Rytoj, gruodžio 5 d., 10 val. Seimui bus pristatyta devynioliktosios Vyriausybės programa. Ją Seimo posėdyje pristatys paskirtasis Ministras Pirmininkas Gintautas Paluckas.
Kaip pažymi programos rengėjai, pagrindinės būsimosios Vyriausybės veiklos kryptys formuluojamos vadovaujantis teisėtais žmonių lūkesčiais, kylančiais iš Konstitucijos ir žmonių politinės valios bei remiantis solidarumo, lygybės, teisingumo ir pažangos vertybėmis.
„Devynioliktosios Vyriausybės tikslas yra grąžinti valstybę į darnaus ir tvaraus vystymosi vėžes, rūpintis ja kaip visų piliečių bendruoju gėriu“, – pabrėžiama Vyriausybės programoje.
Pagrindinės kryptys
Seimo posėdžių sekretoriate užregistruotame dokumente išskirtos pagrindinės Vyriausybės veiklos kryptys, taip pat jame daug dėmesio skiriama Lietuvos ekonomikos auginimui ir viešųjų finansų sistemos stiprinimui, šeimos kūrimo ir vaikų auginimo sąlygų gerinimui, kokybiško ir prieinamo sveikatos apsaugos ir švietimo užtikrinimui, apsaugai nuo išorės grėsmių, aktyviai ir konstruktyviai užsienio politikai, atviros, demokratinės Lietuvos kultūros ir pilietinės tapatybės puoselėjimui, sklandžiam valstybės valdymui, tvariai energetikai, aplinkos tausojimui, gyvybingo kaimo kūrimui, konkurencingam ir tvariam žemės ūkiui.
„Rusijos agresija ir sudėtinga geopolitinė padėtis, iki pamatų sudrebinta tarptautinė tvarka, gilėjanti klimato krizė, neprognozuojama dirbtinio intelekto plėtra, nevaržomai auganti didžiųjų pasaulinių bendrovių įtaka, pasaulyje plintančių ligų grėsmė, nuolat brangstantis pragyvenimas – tokiomis aplinkybėmis Lietuvos žmonių išreikšta politinė valia, nedviprasmiškai signalizuojanti politinio atsinaujinimo lūkestį, yra neginčijamas įpareigojimas ir imperatyvas ateinančiai Vyriausybei išmintingai bei efektyviai spręsti šio laikmečio iššūkius“, – rašoma programoje.
Prezidentas G. Palucką Ministru Pirmininku paskyrė lapkričio 21 d.
Vyriausybės programos svarstymas
Ministro Pirmininko pateiktos Vyriausybės programos svarstymas yra vienas iš svarbiausių parlamento darbų prasidėjus pirmajai naujo Seimo sesijai.
Kaip yra pažymėjęs Konstitucinis Teismas, Vyriausybės programa yra vertintina kaip teisinis dokumentas, kuriame išdėstytos tam tikro laikotarpio valstybės veiklos gairės. Ji yra privaloma Vyriausybei visą jos įgaliojimų laiką. „Kartu ne mažiau svarbi yra jos, kaip teisinės formos, sąlygojančios Vyriausybę formuojančių institucijų veiksmus ir užtikrinančios Vyriausybės bei šių institucijų tarpusavio sąveiką, reikšmė“, – akcentuojama Konstitucinio Teismo nutarime.
Parengtą Vyriausybės programą ir savo sudarytą ir Respublikos Prezidento patvirtintą Vyriausybę Ministras Pirmininkas turi pristatyti Seimui ne vėliau kaip per 15 dienų nuo jo paskyrimo.
Seimo nutarimo dėl Vyriausybės programos projektas turi būti užregistruotas Seimo posėdžių sekretoriate ir paskelbtas Seimo interneto svetainėje ne vėliau kaip likus 24 valandoms iki posėdžio, kuriame ji bus pristatoma.
Svarstymo eiga
Pristatydamas Vyriausybės programą, Ministras Pirmininkas Seimo posėdyje gali kalbėti iki 40 minučių. Atsakymams į klausimus iš viso skiriama pusantros valandos. Klausimai gali būti užduoti tiek Ministrui Pirmininkui, tiek bet kuriam iš ministrų.
Po pateikimo Vyriausybės programą svarsto Seimo frakcijos ir Seimo komitetai, kurie turi teisę pakviesti Ministrą Pirmininką ar ministrą su jais suderintu laiku atsakyti į klausimus dėl Vyriausybės programos.
Ne vėliau kaip per 15 dienų nuo pateikimo Seimas savo posėdyje turi apsvarstyti Vyriausybės programą. Šiame posėdyje pirmiausia išklausoma Seimo opozicijos lyderio pranešimas, frakcijų, pradedant opozicinėmis, ir komitetų išvados. Po to rengiama diskusija.
Kai Ministras Pirmininkas ir ministrai baigia atsakinėti į Seimo narių klausimus, Seimas turi priimti sprendimą dėl Vyriausybės programos. Sprendimo formuluotės pateikiamos komitetų ir frakcijų išvadose.
Nauja Vyriausybė gauna įgaliojimus veikti, kai Seimas posėdyje dalyvaujančių Seimo narių balsų dauguma pritaria jos programai. Vėliau Vyriausybės nariai turi prisiekti Seime Vyriausybės įstatymo nustatyta tvarka.
Jeigu Vyriausybės programai būtų nepritarta arba ji būtų grąžinta Vyriausybei patobulinti, nauja Vyriausybės programos redakcija Seimui turėtų būti pateikta per 10 dienų, o jos svarstymo procedūra kartojama iš naujo.
Jei Seimas du kartus iš eilės nepritartų naujai sudarytos Vyriausybės programai, Vyriausybė privalėtų atsistatydinti.