Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai stiprina prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų kontrolę. Kovo 24–30 dienomis bus vykdomi reidai įvairiose prekybos vietose, kurie apims ne tik turgavietes. Bus tikrinama informacija interneto skelbimų svetainėse ir socialiniuose tinkluose.
„Neteisėta prekyba laukiniais gyvūnais kelia grėsmę biologinei įvairovei – dėl jos dažnai išnyksta rūšys ir sutrinka ekosistemos, o į gamta patenka invazinės rūšys, kurios gali padaryti nepataisomą žalą vietos biologinei įvairovei. Todėl mums itin svarbu užtikrinti, kad prekyba vyktų teisėtai ir atsakingai“, – sako Gyvosios gamtos priežiūros skyriaus vyr. specialistė Donata Gureckytė.
Aplinkosaugininkė pažymi, kad nuolat gaunama pranešimų apie galimus pažeidimus, todėl organizuojami reidai įvairiose prekybos vietose. Be turgaviečių, tikrinami ir skelbimai socialiniuose tinkluose bei skelbimų portaluose.
Aplinkosaugininkų patarimai norintiems pirkti ir įsigyti laukinius gyvūnus
Norintiems įsigyti egzotinį gyvūną svarbu pasitikrinti:
- ar gyvūnas nėra saugoma rūšis.
- ar pardavėjas turi teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus.
Svarbu žinoti, kad prekiautojai gali klaidinti pirkėjus, teigdami, jog jokių dokumentų nereikia. Jei pardavėjas atsisako pateikti teisėtą įsigijimą patvirtinančius dokumentus, tai gali būti ženklas, kad prekyba vykdoma neteisėtai. Tokiu atveju pirkėjas, įsigijęs tokį pirkinį, taip pat tampa atsakingas už jo laikymą.
Ką svarbu žinoti prekiautojams
Norint prekiauti laukiniais gyvūnais ar jų dalimis bei gaminiais iš jų, būtina turėti:
- teisėtą įsigijimą ir kilmę pagrindžiančius dokumentus,
- Aplinkos apsaugos agentūros išduotą leidimą prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais (jei jis reikalingas pagal nustatytus teisės aktų reikalavimus).
Prekybai laukinių gyvūnų dalimis (pvz., iškamšomis, ragais) ar gaminiais, kurių sudėtyje yra saugomų gyvūnų (pvz., kosmetikos gaminiams, kailiams, batams ir pan.), būtinas leidimas prekiauti saugomų rūšių laukiniais gyvūnais.
Svarbu pasitikrinti, ar gyvūnas nėra invazinės rūšies, nes jas laikyti ir jomis prekiauti Lietuvoje draudžiama.
Atsakomybė
Prekiaujant neturint reikiamų dokumentų, laukiniai gyvūnai, jų dalys ir gaminiai iš jų konfiskuojami, o pažeidėjams skiriamos baudos.
Parengta pagal Aplinkos apsaugos departamento pranešimą