Rugsėjo 4 d., vakarop, Rumšiškių gimnazijos žygeivių būrelio mokiniai ir Atviros jaunimo erdvės „Rūsys“ komanda, susirinko prie Kapitoniškių pažintinio tako pradžios.
18:30 val. pradėjome plaukimą irklentėmis ir baidarėmis per Kauno marias, siekdami ne tik smagiai praleisti laiką, bet ir gilintis į vietos istoriją.
Prieš plaukimą mes dirbome su įvairiais istoriniais žemėlapiais, persibraižėme ir nustatėme senųjų Rumšiškių miestelio vietas bei kelius.
Šis pasirengimo darbas buvo svarbus, norint tiksliai nustatyti nuskendusio miestelio dalis po marių vandeniu.
Visiems mums buvo ypatingai įdomu pajusti šią savotišką „Atlantidą“ – suvokti, kad visa tai, kas kadaise čia gyvavo, dabar slypi po vandeniu. Tai suteikė kelionei mistinės energijos ir istorijos tikslumo.
Plaukimo metu aplankėme vietas, kur kadaise stovėjo miestelio aikštė, dabar esanti 4 metrų gylyje. Nuleidome pasidarytą inkarą ir atsimušėme į dugną.
Kelionė tęsėsi link Gastilionių, kur plaukėme senuoju Kaunas-Vilnius keliu, dabar taip pat užlietu vandeniu. O šiuo keliu juk daugiau nei 600 metų judėjo įvairių epochų žmonės.
Išskirtinė kelionės akimirka buvo užplaukimas ant Kokalnio – vietos, kurią retai kas tyrinėja tokiais būdais. Kada teko girdėti kalbant „užplaukti ant piliakalnio viršūnės“?
Šis plaukimas tapo netradiciniu istorijos mokymosi būdu, leidusiu mokiniams ir man pačiam geriau suprasti ir pajusti praeities įvykius, ypač tuos, kurie susiję su mūsų gyvenamąja vietove.
Toks patyrimo būdas suteikia galimybę tiesiogiai išgyventi istoriją, ją mistifikuoti ir susijungti su praeities energijomis.
Juk vienas iš geriausių mokymosi būdų – susikurti tikslą ir ugdymą perkelti į tikras gyvenimiškas padėtis.
Šia mūsų ekspedicija pradėjome ne tik mokslo metus, bet ruošiamės ir artėjančiam bene svarbiausiam renginiui.
Šį šeštadienį, rugsėjo 7 d., Rumšiškėse vyks renginys „Tėkmėje“, kurio metu bus siekiama dar labiau sujungti istoriją ir meną.
Renginio metu bus rengiami žygiai po apylinkes, plaukimai baidarėmis, o vakare numatyta išskirtinė muzikinė ir poetinė programa.
Visas vakaro renginys vyks ant vandens – scena bus įkurta tiesiai ant marių paviršiaus, kur menininkai pasirodys apsupti gamtos ir vandens.
Tai suteiks dar didesnį pojūtį, kad senųjų Rumšiškių istorija sugrįžta į šią vietą, susiliejant praeičiai ir dabarčiai.
Autorius yra Rumšiškių A. Baranausko gimnazijos istorijos ir pilietiškumo mokytojas