Kasmet į Lietuvos vandens telkinius paleidžiama dešimtys milijonų dirbtiniu būdu išveistų ir paaugintų įvairių rūšių žuvų jauniklių. Dirbtinio veisimo dėka atsistato lašišų, šlakių ir margųjų upėtakių ištekliai Lietuvos telkiniuose, nors dar visai neseniai lašišos buvo įrašytos į Lietuvos raudonąją knygą. Būtent dirbtinis žuvų veisimas yra vienas efektyviausių būdų palaikyti, didinti ir atkurti žuvų išteklius natūraliuose vandens telkiniuose.
Daugiausiai išleista plėšrių žuvų
Šiemet į neišnuomotus Lietuvos vandens telkinius jau įžuvinta virš 13,6 mln. vnt. žuvų jauniklių.
Daugiausiai, pagal vienetus, vandens telkiniai praturtinti plėšriosiomis žuvimis: lydekomis (1202,5 tūkst. vnt.), vėgėlėmis (7100,0 tūkst. vnt.), šamais (44,0 tūkst. vnt.) ir sterkais (2335,0 tūkst. vnt.). Taip pat šalies upės gausiai įžuvintos lašišomis (138,9 tūkst. vnt.), šlakiais (174,2 tūkst. vnt.), margaisiais upėtakiais (114,0 tūkst. vnt.), aštriašnipiais eršketais eršketais (1,0 tūkst. vnt.), o ežerai – Vištyčio ežero sykais (230,0 tūkst. vnt.) ir seliavomis (1200,0 tūkst. vnt.).
Įgyvendinant Europinių ungurių išteklių atkūrimo Lietuvoje 2024–2026 m. projektą, šiemet į šalies vandens telkinius išleista 1152,0 tūkst. vnt. ungurių jauniklių.
Dar nepabaiga
Vykdant Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius planą, šiemet Lietuvos vandens telkiniai dar bus įžuvinti lydekų, baltųjų amūrų, margųjų plačiakakčių ir lynų jaunikliais. Žuvų įveisimas bus vykdomas iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos lėšų, kurias kasmet skiria Aplinkos ministerija. Kitų žuvų rūšių atkūrimą ir gausinimą Lietuvos vidaus vandenyse remia ES programos, didesnė dalis lėšų gaunama iš Lietuvos nacionalinių programų.
Žuvys ir vietiniai vėžiai dirbtiniu būdu veisiami ir paauginami Žuvininkystės tarnybos Žuvivaisos departamento skyriuose: Vakarų regiono žuvivaisos skyriuje Rusnėje (Šilutės r.), Pietų regiono žuvivaisos skyriuje Simne (Alytaus r.) ir Laukystoje (Kaišiadorių r.), Rytų regiono žuvivaisos skyriuje Trakų Vokėje (Vilniaus m.) bei Meškerinėje (Švenčionių r.).
Žuvininkystės tarnyba, turėdama ilgametę dirbtinio žuvų veisimo patirtį, ne tik tobulina turimas dirbtinio žuvų veisimo ir ikrų inkubavimo technologijas bei diegia naujas, bet ir nuolat dalinasi patirtimi su kitų šalių žuvivaisininkais.
Taip pat šiais metais Žuvininkystės tarnyba su Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra pasirašė partnerystės sutartį dėl programos LIFE projekto įgyvendinimo.
Projekte numatytas įstaigos Žuvivaisos departamento Pietų regiono žuvivaisos skyriaus Simne (Alytaus raj.) cecho pritaikymas plėšriųjų žuvų paauginimui, žuvų įveisimas į Lietuvos vandens telkinius bei taršos mažinimą Dovinės upėje. Tikimąsi, kad šios veiklos subalansuos mūsų vandenyse egzistuojančią ekosistemą.