Seimo pirmininkas Saulius Skvernelis registravo Teismų ir Viešojo saugumo tarnybos įstatymų pakeitimus, kuriais siekiama stiprinti teismų pastatų apsaugą ir viešosios tvarkos užtikrinimą juose. Pateiktame projekte siūloma šias funkcijas perduoti Viešojo saugumo tarnybai (VST) prie Vidaus reikalų ministerijos.
Šiuo metu galiojantys teisės aktai nustato, kad tvarką teismuose padeda užtikrinti policija, tačiau pareigūnai budi tik nedidelėje dalyje Lietuvos teismų: Konstituciniame Teisme, Lietuvos Aukščiausiajame Teisme, Lietuvos vyriausiajame administraciniame teisme ir Lietuvos apeliaciniame teisme. Tuo tarpu, likę septyniolika Lietuvos teismų neturi veiksmingų saugumo priemonių.
„Turime pripažinti, kad teismuose dirbantys ir besilankantys asmenys nėra saugūs, nes patekimas į daugelį teismų – visiškai nekontroliuojamas, niekas netikrina čia atvykstančių asmenų tapatybės, o į teismo posėdžių sales galima įeiti su įvairiais neleistinais daiktais.
Dabartinė tvarka saugumo neužtikrina
Matome, kad dabartinė tvarka, pagal kurią užtikrinti teismų saugumą pavesta policijai, nėra efektyvi. Tokia padėtis susidaro todėl, kad teismų saugumui pasitelkiama ne ta institucija. Policijos pajėgos turi būti nukreipiamos ne atskirų įstaigų apsaugai, o visos visuomenės saugumo stiprinimui, nusikalstamumo prevencijai ir tyrimui. Objektų apsaugos srityje tikslinga pasitelkti VST pareigūnus“, – padėtį dėl teismų saugumo ir būtinybės spręsti įsisenėjusias problemas, komentuoja Seimo Pirmininkas Saulius Skvernelis.
Teismų apsauga rūpintųsi VST
Pasak Seimo vadovo, siekiant užtikrinti fizinę teismo pastatų apsaugą bei viešosios tvarkos palaikymą juose reikalingi efektyvūs sprendimai ir sisteminis požiūris. S. Skvernelio registruotuose įstatymo projekto pataisose siekiama, kad Viešojo saugumo tarnybai, turinčiai didelę objektų apsaugos ir viešosios tvarkos saugojimo patirtį, būtų pavesta dar vieną funkcija – teismų apsauga.
„Kilus incidentui Kauno apylinkės teisme, kai kaltinamasis smurtavo prieš teisėją, paaiškėjo, kad tik nedidelė dalis teismų turi apsaugos darbuotojus, o dar mažesnė dalis teismų pastatų turi apsaugos vartelius. Tiesa, po kilusių išpuolių Lietuvos policija pažadėjo dažniau patruliuoti teismų apylinkėse, girdėjome apie tai, kad teismuose atsiras papildomų vaizdo stebėjimo kamerų, tačiau vertinant realią situaciją, akivaizdu, kad siekiant veiksmingos išpuolių prevencijos vien šių priemonių nepakaks. Negalime laukti, kol išgirsime dar liūdnesnių istorijų apie incidentus teismuose, negalime leisti susiformuoti praktikai, kad Lietuvos teismuose galima nevaržomai lieti agresiją. VST pasitelkimas teismų apsaugai būtų logiškas ir tinkamas“, – sako Saulius Skvernelis.
Pagal teikiamas įstatymo pataisas, siūlymas tesimų apsaugą patikėti Viešojo saugumo tarnybai nebūtų visiškai naujos funkcijos šiai tarnybai. VST jau dabar pagal įstatymą yra atsakinga už dalį viešosios tvarkos užtikrinimo teismuose. Pavyzdžiui, atlikusi asmenų konvojavimą, ji saugo juos per teismo posėdžius, tad tarnybos veiklos išplėtimas ir į nuolatinę pastatų apsaugą galėtų būti pakankamai lengvai įgyvendinamas dar šiais metais.
Artimiausiu metu, Seimo Pirmininkas žada registruoti ir daugiau įstatymų keitimo iniciatyvų, susijusių su teismų veiklos tobulinimu, kurios buvo aptartos susitikime su Teisėjų taryba.