Vasario 26 d. minėjome pirmojo konstituciniu būdu išrinkto Lietuvos Respublikos Prezidento Aleksandro Stulginskio 140-ąsiąs gimimo metines.
Ta proga Lietuvos ypatingasis archyvas parengė virtualų pasakojimą apie GULAG‘o pragarą išgyvenusį tarpukario Lietuvos Prezidentą, gausiai iliustruotą dokumentais ir nuotraukomis.
Stulginskiui einant Prezidento pareigas Lietuvos valstybė buvo pripažinta tarptautiniu mastu, priimta Lietuvos Valstybės Konstitucija ir kiti pagrindiniai įstatymai, atkurta šalies ekonomika, įvesta nacionalinė valiuta – litas, įkurtas universitetas.
Po 1926 m. perversmo A. Stulginskis pasitraukė iš politikos, ūkininkavo Jokūbavo dvare Kretingos apskrityje. Sovietų Sąjungai okupavus Lietuvą, 1941 m. birželio 7 d. buvo suimtas ir išvežtas į Krasnojarsko pataisos darbų lagerį, kur daugiau kaip 10 metų buvo kalinamas be nuosprendžio.
Tik 1952 m. Ypatingojo pasitarimo sprendimu jis buvo nubaustas 25 m. laisvės atėmimu kalėjime. 1954 m. paleistas iš įkalinimo ir ištremtas į Komijos ASSR. Į Lietuvą grįžo 1956 m., kur sovietų saugumas iki mirties persekiojo ir sekė jį. A. Stulginskis mirė 1969 m. rugsėjo 22 d., palaidotas Kauno Panemunės kapinėse.
Už eksponatus ir leidimą juos skelbti dėkojame Lietuvos centriniam valstybės archyvui, Istorinei Lietuvos Respublikos Prezidentūrai Kaune, Okupacijų ir laisvės kovų muziejui, Kauno apskrities viešajai Ąžuolyno bibliotekai.
Pasakojimą paskaityti ir eksponatus pažiūrėti galima Lietuvos archyvų virtualių parodų svetainėje: čia.
Pasakojimą parengė Povilas Girdenis (Lietuvos ypatingasis archyvas).
Lietuvos ypatingojo archyvo informacija
Kas ne konstituciniu būdu patapę Prezidentais, tai apsišaukėliais vadintini, ne Prezidentais.