Kultūros ministras Šarūnas Birutis įsakymu patvirtino Nekilnojamųjų kultūros vertybių tvarkybos darbų (paveldotvarkos) finansavimo 2025–2027 m. programą. Šiemet jai skirta 6 mln. 163 tūkst. eurų.
Šiųmetėje programoje didžiausias dėmesys bus skiriamas spartesniam jau pradėtų tvarkybos darbų vykdymui ir užbaigimui: žadama baigti tyrimų, projektavimo ir tvarkybos darbus 47 vietose.
„Atnaujinta programa – tai kryptingas žingsnis į priekį, siekiant ne tik išsaugoti Lietuvos kultūros paveldą, bet ir atskleisti jo įvairovę.
Didžiausią dėmesį skirdami jau pradėtiems darbams užbaigti, kartu atveriame duris naujiems projektams, kurie apima tautinių mažumų, inžinerinį techninį, dvarų bei sakralinį paveldą visuose šalies regionuose“, – pažymi kultūros ministras Š. Birutis.
Tvarkybos darbai bus atliekami įvairių šalies regionų 45-iose savivaldybėse esančiose kultūros paveldo vertybėse, 5 vyskupijose ir 2 arkivyskupijose.
Tarp pradedamų tvarkyti vertybių
Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos bažnyčios ir bernardinų vienuolyno ansamblio arkadų galerija, Kauno jėzuitų vienuolyno komplekso Perkūno namas, Lentvario dvaro sodybos rūmai, Aštriosios Kirsnos dvaro sodybos rūmai, Kauno modernizmo architektūrą pristatantis Kauno gaisrinės pastatas, Vilniaus ir Tirkšlių sinagogos bei daugelis kitų, kurie svarbūs Lietuvos kultūrai.
Į 2025–2027 m. Paveldotvarkos programą įrašyti 156 kultūros paveldo statiniai (iš jų 127 tęstinės vertybės ir 29 naujos), kuriose bus vykdomi tyrimai, projektavimas ir tvarkybos darbai. Paveldotvarkos programos vertybių sąraše yra 38 kultūros paminklai.
Paveldotvarkos programoje nemažą dalį sudaro vertybės, atrinktos įgyvendinant Lietuvos Respublikos ir Šventojo Sosto sutarties dėl bendradarbiavimo švietimo ir kultūros srityje nuostatas: 51 tęstinis ir 2 nauji sakralinio paveldo vertybės bei 14 tęstinių vertybių, kuriose bus vykdomi apsaugos techninių priemonių įrengimo darbai. Šios dalies vertybių tvarkybos darbams skiriama per 2 mln. eurų.
Prie sėkmingo šios programos įgyvendinimo prisideda ir valdytojai. Kasmet didėja ir jų prisidėjimas, kuris šiemet siekia 1,7 mln. eurų ir yra beveik 200 tūkst. didesnis negu pernai.
Plačiau su šios programos lėšomis sutvarkytomis kultūros paveldo vertybėmis supažindina interaktyvus žemėlapis.