Iškylos, šašlykai ir žinoma dešrelės ant laužo ar kepsninėse – neatsiejama vasaros dalis. Tačiau svarbu žinoti ir atkreipti dėmesį – ne visos dešrelės yra tinkamos kepimui.
Renkantis kepimui tinkančias dešreles, svarbiausia atidžiai skaityti, kokias žinias jų etiketėse pateikia gamintojai. Dešrelės pagal apdorojimo būdą gali būti „virtos“ ir „virtos kepamosios“ arba „dešrelės kepimui“.
Todėl atkreipkite dėmesį, kokia yra gaminio paskirtis ir apdorojimo būdas. Svarbu nesusimaišyti, nes pavadinimai gali būti panašūs. Pavyzdžiui, „Medžiotojų“ dešrelės rinkoje yra ir kepamosios, ir skirtos vartoti tik pašildytas.
Svarbu pažiūrėti į sudedamųjų dalių sąrašą – jei gaminyje yra konservanto – natrio nitrito (E250), kuris konservuoja mėsos gaminį ir paryškiną bei išlaiko patrauklią raudoną spalva, tai tokios dešrelės netinkamos kepimui.
Ant laužo kepant dešreles, kurių sudėtyje yra natrio nitritai, jo likučiai reaguoja su aminais ir amino rūgštimis, esančiomis mėsoje. Tuomet susidaro kancerogeniniai junginiai – nitrozaminai, kurie ilgainiui gali sukelti sveikatos negalavimų.
Nitrozaminai paprastai susidaro aukštesnėje nei 110 °C temperatūroje, o kepant ant laužo ar kepsninėje temperatūra yra tokia arba dar aukštesnė.
Norėdami mėgautis skaniu ir saugiu maistu, rinkitės dešreles, kurių sudėtyje yra mėsa, druska ir prieskoniai, kurios yra specialiai skirtos kepimui ir neturi nitritų. Taip pat nepamirškite atidžiai skaityti etikečių ir laikytis saugaus kepimo patarimų.
Geriausia maistą t i k virti, o jokiu būdu ne kepti, kadangi,, kepant mėsą didesnėje nei 120 laipsnių temperatūroje,, susidaro akrilamidas, kuris sukelia vėžį..