaltuota gatvė… Reikia manyti, jog bus kokybiškai asfaltuota, kaip numato technologinės normos? Be jokių chaltūrų? Nebus taip, kad pusė tam „sunaudotų” medžiagų atsidurs kažkur kitur? Ir ten, kažkur, atliktų darbų kaina ne į šio kelio kainą įskaičiuota?

    Atsakyti

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Lūžis sunkiajame transporte: lietuviškas biometanas – jau pigesnis už dyzeliną
Lietuvoje

Lūžis sunkiajame transporte: lietuviškas biometanas – jau pigesnis už dyzeliną

2026 03 14
Knygos gimimo paslaptys atsivers Lietuvos nacionaliniame muziejuje: „Knygų slibinas“ kviečia išgirsti fantastinį pasakojimą
Kultūra

Knygos gimimo paslaptys atsivers Lietuvos nacionaliniame muziejuje: „Knygų slibinas“ kviečia išgirsti fantastinį pasakojimą

2026 03 14
Žemės ūkio rūmai
Etninė kultūra

Kaziuko mugė vyksta ir Kaune – su pagarba papročiams ir Žemės ūkio rūmų šimtmečiui

2026 03 14
Įteikti 12-ieji VLKK apdovanojimai1 2026
Kalba

Įteiktos dvyliktosios „Sraigės“ už lietuvių kalbos puoselėjimą

2026 03 14
A. Lukošiūnienė apdovanota „Lietuvos diplomatijos žvaigžde“
Lietuvoje

A. Lukošiūnienė apdovanota „Lietuvos diplomatijos žvaigžde“

2026 03 14
Susitikimas Vyriausybėje
Lietuvoje

Susitikime Vyriausybėje – aktualūs žemės ūkio klausimai

2026 03 13
Simonas Bartkus
Lietuvoje

Lietuvos oro uostai ieško naujo vadovo

2026 03 13
Degalinė
Lietuvoje

Liberalai aiškinsis degalų kainų pagrįstumą

2026 03 13

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Saulės Vilna apie Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-osios proga atidarė Vyčio simboliu pažymėtą parodą
  • Naivus klausimas apie V. Sinica. Milijonai migrantų reklamai…
  • Rimgaudas apie V. Sinica. Milijonai migrantų reklamai…
  • Saimonas Cipis, Styvas Dūdnikas apie Irano karą apie JAV ir Izraelio smūgiai Iranui: Ormūzo sąsiaurio uždarymas ir pasaulio nerimas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Šunys pagalbininkai viešose vietose: kaip elgtis pamačius juos parduotuvėje?
  • Užsidaryti langai puiki terpė pelėsiui
  • M. Gaižiūtė. Laisvė prasideda žmogaus viduje
  • Geltonieji kiviai – natūralus vitaminų šaltinis

Kiti Straipsniai

Šuo

Gyvūnų drabužiai – ne tik stiliaus detalė

2026 03 07
Raginama stabdyti šimtamečių medžių kirtimus greta Vilniaus | lrs.lt nuotr.

Ar apginsime Labanoro girią dar kartą?

2026 03 03
Pagalba gyvūnams

LSMU Laukinių gyvūnų globos centras sieks plėsti pagalbą visoje šalyje

2026 03 02
Susitikimas su pramonininkais

Aplinkos ministras susitiko su pramonininkų atstovais

2026 02 24
Inkilai | Alkas.lt, J.Vaiškūno nuotr.

Inkilai sugrįžtantiems paukščiams: ką reikia žinoti prieš keliant?

2026 02 24
Juodasis gandras

Lietuvoje pradėti skaičiuoti miško paukščiai-pagerins miškų būklės stebėseną

2026 02 23
Šuo, labradoras

Seime aptarti gyvūnų gerovės ir apsaugos iššūkiai

2026 02 18
Žiemos kraštovaizdžiams apžvelgti – apžvalgos bokštai

Žiemos kraštovaizdžiams apžvelgti – apžvalgos bokštai

2026 02 18
Miškas

Seimą pasieks kompromisinis Miškų įstatymas

2026 02 11
Knygos viršelis. Algirdas Brukas Gintautas Mozgeris, Lietuvos didžiagirės 2024 m.

H. Gudavičius. Kiek Lietuvoje didžiagirių?    

2026 02 11

Skaitytojų nuomonės:

  • Saulės Vilna apie Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-osios proga atidarė Vyčio simboliu pažymėtą parodą
  • Naivus klausimas apie V. Sinica. Milijonai migrantų reklamai…
  • Rimgaudas apie V. Sinica. Milijonai migrantų reklamai…
  • Saimonas Cipis, Styvas Dūdnikas apie Irano karą apie JAV ir Izraelio smūgiai Iranui: Ormūzo sąsiaurio uždarymas ir pasaulio nerimas
  • +++ apie J. Vaiškūnas. Kieno Karaliaučius?
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
Tyrimas atskleidė, kas labiausiai prisideda prie Lietuvos žinomumo

Tyrimas atskleidė, kas labiausiai prisideda prie Lietuvos žinomumo

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY | DARBO SKELBIMAI

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai