Kaip ir kiekvieną vasarą daugiau nei 7000 įvairių sričių autorių vienijanti Asociacija LATGA sudarė žinomiausių praėjusiais metais (2024 m.) bibliotekose autorių ir knygų dešimtukus. Lietuvos grožinės literatūros žinomiausių autorių sąraše ir vėl nepralenkiama buvo rašytoja Irena Buivydaitė, vaikų ir jaunimo tarpe žinomiausias autorius – Tomas Dirgėla, o mokslinės ir dalykinės literatūros autorių dešimtuko viršūnėje atsidūrė Žilvinė Petrauskaitė.
Kūryba siekia suteikti vilties
Melodramų karalienevadinamos rašytojos I. Buivydaitės knygos tiek viešose, tiek namų bibliotekose karaliauja jau ne vieną dešimtmetį. Nenuostabu, kad šios autorės pavardė ir jos kūrinių pavadinimai nuolat mirga ir LATGA kasmet sudaromų populiariausių bibliotekose kūrinių ir autorių dešimtukuose.
Žinomiausių lietuvių autorių grožinės literatūros knygų sąraše šįkart atsidūrė net 5 Alytuje gyvenančios rašytojos ir vertėjos kūriniai. 2024 m. skaitytojai iš bibliotekų dažniausiai ėmė 2023 m. išleistą I. Buivydaitės knygą „Kas būtų, jei“ (1 vieta), kartu su kolege Jolita Herlyn parašytą ir 2024 m. išleistą knygą „Atgimusi melodija“ (2). Taip pat dešimtuke yra kiek anksčiau išleistos jos knygos „Mėnesiena ir tu“ (4), „Rožių dvaras“ (6) ir „Tikros ir netikros seserys“ (8).
„Kodėl aš žinoma? Turbūt todėl, kad rašau apie mūsų gyvenimą, temas, kurios rūpi visiems: mūsų kasdienybę ir retas šventes, rūpesčius, viltis, meilę, išdavystę ir atleidimą, praradimus ir atradimus, išsiskyrimus ir susitikimus po daugelio metų, nepageidaujamus ir labai laukiamus kūdikius, pavydą, draugystę, tarpusavio santykius – viską, kas rūpi mano skaitytojams.
Mano gyvenimo požiūris
Viską ar beveik viską galima išsiaiškinti ir pataisyti, jei tik žmonės išklausytų kitą, pažvelgtų į padėtį kito akimis, atsisakytų savo siekių, nelaikytų pagiežos, netrokštų keršto, o išmoktų atleisti. Tą taikau ir savo veikėjams, todėl mano knygos teigiamos. Gyvenime vyksta daug negerų, sunkių, liūdnų dalykų, todėl noriu, kad mano knygos suteiktų vilties, o užvertus paskutinį puslapį širdyje liktų geras jausmas ir norėtųsi šypsotis“, – taip I. Buivydaitė aiškina savo žinomumo fenomeną.
Antroji žinomiausių bibliotekose lietuvių grožinės literatūros autorių sąraše – Vokietijoje gyvenanti rašytoja Jolita Herlyn. Dešimtuke be bendros knygos su I. Buivydaite atsidūrė jos kūriniai „Citrinmedžių vila“ ir „Gėdos vaikas“. Trečiąją vietą žinomiausių autorių bibliotekose sąraše ir vėl užėmė istorinių romanų kūrėja Gina Viliūnė. Lietuviškų grožinės literatūros knygų sąrašo trečiojoje vietoje atsidūrė Manto Adomėno „Moneta & labirintas“.
Laužo nusistovėjusias taisykles
Jau kelintus metus iš eilės lietuviškos vaikų ir jaunimo literatūros autorių kategorijoje pirmauja rašytojas T. Dirgėla. Žinomiausių bibliotekose knygų vaikams ir jaunimui sąraše puikuojasi net 5 jo knygos, o aukščiausiai – į antrą vietą – užkopė 2023 m. išleista „Domas ir Tomas. YouTube kanalo byla“.
„Atsidūręs vaikų literatūroje iškart pradėjau dalykus daryti kitaip nei buvo įprasta. Aišku, su tam tikru pavojumi atrodyti kaip balta varna bendrame kontekste, bet čia turbūt toks bendras dalykas – jei nori kažkurioje srityje pasiekti daugiau už kitus, turi šiek tiek palaužyti jau nusistovėjusias taisykles ir eiti keliu, kuris tau pačiam atrodo teisingiausias.
