Vėlinių laikotarpiu nemažai žmonių susiduria su dilema, kaip puošti artimųjų amžinojo poilsio vietą – kokias gėlės, žvakes ir kitas puošimo detales pasirinkti. Apie tai, kas šiuo metu paklausu, įžvalgomis dalijasi rinkos žinovai.
Našlaitės – vis dar tarp paklausiausių
Kraštovaizdžio žinovė, „Memorus“ direktorė Eglė Balčiūnienė nurodo, kad požiūris į kapų tvarkymą per pastarąjį dešimtmetį stipriai pasikeitė.
Dažnėja sąmoningesnis vartojimas, tad mažėja pigių, dirbtinių gėlių poreikis, pasodinamų gėlių, degamų žvakių skaičius, dėmesys skiriamas suderintam, tinkamam kapo apželdinimui, praktiškumui.
Įprasta sodinti daugiametes gėles arba jas derinti su dekoratyviniais daugiamečiais augalais, nes, anot žinovės, taip paprasčiau juos prižiūrėti – vienmetės gėlės žydėjimo metu turi būti keičiamos bent du tris kartus.
Paklausiausiomis gėlėmis vis dar išlieka našlaitės. Maždaug gegužės pabaigoje, birželio pradžioje jos keičiamos į vasarines gėles – dvimečius gvazdikėlius, spriges, begonijas, gvazdikinius serenčius, jurginukus, kaulasėklius.
Šios gėlės įprastai derinamos su foniniais augalais, kaip antai kalocefalais, margeniais, žilėmis, miulenbekijomis, šlamučiais ar smilgomis.
Rudenį dažniausiai sodinami viržiai arba chrizantemos. Gėlių pasirinkimams įtaką daro kapo vietovė.
„Kai kurie klientai vis dar pageidauja dirbtinių gėlių puokštelės, bet jų dažniausiai prašo tik prieš Vėlines.
Visgi senovinės, ypač ryškios merkiamos dirbtinės gėlės bent tarp mūsų klientų nepageidaujamos jau gerą dešimtmetį“, – teigė E. Balčiūnienė.
Itin madingos granitinės vazos. Jos ne tik praktiškos, bet ir puošia kapavietę, nes yra gaminamos atsižvelgiant į antkapyje panaudotą granitą.
„Kapuose dar dažnai tenka matyti ir paprastas, įsmeigiamas ar pastatomas plastikines juodas vazas.
Manau, jos yra geras sprendimas, kai vienam kartui reikia pamerkti gėlių. Pavyzdžiui, metinių proga, ką tik palaidojus velionį. Visgi granitinė vaza visuomet atrodys solidžiau“, – tęsė ji.
Be to, gausėja kapaviečių projektavimo ir priežiūros paslaugos. „Prieš dešimtmetį kapų dizainerio profesija daug kam keldavo nuostabą, dabar to nebėra.
Šiuo metu madinga prašyti kapų priežiūros specialistų pagalbos“, – sakė žinovė.
Tiesa, moteris sako pastebinti, kad požiūrį į kapų tvarkymą dažnai lemia asmenų amžius. Pavyzdžiui, vyresni nei 70 metų žmonės yra kiek linkę rinktis daugiau gėlių, žvakių, statyti didelius paminklus.
Jaunesni žmonės labiau vertina minimalizmą – dažniau renkasi mirusiųjų palaikus laidoti urnose, vienviečius, dviviečius kapus ar kolumbariumus, o ne šeimos kapavietes.
Šarvojimo salėse – baltos rožės
„Rekviem“ atsisveikinimo namų Kaune administracijos vadovė Karolina Jancevičiūtė nurodo, kad šarvojimo salėse paklausos nepraranda klasikinės baltos rožės.
„Baltos rožės vis dar išlieka svarbios, nes jos simbolizuoja ramybę ir švarumą. Tokia puošyba padeda išlaikyti salę estetiškai tvarkingą, sukurti šviesią ir ramią atmosferą.
Skintos gėlės, ypač rožės, yra praktiškesnės, su jomis lengviau susitvarkyti kapinėse. Visuomet patariame gerbti šį artimųjų norą“, – įžvalgomis dalijosi žinovė.
Tradicinis atsisveikinimo su velioniu simbolis – vainikas – pasirenkamas vis rečiau, jį keičia gėlių krepšeliai, elegantiškos puokštės, spalvingos įmantrios gėlių kompozicijos.
„Lankytojai kartais iš anksto kreipiasi norėdami užsakyti puokštę su specialiu užrašu, derančią prie bendros salės puošybos.
Tai rodo, kad žmonės vis daugiau dėmesio skiria subtiliai, apgalvotai pagarbos velioniui išraiškai“, – tęsė K. Jancevičiūtė.
Asmeniškos detalės
Rinkos žinovės sutaria, kad vis didesnis dėmesys skiriamas asmeniškumui, jaukumui. Kuriami subtilūs, originalūs paminklai, šarvojimo salėse vis dažniau pasirenkamos subtilios pastelinių spalvų žvakės.
„Muzikantai vis dar yra svarbi atsisveikinimo dalis. Nuo tradicinių giesmių ir instrumentinės muzikos iki gyvai atliekamos šiuolaikinės muzikos ar net laidotuvių vedėjų – pasirinkimų įvairovė didėja.
Vienas dažniausių variantų šiuo metu yra gyvai atliekama smuiko muzika. Kad ir kurį variantą pasirenka artimieji, gyva muzika suteikia atsisveikinimui ypatingo jausmingumo ir padeda kurti asmenišką, šiltą atmosferą“, – pasakojo K. Jancevičiūtė.
Dar viena dažna tendencija – filmai, kuriuose sudėtos gražiausios velionio gyvenimo akimirkos.
Pasak „Rekviem“ atstovės, tokie vaizdo įrašai ne tik pagerbia velionio atminimą, bet ir sukuria asmenišką ryšį su susirinkusiais.
Be to, vis daugiau artimųjų nori pasakyti trumpą kalbą, kurioje pasidalijama prisiminimais apie velionį, o tai suteikia atsisveikinimui ypatingos šilumos ir nuoširdumo.
Kokių klaidų daro artimieji?
Anot E. Balčiūnienės, dažniausia kapų tvarkymo klaida – puošybos dalių perteklius. Jos nuomone, pakanka vienos gražios gėlių kompozicijos ar pasodintų kelių gyvų gėlių krūmelių.
„Labai paklausi žemė, skirta „kapų tvarkymui“. Ji yra labai graži, sodriai juodos spalvos, jos fone nuostabiai atrodo pasodinti augalai, tačiau ji tinkama tik užsodinto ploto paviršiui puošti.
Praktika rodo, kad ši žemė nėra tinkama augalams augti. Ji nėra struktūringa, greitai išdžiūsta ir tampa dulkėmis – tiesiog ji nederlinga. Itin juoda spalva įkaitina paviršių, dėl to dar stipriau garinama drėgmė“, – sakė ji.
Augalai dažnai perkami atsižvelgiant tik į tai, kaip jie atrodo maži.
Žinovė siūlo įvertinti būsimas augalo augimo sąlygas, kapavietės lankymo ir būsimo liejimo bei tręšimo galimybes, pasirinkti gerą, derlingą, struktūringą gruntą ir tinkamus augti augalus.
Jeigu kapavietės priežiūra tampa sudėtinga, verčiau rinktis daugiamečius, lėtai augančius, dekoratyvius augalus.
Be to, per mažas dėmesys skiriamas kokybei. Prastos kokybės žvakidės tarnauja vos kelis mėnesius. Kokybiškos ir ilgaamžės, granitinės ar metalinės žvakidės, tarnauja bent dešimtmetį, jų pakanka vos kelių.
Balčiūnienė nepataria po medžiais pilti skaldos, nes ši apsunkina priežiūros procesą. „Klientai mano, o „žinovai“ dažnai pritaria, kad, uždengus kapą plokšte, priežiūros jam nereikės, bet tai netiesa.
Plokštes reikia valyti, plauti, o jeigu jos yra po medžiais, tai ir šveisti.
Perkant paminklus, nepagalvojama apie papildomus, kada nors ateityje būsimus šeimos užrašus. Dėl to paminklus tenka keisti, atnaujinti ar šalia pastatyti kitus paminklus“, – užbaigė žinovė.