2025 m. sausio 12 d. 11 val. Ukmergėje (prie Juozo Krikštaponio paminklo, Vytauto g.) ir 12 val. Lėno miške bei 13 val. Lėno miestelyje vyks vienos reikšmingiausių Lietuvos laisvės kovų – Lėno mūšio 80-mečio minėjimas. Bus pagerbtas Vyčio apygardos partizanų ir jų vado. Juozo Krikštaponio atminimas.
„Šis renginys – tai ne tik istorijos prisiminimas, bet ir galimybė įkvėpti ateities kartas tęsti laisvės kovotojų pradėtą darbą,“– sako minėjimo rengėjas, laisvės kovų dalyvis Jonas Burokas. Šiam mūšiui vadovavo pulkininkas Juozas Krikštaponis, kuris kartu su kitais partizanais šiame mūšyje paaukojo savo gyvybę už Lietuvos laisvę.
Lėno mūšio istorija
Lėno miške 1945 m. sausio 12 d. sovietų kariuomenė netikėtai užklupo partizanus, kurie čia buvo įsikūrę. Į aršų mūšį stojo 18 Vyčio apygardos partizanų, kurie narsiai kovojo su daug gausesnėmis MVD ir KGB dalinių pajėgomis.
Sovietiniai okupantai neteko daugiau nei 100 karių, tačiau mūšis baigėsi tragiškai: žuvo visi partizanai, tarp jų ir Juozas Krikštaponis bei jo brolis Jonas. Deja, iki šiol neišaiškinta, kur buvo palaidoti šių didvyrių kūnai.
Juozo Krikštaponio atminimo gynimas
„Nepaisant didvyriškos pulkininko Juozo Krikštaponio kovos už laisvę, jo vardą ir atminimą šiandien tebeslegia nepagrįsti kaltinimai,“ – pabrėžia Jonas Burokas.
„Jis kaltinamas dalyvavęs žydų žudynėse Baltarusijoje, tačiau istoriniai duomenys ir artimųjų liudijimai rodo kitokią realybę. Pagal įvairius liudijimus, Krikštaponis visą vokiečių okupacijos laikotarpį gyveno savo tėviškėje, o Kauno KGB kalėjime buvo kalinamas kaip priešas tiek sovietams, tiek vokiečiams.
Vienas ryškiausių jo žmogiškumo įrodymų – Bagnapolio kaimo gyventojų gelbėjimas. Kai vokiečių pareigūnai kaime rinko mokesčius ir buvo nužudyti, kaimo gyventojams grėsė masinis susidorojimas. Tačiau J. Krikštaponio pastangomis šio žiauraus veiksmo pavyko išvengti.
Šiuo metu advokatai gina jo atminimą teismuose, siekdami atremti melagingus kaltinimus. Tikimės, kad tiesa nugalės ir Juozo Krikštaponio vardas bus reabilituotas, o jo žūtis bus pripažinta kaip aukščiausia auka už Tėvynę,” – priduria J. Burokas.
Renginio svarba ir kvietimas dalyvauti
Minėjimas, kuris vyks Ukmergėje, Lėno miestelyje ir Lėno miške, yra svarbi proga prisiminti ne tik šį mūšį, bet ir visų Lietuvos partizanų kovą bei aukas. Tai galimybė pagerbti ne tik Juozą Krikštaponį, bet ir visus, kurie kovojo su sovietiniu okupantu.
„Kviečiame visus, kurie brangina Lietuvos laisvę, dalyvauti šiame renginyje kartu su savo šeimomis. Tai ne tik atminties ir pagarbos aktas, bet ir įsipareigojimas puoselėti tiesą apie Lietuvos laisvės kovas bei įpilti drąsos širdis ateities kartoms,“ – kviečia J. Burokas.
Minėjimo rengėjas, laisvės kovų dalyvis Jonas Burokas, ragina dalyvauti renginyje ir taip parodyti, kad Lietuva nepamiršta savo didvyrių ir tebesiekia išlaikyti gyvą istorinės tiesos liepsną.
Rengėjai: Ukmergės politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjunga, Lietuvos laisvės kovos sąjūdis, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių bendrija, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lietuvos sąjūdis, NOKT, Lietuvos žmonių teisių gynimo organizacijos ir asociacijos, Nacionalinis susivienijimas.