Ar pasaulis, kuriame gyvename, vis dar užtikrina kiekvieno žmogaus teises? Ar pastarųjų metų įvykiai kelia abejonių dėl demokratijos ateities pasaulyje?
Pajutę globalius iššūkius, jaunuoliai iš šešių skirtingų Europos Sąjungos šalių nusprendė nelaukti ir nesėdėti rankų sudėję – jie pasirinko mokytis, augti ir tapti tikrais žmogaus teisių bei demokratijos ambasadoriais.
Rugpjūčio 13–21 dienomis Kaune vykęs jaunimo mainų projektas „Teisės judėjime už žmogaus orumą“ („Rights in Motion for Human Dignity“), surengtas asociacijos „Go Forward LT“ ir apmokamas Europos Sąjungos, Erasmus+ programos, subūrė jaunus žmones iš Lietuvos, Lenkijos, Italijos, Graikijos, Vengrijos ir Rumunijos, kurie turėjo vieną bendrą tikslą – stiprinti žmogaus teisių apsaugą.
Šių mainų metu dalyviai ne tik mezgė tarptautinius ryšius, draugystes, pažino įvairias kultūras ir tradicijas, bet ir gilinosi į žmogaus teisių apsaugos situaciją bei iššūkius tiek savo šalyse, tiek tarptautiniu mastu.
Vienas pagrindinių projekto tikslų buvo skatinti dalyvių ir jų bendruomenių sąmoningumą apie žmogaus teises, įkvėpti jaunimą aktyviau ginti savo bei kitų teises ir ieškoti būdų, kaip kovoti su žmogaus teisių pažeidimais, diskriminacija. Kaip teigia viena iš dalyvių: „Šis projektas leido man suprasti, kokia svarbi yra kiekvieno mūsų atsakomybė ginti žmogaus teises“.
Visos mainuose vykdytos veiklos buvo paremtos neformaliojo ugdymo metodais, kurie leido dalyviams ne tik efektyviau įsisavinti žinias, pamėginti praktiškai pritaikyti įgytas kompetencijas, bet ir įdomiai bei gerai leisti laiką.
Įsimintini svečiai ir veiklos
Kad veiklos nebūtų tik teorinės, dalyviai turėjo galimybę sutikti ypatingų svečių su tikromis istorijomis ir patirtimis. Jaunuolius gilintis į lygybės ir žmogaus teisių klausimus įkvėpė LGL Nacionalinės LGBT teisių organizacijos bendruomenės atstovai, kurie pasidalino savo žiniomis ir vedė prezentaciją apie žmogaus teisių svarbą bei iššūkius dalindamiesi savo realia patirtimi.
Vaikų teisių specialistė Ugnė Klingerė taip pat pagilino dalyvių supratimą apie vaikų teisių apsaugą bei problemas, su kuriomis susiduria vaikai realiame pasaulyje. O nuolat veiklas lankiusios psichologės vedė tiek grupines, tiek individualias sesijas, padedančias dalyviams geriau suprasti savo emocinę būklę ir valdyti stresą kasdienėse situacijose.
Dalyviai prisipažino, kad prisilietimas prie tikrų istorijų, buvo viena stipriausių jų patirčių mainuose. Be to, kiekvieną vakarą dalyviai organizavo tarpkultūrinius vakarus, pristatydami savo šalis, jų tradicijas, žaisdami žaidimus, kurie padėjo lengviau užmegzti draugystes ir stiprinti pasitikėjimą savimi.
Šie smagūs vakarai ne tik praturtino visą atmosferą, bet ir padėjo sukurti tvirtą ryšį tarp dalyvių bei sutvirtinti draugystes, kurios išliks ilgam.
Tarptautinė patirtis ir tolesni žingsniai
Pasibaigus mainams, dalyviai grįžo namo su naujomis idėjomis, entuziazmu ir planais, kaip skleis savo įgytas žinias bendruomenėse.
Šie mainai ne tik padėjo jaunuoliams giliau suprasti žmogaus teises, bet ir sukūrė pagrindą jų būsimoms iniciatyvoms, kurios gali pakeisti ne tik jų bendruomenes, bet ir visą Europą. Erasmus+ programos finansuojami projektai yra puiki galimybė įgyti tarptautinės patirties, praturtinti savo žinias ir tapti tikrais savo šalies ambasadoriais.
Nepraleiskite progos augti ir tobulėti visą gyvenimą – tai jūsų šansas prisidėti prie pasaulio, kuriame kiekvienas gali jaustis saugus ir gerbiamas!