Kitoks požiūris į skaitytoją, į bendravimą su juo ir rašymas būtent šiuolaikiniam vaikui svarbiomis temomis per laiką davė ir savo rezultatų“, – savo sėkmės receptą atskleidžia šįmet LATGA garbės ženklu „Ad Astra“ apdovanotas rašytojas T. Dirgėla.
Antroji vaikų literatūros autorių sąraše – knygų apie Kakę Makę autorė Lina Žutautė, trečiasis – prozininkas gamtininkas Selemonas Paltanavičius. Į pirmąją žinomiausių vaikų ir jaunimo knygų sąrašo vietą ir vėl iškopė bendras Evelinos Daciūtės ir Aušros Kiudulaitės kūrinys „Laimė yra lapė“, trečiojoje – Jolantos Sereikaitės knyga „Katytės Tikės miškas“.
Knygas iš bibliotekų imančius skaitytojus domino ir mokslinės / dalykinės literatūros knygos. Pirmoje autorių sąrašo vietoje – žurnalistė Žilvinė Petrauskaitė. „Labai džiaugiuosi Lietuvos bibliotekų pateiktais skaičiais! Man, žurnalistei, redaktorei, būti šios kategorijos skaitomiausia autore – išties didelis įvertinimas.
Jo nebūtų, jei ne nuostabieji, profesinės ir gyvenimiškosios patirties kupini bendraautoriai
Istorikai Valdas Rakutis, Eimantas Gudas, bitininkas ir sodininkas Algirdas Amšiejus, meteorologė Audronė Galvonaitė, keliautojas Algirdas Morkūnas, muziejininkė Irena Saulutė Valaitytė-Špakauskienė. Esu dėkinga ir savo leidyklai, kuri pasirūpina patrauklia ir meniška knygų išvaizda, nuolat palaiko su manimi, prie kompiuterio praleidžiančia išties daug laiko, šiltą ryšį: drąsina, skatina, palaiko.
Man tik belieka, pasitelkus savo ilgametę žurnalistės, redaktorės patirtį, įsigilinti į bendraautorių pateiktas žinias, atrinkti svarbiausius dalykus ir juos perteikti aiškia, tikslia, vaizdinga, malonia skaityti kalba“, – sako Ž. Petrauskaitė.
Antroje šio sąrašo vietoje – istorikas Eimantas Gudas, kurio knyga „Mėlynas kraujas“ (bendraautoris – Donatas Jokūbaitis) puikuojasi pirmoje žinomiausių lietuvių autorių mokslinių ir dalykinių knygų dešimtuko vietoje. Kartu su Ž. Petrauskaite parašyta jo knyga „Gedimino kraujas“ – trečioje vietoje. Šio sąrašo antroje vietoje – Dovydo Pancerovo ir Birutės Davidonytės „Pranešėjas ir prezidentas“. Trečioje mokslinės ir dalykinės literatūros autorių sąrašo vietoje – istorikas Giedrius Petkevičius.
Užsienio literatūros knygų sąraše iš pirmosios vietos į antrąją nukrito kelis metus iš eilės karaliavusi Delijos Ovensos (Delia Owens) knyga „Ten, kur gieda vėžiai“ (vertėjai Anita Kapočiūtė, Vidas Morkūnas). 2024 m. iš užsienio grožinės literatūros kūrinių bibliotekose žinomiausia buvo Liucindos Railės (Lucinda Riley) knyga „Atlantas. Tėvo istorija“ (vertė Jolita Parvickienė). Trečioje vietoje – Kolyna Huverė (Collen Hoover) knyga „Veritė“ (vertė Inga Čepulienė).
Žinomiausia bibliotekose 2024 m. tarp knygų dailininkų – Asta Puikienė, tarp knygų iliustruotojų – Alfreda Steponavičienė, o tarp vertėjų – Viktorija Uzėlaitė.
Autoriams – kompensacinis atlyginimas
Asociacija LATGA žinomiausių knygų ir autorių bibliotekose sąrašus sudaro remdamasi didžiausios Lietuvos bibliotekų sistemos „iBiblioteka“ duomenimis.
