Pirmadienį Klaipėdoje Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) direktorius Gvidas Dargužas ir Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas Giedrius Premeneckas pasirašė partnerystės sutartį dėl karinio laivo pirkimo.
„Į Klaipėdos uostą atplaukia ir laivai, atgabenantys naftos produktus, neturintys draudimo, todėl mūsų šalis privalo turėti nors vieną šiuolaikinį laivą, galintį užkardyti kylančias grėsmes dėl galimos taršos likvidavimo. Todėl tikimės, kad būsimasis statytojas pastatys laivą pagal mūsų poreikius“, – per pasirašymo iškilmes pabrėžė Karinių jūrų pajėgų vadas flotilės admirolas G. Premeneckas.
Planuojama, kad naujas daugiafunkcis gelbėjimo ir teršalų likvidavimo laivas Lietuvą pasiektų 2029 m. Jis galėtų vykdyti žmonių paieškos ir gelbėjimo bei teršimo incidentų likvidavimo darbus, gesinti gaisrus, neutralizuoti chemines medžiagas, avariniu būdu vilkti kitus laivus, teikti pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms.
„Džiaugiuosi, kad gelbėjimo ir taršos likvidavimo funkcijas ir toliau atliks Karinės jūrų pajėgos. Jos yra sukaupę solidžios patirties ir turi įsirengę puikią techninę bazę. Dabartinis gelbėjimo operacijas atliekantis laivas „Šakiai“ nebeatitinka šiandieninių poreikių, naujas laivas bus statomas, kad būtų daug greitesnis ir užtikrintų spartesnį atsiradimą nelaimių vietose“, – sutarties pasirašymo iškilmėse pabrėžė aplinkos ministras S. Gentvilas.
Didžiąją dalį lėšų (apie 34 mln. eurų) šiam laivui įsigyti ketinama skirti iš ES fondų pagal pažangos priemonę „Didinti atsparumą ekstremaliesiems hidrometeorologiniams reiškiniams“.
„Su dideliu entuziazmu imamės šių mūsų šaliai svarbių darbų. Labai svarbu, kad įsigytas laivas būtų modernus, tinkamai užtikrintų gelbėjimo ir teršalų surinkimo darbus ir puoštų miestą. Aplinkos projektų valdymo agentūra darys viską, kad laivo įsigijimo procesas būtų greitas ir tas laivas Klaipėdą pasiektų laiku”, – sako APVA direktorius G. Dargužas.
Naujas laivas pakeistų dar 1987-aisiais pastatytą ir iki šiol eksploatuojamą laivą „Šakiai”.
Karinės jūrų pajėgos kasmet gauna apie 70 pranešimų dėl gelbėjimo operacijų ar taršos Baltijos jūroje.