„Artea“ bankas, kuris anksčiau vadinosi Šiaulių banku ir gegužės 5 dieną pakeitė pavadinimą, ragina savo klientus būti budrius. Naujuoju banko pavadinimu siekia pasinaudoti sukčiai, kurie pradėjo atakuoti gyventojus laiškais, siekdami išvilioti jų prisijungimo duomenis. Laiškų gauna ne tik šio banko, bet ir kitų finansinių institucijų klientai.
Gyventojai gauna laiškus apie neva „saugumo atnaujinimą“. Jame iš pradžių pasidžiaugiama, neva interneto bankininkystės paslaugos perkeltos į naują platformą, o tada raginama prisijungti per laiške pateikiamą nuorodą ir kaip galima greičiau atnaujinti savo asmeninę ir kontaktinę informaciją, kad klientas neva galėtų naudoti paslaugomis be pertrūkių. Taip duomenys pateikiami sukčiams.
„Artea“ bankas prašo visų elgtis budriai. Jokie bankai nesiunčia gyventojams laiškų ir neprašo prisijungti per nuorodą bei patvirtinti savo tapatybę ar pateikti kitus duomenis, suvesti kodus.
Šiaulių bankui pakeitus pavadinimą į „Artea“ dėl šio pokyčio klientams jokių duomenų atnaujinti ar patvirtinti nereikia. Jie gali ir toliau paslaugomis naudotis kaip anksčiau.
Prie savo interneto banko rekomenduojama jungtis tik tiesiogiai iš savo banko interneto svetainės, prieš tai patikrinus, ar banko svetainės adresas yra teisingas. Sukčių svetainių pavadinimai gali skirtis tik vienu ženklu ar raide.
„Pranešimų apie gautus laiškus, kur prašoma suvesti prisijungimo duomenis, sulaukėme tiek iš savo, tiek ir iš kitų bankų klientų. Savo klientus, tiek prieš keisdami pavadinimą, tiek jį pakeitę, įspėjome, kad šia padėtimi sukčiai gali mėginti pasinaudoti.
Sukčių laiškus galima atpažinti iš siuntėjo elektroninio pašto adreso, kuris dažnai būna visiškai nesusijęs su banku, taip pat iš tam tikros laiško struktūros, kur raginama ką nors padaryti skubiai, nenutraukti pradėto proceso. Laiškuose pasitaiko ir nemažai elementarių, gramatinių klaidų. Jeigu žmogui laiškas kelią abejonių – geriausia yra tiesiog su banku susisiekti ir pasiklausti, ar bankas siuntė tokią komunikaciją“, – sako „Artea“ banko Privačių klientų paslaugų vadovė dr. Dalia Kolmatsui.
„Artea“ kreipėsi į Nacionalinį kibernetinio saugumo centrą ir sukčių svetainę blokavo. Nepaisant to, sukčiai gali susikurti naujų svetainių. Vien šiemet „Artea“ prašymu blokuota apie 80 sukčių svetainių.