Šie duomenys reikalingi paskirstant ir išmokant Kultūros ministerijos kasmet skiriamą kompensacinį atlyginimą literatūros autoriams (rašytojams, vertėjams, knygų dailininkams, iliustruotojams) už knygų panaudą bibliotekose. Remdamasi knygų išduočių bibliotekose duomenimis asociacija LATGA taip pat paskirsto ir kompensacinį atlyginimą už reprografiją (asociacija pati jį ir surenka) bei kompensacinį atlyginimą už kūrinių panaudojimą asmeniniais tikslais (jį surenka AGATA, o knygų autoriams paskirsto LATGA).
2024 metais Asociacijoje LATGA užregistruotų knygų skaitytojams iš viso buvo išduota 4 218 538 kartus (2023 m. – 3 949 259 kartus), t. y. 269 279 kartais daugiau nei 2023 metais“, – sako Asociacijos LATGA Knygų panaudos ir reprografinio atgaminimo poskyrio vyriausioji žinovė Jurga Bražiūnienė.
Ji praneša, kad Kultūros ministerija už knygų panaudą bibliotekose 2024 metais autoriams skyrė 600 000 eurų (palyginimui – už 2023 m. buvo skirta 542 400 eurų). Kompensacinis atlyginimas išdalintas 2 296 Lietuvos autoriams: 1 403 tekstų autorių, 648 vertėjams, 186 iliustruotojams ir 59 knygų dailininkams. Per 2024 metus užregistruoti 84 nauji autoriai ir 1 264 nauji kūriniai.
Visi autoriai, gaunantys atlyginimą už knygų ir kitų leidinių panaudą bibliotekose bei kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais, taip pat gauna kompensacinį atlyginimą už kūrinių atgaminimą reprografijos būdu. Šį atlyginimą Asociacija LATGA surenka iš įmonių, kurios prekiauja kopijavimo ir spausdinimo įranga, taip pat – iš spausdinimo ir kopijavimo paslaugas teikiančių bendrovių. Už 2024 m. knygų autoriams paskirstyta 150 887 Eur šio kompensacinio atlyginimo.
Remdamasi savo paskirstymo taisyklėmis ir minėto kompensacinio atlyginimo už knygų panaudą duomenimis, asociacija šiemet jau išmokėjo ir kompensacinį atlyginimą už rašytinių kūrinių atgaminimą asmeniniais tikslais (jis dar vadinamas Tuščios laikmenos mokesčiu). Už 2024 m. knygų autoriams paskirstyta 113 145 eurai.
2024 Metų žinomiausių bibliotekose autorių ir knygų dešimtukai
Lietuvos grožinės literatūros autoriai
1. Irena Buivydaitė
2. Jolita Herlyn
3. Gina Viliūnė
4. Indrė Vakarė
5. Agnė Bausienė
6. Lina Ever
7. Juozas Gaižauskas
8. Andrėja
9. Nijolė Narmontaitė
10. Kristina Sabaliauskaitė
Lietuvos autorių grožinės literatūros knygos
1. Irena Buivydaitė „Kas būtų, jei“
2. Irena Buivydaitė, Jolita Herlyn „Atgimusi melodija“
3. Mantas Adomėnas „Moneta & labirintas“
4. Irena Buivydaitė „Mėnesiena ir tu“
5. Ilona Skujaitė „Karo nuotaka“
6. Irena Buivydaitė „Rožių dvaras“
7. Jolita Herlyn „Citrinmedžių vila“
8. Irena Buivydaitė „Tikros ir netikros seserys“
9. Jolita Herlyn „Gėdos vaikas“
10. Jurgis Kunčinas „Tūla“
Lietuvos vaikų ir jaunimo literatūros autoriai
1. Tomas Dirgėla
2. Lina Žutautė
3. Selemonas Paltanavičius
4. Marius Marcinkevičius
5. Evelina Daciūtė
6. Vytautas Račickas
7. Kęstutis Kasparavičius
8. Vytautas V. Landsbergis
9. Greta Alisa (Alice)
10. Martynas Pavilonis, Indrė Pavilonytė
Lietuvos autorių vaikų ir jaunimo literatūros knygos
1. Evelina Daciūtė, Aušra Kiudulaitė „Laimė yra lapė“
2. Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. YouTube kanalo byla“
3. Jolanta Sereikaitė „Katytės Tikės miškas“
4. Jolita Zykutė „Spyglys. Mėlyna dėžutė“
5. Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Vasaros atostogų byla“
6. Marius Marcinkevičius, Lina Itagaki „Mergaitė su šautuvu. Istorija apie mergaitę partizanę“
7. Gendrutis Morkūnas „Vasara su katšuniu“
8. Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusių katinų byla“
9. Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Gedimino bokšto byla“ / Kristina Gudonytė „Ida iš šešėlių sodo“
10. Tomas Dirgėla „Domas ir Tomas. Dingusių mandarinų byla“
Lietuvos mokslinės ir žinomosios dalykinės literatūros autoriai
1. Žilvinė Petrauskaitė (istorija)
2. Eimantas Gudas (istorija)
3. Giedrius Petkevičius (karo istorija)
4. Dovydas Pancerovas (tiriamoji žurnalistika, dokumentika)
5. Zigmas Vitkus (istorija)
6. Lina Dirmotė (psichologija, saviugda)
7. Ingrida Jakubavičienė (istorija)
8. Birutė Davidonytė (tiriamoji žurnalistika, dokumentika)
9. Viktorija Daujotytė (literatūrologija)
10. Norbertas Černiauskas (istorija)
Lietuvos autorių mokslinės ir dalykinės literatūros knygos
1. Eimantas Gudas, Donatas Jokūbaitis „Mėlynas kraujas“
2. Dovydas Pancerovas, Birutė Davidonytė „Pranešėjas ir prezidentas“
3. Eimantas Gudas, Žilvinė Petrauskaitė „Gedimino kraujas“
4. Ingrida Jakubavičienė „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“
5. Marius Čepulis „Ana konda?“
6. Timas Petraitis „Pinigų laiškai. Lietuviška taupymo istorija“
7. Danutė Gailienė „Ką jie mums padarė. Lietuvos gyvenimas traumų psichologijos žvilgsniu“
8. Giedrius Petkevičius „Kruvinos saulėgrąžos. Rusijos-Ukrainos karo dienoraštis“
9. Norbertas Černiauskas „Fado. Trumpa neįvykusi Lietuvos istorija“ / Rita Žukauskienė „Raidos psichologija. Integruotas požiūris“
10. Norbertas Černiauskas „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ / Lina Vėželienė „Septynios didžiosios nuodėmės psichologo kabinete“
Užsienio autorių grožinės literatūros knygos
1. Liucinda Railė (Lucinda Riley) „Atlantas. Tėvo istorija“ (vertėja J. Parvickienė)
2. Delija Ovensa (Delia Owens) „Ten, kur gieda vėžiai“ (vertėjai A. Kapočiūtė, V. Morkūnas)
3. Kolyna Huverė (Colleen Hoover) „Veritė“ (vertėja I. Čepulienė)
4. Kristina Hana (Kristin Hannah) „Tikrosios spalvos“ (vertėja P. Budraitė)
5. Santa Montefijorė (Montefiore) „Lauk manęs“ (vertėjas D. Gadeikis)
6. Lorena Hudžes (Hughes) „Duktė iš Ispanijos“ (vertėja D. Jansonaitė)
7. Dianė Čemberlainė (Diane Chemberlain) „Paskutinis namas gatvėje“ (vertėja R. Šeškuvienė)
8. Karena Vaitė (Karen White) „Po lietaus“ (vertėja A. Skirmantienė)
9. Varė Dirė (Wari Dire), Džeanė DeHymė (Jeanne D‘Heam) „Dykumų aušra“ (vertėja U. Gudaitytė)
10. Kolyna Huverė (Colleen Hoover) „Bjauri meilė“ (vertėja I. Stančikaitė)
Grožinės literatūros vertėjai
1. Viktorija Uzėlaitė
2. Inga Čepulienė
3. Regina Šeškuvienė
4. Ieva Albertavičienė
5. Indrė Kairytė
6. Danguolė Žalytė
7. Zita Marienė
8. Rolanda Asta Strumilienė
9. Teodoras Četrauskas
10. Lina Būgienė
Knygų dailininkai
1. Asta Puikienė
2. Deimantė Rybakovienė
3. Zigmantas Butautis
4. Tadas Šaučiulis
5. Agnius Tarabilda
6. Živilė Adomaitytė
7. Kotryna Šeibokaitė-Ša
8. Milena Grigaitienė
9. Jūratė Šatūnė
10. Lina Lingienė
Knygų iliustruotojai
1. Alfreda Steponavičienė
2. Urtė Kraniauskaitė
3. Eglė Gelažiūtė-Petrauskienė
4. Greta Alice
5. Lina Žutautė
6. Lina Valužienė
7. Agnė Nananai
8. Sigutė Ach
9. Jurga Šarmavičiūtė
10. Viktorija Ežiukas