Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-mečio proga prie istorinės Lietuvos sienos šalia Lauksargių, Tauragės raj. pastatytas skulptūrų ansamblis.
Šio sumanymi autorius – Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ direktoriaus pavaduotojas, istorikas Darius Kiniulis. Skulptūrų ansamblio autorė – dizainerė Areta Didžionienė. Projektą finansavo Tauragės rajono savivaldybė.
Paminklas, skirtas Mažosios Lietuvos prijungimo 100-mečiui ir Melno taikos datai 1422 m. pažymėti, sudarytas kaip ansamblis iš trijų naujoviško dizaino vertybių. Pirmoji skulptūrų ansamblio dalis buvo įrengta jau 2023 m., o likusios šiemet.
Pirmoji dalis – tai namo formą su ąžuolo lapais primenantis daiktas. Jis simbolizuoja gimtojo krašto, žemės vientisumo ir saugumo sumnymą. Antroji dalis – rėmas, atkartojantis namo kontūrus ir ąžuolo lapą ir tai simbolizuoja Mažąją Lietuvą, kuri buvo prijungta prie Lietuvos prieš šimtmetį.
Jis stovi valstybinės žemės lopinėlyje, ten esančio tako viduryje. Ąžuolas simbolizuoja stiprybę, tvirtybę, ilgaamžiškumą ir yra tapęs lietuviškai tapatybei svarbiu ženklu. Trečioji dalis – stilizuotas pasienio stulpelis, kurio aukštis 1,422 m. atitinka Melno taikos datą.
Ši data yra taip pat istoriškai svarbi, atmintina, teisinės ir politinės Žemaitijos nepriklausomybės istorinis taškas. Stulpas – rodyklė stovi tako pradžioje, prie pat kelio ir simbolizuoja ten buvusią sieną.
Daiktai sukurti ir pagaminti iš ilgalaikės, tvirtos medžiagos – specialiai nurūdinto aukštos kokybės plieno, kuris suteikia skulptūrų ansambliui iškalbingą laiko patinos, rūdžių atspalvį bei naujovišką stilių. Dėl spalvų, formų, dalykų išdėstymo erdvėje viskas subtiliai susilieja ir yra dermėje su gamtine aplinka.

Areta Didžionienė pasakoja: „Sumanymą padiktavo vieta. Apžiūrėjau šią vietą su Tauragės rajono savivaldybės vyriausiąja žinove. Atsimenu, kad seniau ten stovėjo sovietinis paminklas ir jis buvo nukeltas 2022 m. Taigi, valstybinės žemės lopinėlyje liko tik takas.
Todėl gimė sumanymas įamžinti, aktualizuoti mūsų šaliai svarbius istorinius faktus. Grįžusi eskizavau ir išsikristalizavo viena vizija su matavimais ir aprašymu, kuri buvo patvirtinta komisijos. Man svarbu yra estetinis subtilumas, kūrinio dermė su aplinka, gamtos spalvomis.
Taip su meile savo karštui, pagarba istorijai sukūriau sumanymą, kurus tapo kūnu ir byloja apie tai, kas yra brangu, kas liks kaip liudijimas ateičiai. Dėkoju visiems, kurie prisidėjo prie projekto įgyvendinimo.“
Taigi, mūsų mylimo krašto istoriją nuo šiol bylos dar vienas meno kūrinys. Aplankykite šią vietą keliaudami su savo artimaisiais ir svečiais.
Na, šaunuolė Tauragė. Valio!
Derėtų, sekant Tauragės pavyzdžiu, dėl Melno sutartimi pažymėtos sienos atminimo įamžinimo pasirūpinti ir kitoje Nemuno pusėje. Tai galėtų atlikti tarkim K.Naumiestis, Kybartai, Vištytis.