Krašto apsaugos ministerijoje buvo pristatytas Rūdninkų poligone vystomo karinio miestelio urbanistinis maketas, apibendrinti nuveikti darbai.
Pristatyme dalyvavo krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas, UAB „Atamis“ projektų vadovas, architektas Deimantas Čekanauskas, Krašto apsaugos ministerijos Logistikos departamento atstovai.
Šiuo metu vystomas Rūdninkų karinis miestelis iš viso užims apie 190 ha ir taps pagrindine į Lietuvą perkeliamos Vokietijos brigados tarnybos vieta. Tai – didžiausias karinės infrastruktūros vystymo projektas Lietuvos istorijoje.
Karinis miestelis bus vystomas dalimis
Pirmoji dalis – rangos būdu (rangovas – UAB „Eikos statyba“), antroji – viešojo ir privataus sektorių partnerystės (VPSP) būdu. Var=ytuves antros dalies infrastruktūros vystymui žadama paskelbti dar šiemet.
I-os dalies statybų pradžios kapsulė Rūdninkų kariniame poligone įkasta šių metų rugpjūtį. Šios dalies metu poligone iškils pirmoji būsimo karinio miestelio infrastruktūros dalis: bus statomi administracijos pastatai, karinės technikos priežiūros ir laikymo infrastruktūra (sandėliai, aikštelės, remonto dirbtuvės, garažai technikai), sargybos pastatas, gyvenamieji bendrabučiai 600 karių apgyvendinimui, valgykla, kt.).
Bendras pirmosios dalies vystomos infrastruktūros pastatų plotas beveik 56 tūkst. kv. m.
II-oji dalis apims gyvenamosios, administracinės, sporto, techninės paskirties pastatų projektavimą, statybą ir priežiūrą, taip pat arti 300 tūkst. kv. m. karinių aikštelių įrengimą bei kitos paskirties statinius: sraigtasparnių aikštelę, inžinerinius tinklus ir kt.
Antroji dalis apims ne tik projektavimo ir statybos darbus, bet ir naujai sukurtos infrastruktūros, inžinerinių tinklų bei sistemų priežiūrą. Projekto įgyvendinimo laikas numatytas 15 metų, iš kurių 2,5 metų bus skirta projektavimui su ranga (vystymui), o 12,5 metų – miestelio priežiūra ir paslaugos.
Numatoma, jog visas Rūdninkų karinis miestelis bus net dešimt kartų didesnis už šiemet atidarytą Rokantiškių karinį miestelį Vilniaus r.
Parengta pagal Krašto apsaugos ministerijos pranešimą
Laikas diktuoja elgesį ir veiksmus. Po 1993 m. rugpiūčio, kai iš Lietuvos išėjo rusų okupacinė armija, liko daug šios armijos karinių miestelių, bazių, kitos įrangos Lietuvoje. Bet tada niekas šiuo paliktu turtu nesirūpino. Buvo manoma, kad dabar tai jau prasidės amžina taika. Ką ten paliktos ir sugriautos rusų karinės bazė. Tada griovė viską. Nuo Ignalinos AE iki pirčių, karo slėptuvių. Sugriovė ir žemės ūkį. Viską. nebuvo prisiminta istorija apie Lietuvos tris didžiuosius kaimynus okupantus. Seniai žinomos tiesos, kad istorija kartojasi. Kyla gal naujo pasaulinio karo grėsmė. Dabar statomos naujos karinės bazės, poligonai, kariniai miesteliai. Tai daug milijardų kainuojančios išlaidos. Galvoju, kad po kelerių metų suaktyvėję okupantai pakariaus, apsilaužys ragus ir nurims. Tada gal vėl pasaulyje įsivyraus taika ilgesniam laikus, nei po II pas. karo. Nebereikės ir naujųjų pastatytų karinių bazių, kurias kiti griovėjai galės vėl privatizuoti.