2022-ieji paskelbti Gyvūnų gerovės metais, tad Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai dar kartą skatina susimąstyti apie laukinių gyvūnų gerovę ir jų nepirkti tik dėl susižavėjimo, nes neatsakingas elgesys, netinkamos ir rūšiai nebūdingos sąlygos gyvūnus pasmerkia kančioms.
„Jei visi pirmiausia pagalvotų ir suprastų, kad neatsakingas elgesys, gyventi netinkamos sąlygos gyvūnus žaloja,tikrai sumažėtų norinčių įsigyti ir laikyti egzotinį gyvūną ar gyvūnų hibridą, kuris sukryžmintas ne mokslo tikslais.
O nebelikus paklausos, dingtų ir pasiūla, tarkim, socialiniuose tinkluose ar skelbimų portaluose neberastume siūlymų pirkti vieną ar kitą egzotinį gyvūną“, – sako Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vedėja (l.e.p.) Jolita Matulevičienė.
Todėl aplinkosaugininkė primena, kad kai kurių rūšių gyvūnus Lietuvoje draudžiama laikyti. Tai – draudžiamų laikyti nelaisvėje ir veisti laukinių gyvūnų rūšių sąraše nurodyti gyvūnai (pvz., beždžionės, krokodilai, karakalai, servalai), invazinių rūšių gyvūnai (tokie kaip nutrijos, meškėnai) ar gyvūnų hibridai, pvz., F1-F4 kartos Savanos katės (nuo F5 kartos tokius gyvūnus galima laikyti, bet būtina turėti gyvūno kartą įrodančius dokumentus).
„Kartu atkreipiame dėmesį, kad jau vien siūlymas parduoti saugomos rūšies gyvūną, neturint teisėtą įsigijimą patvirtinančių dokumentų, atitinkamų sertifikatų ir leidimų, užtraukia administracinę atsakomybę, o parduodami gyvūnai konfiskuojami“, – priduria Gamtos išteklių apsaugos skyriaus vyr. specialistė Dalia Černevičienė.
Taip pat asmenys, norintys laikyti egzotinį gyvūną, turėtų pasidomėti, ar jis nėra saugomas pagal Nykstančių laukinės faunos ir floros rūšių tarptautinės prekybos konvenciją ir 1996 m. gruodžio 9 d. Tarybos reglamentą (dėl laukinės faunos ir floros rūšių apsaugos kontroliuojant jų prekybą www.speciesplus.net.
„Prekeiviai laukiniais gyvūnais suinteresuoti parduoti, todėl teigia, kad jokių specialių dokumentų ar leidimų nereikia. Tad jei norite įsigyti egzotinį gyvūną, pirmiausia svarbu pasitikrinti, ar gyvūnas saugomas, ir pasiskaityti Laukinių gyvūnų naudojimo taisykles bei Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisykles.“, – sako D. Černevičienė.