Šiąnakt vykę debatai buvo gera sparingo sesija, kuri vargu, ar dramatiškai keis rinkimines tendencijas.
Trampas akcentavo rinkėjams svarbiausias temas – nesuvaldytą migraciją, infliaciją ir kitas Baideno administracijos silpnąsias vietas – ir darė tai nuosekliau, nei daugelyje susitikimų su rinkėjais; Haris nepasimetė ir, nepaisant panašių debatų patirties stokos, pateikė gerai paruoštus atsakymus bei atakavo Trampą dėl jo silpnybių.
Tai primena 2016 ir 2020 m. Trampo-Klinton ir Trampo-Baideno debatus; didesnei daliai žiūrovų, ypač atidžiai sekančių kampaniją, Demokratų kandidatai pasirodė geriau. Tai – itin svarbu Haris, kuri vilsis, kad šis pasirodymas įtikins dalį jai potencialiai simpatizuojančių, bet galbūt abejojančių rinkėjų.
Tad įvykdyti savo misiją debatuose jai – kaip naujai, sąlyginai menkai pažįstamai kandidatei, kurios kiekvienos klaidos kaina didelė – buvo svarbiau, nei Trampui. Bet Trampo pasirodymas nenuvils jo elektorato, kurie išgirdo, ko ir tikėjosi.
Debatai iškart prasidėjo nuo aštraus abiejų kandidatų puolimo. Haris bandė įtikinti, kad turi viduriniosios klasės ekonomikos augimo planą ir įspėjo dėl Project 2025 plano (Trumpas neigia turįs ką bendro su šia detalia konservatyvių ekspertų parengtu programa).
Trampas atkirto, jog Baideno administracija sukėlė didžiulę infliaciją, o Haris neturi idėjų (atliepiant jos nenorą iki šiol detalizuoti pasiūlymų).
Trumpas eilinį kartą citavo Viktoro Orbano pagyras jam, pavadindamas jį „vienu gerbiamiausių“ politikų. Jis mini Vengrijos premjerą visos kampanijos metu.
Į dukart pakartotą klausimą, ar nori, kad Ukraina laimėtų, Trumpas atsakė tik tiek, jog sieks „karo pabaigos“. Ir kritikavo Baideną, kad šis nesikalba su Putinu bei nereikalauja Europos/NATO susimokėti.
Haris akcentavo suburtą tarptautinę koaliciją remti Ukrainą – „prie Trampo Putinas šiandien būtų Kijeve ir žvelgtų tolyn į Europą, ypač Lenkiją“.
Haris kritikavo Trampą dėl meilės diktatoriams, kurie gali „manipuliuoti jį pagyromis“. Trampas vis dažniau – ir šį sykį – teigė, kad pasaulis yra ties Trečiojo pasaulinio karo riba.
CNN apklausa po debatų rodo, kad 63 proc. laimėtoja nurodė Haris, 37 proc. – Trampą (analogiška apklausa po Trumpo ir Bideno debatų rodė Respublikono pranašumą).
Autorius yra politologas, Rytų Europos studijų centro direktorius
JAV yra Pasaulio lyderė. Visos pasaulio akys ir ausys nukreiptos į JAV būsimo prezidento rinkimus. Kodėl: todėl, kad kandidatai spinduliuoja išmintį, dorą, giluminę ekonomikos analizę, kovoja už nusiginklavimą, nušviečia kelią, kuris veda valstybę į būvį be narkotikų, nusikaltimų, santarvę, kuria visuomenę, kuri gerbia vieni kitus ir siekia savo pavyzdžiu įtakoti visą Pasaulį ?