Kultūros ministro sudaryta Mecenavimo taryba, įvertinusi remiamuosius projektus, nacionalinio rėmėjo vardą pasiūlė suteikti UAB „Tesonet Global“ įkūrėjams Tomui Okmanui ir Eimantui Sabaliauskui už skirtą 1 mln. 22,5 tūkst. paramą viešajai įstaigai „Mėlyna ir geltona“.
Tai – antras kartas nuo tada, kai 2018 m. priėmus Mecenatystės įstatymą Mecenavimo taryba siūlo suteikti nacionalinio rėmėjo vardą.
Pirmą kartą šis vardas skirtas bendrovės „Teltonika“ steigėjui ir savininkui Arvydui Paukščiui už paramą atstatant Balbieriškio Švč. Mergelės Marijos Rožančinės bažnyčią.
Vilniaus miesto savivaldybės rėmėjų vardus siūloma suteikti UAB „Arimex“ įkūrėjui ir direktoriui Arnui Jurskiui už 296,5 tūkst. eurų paramą visuomeninei organizacijai „Gelbėkit vaikus“ bei viešosios įstaigos „PK Fondas“ direktoriui dr. Pranui Kizniui, skyrusiam 533,2 tūkst. eurų paramą Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.
Bendruomenės rėmėjų vardus Mecenavimo taryba siūlo suteikti UAB „ACME grupei“ už skirtą 100 tūkst. eurų paramą paramos fondui Vilniaus universiteto fondas ir taip pat šiam fondui 100 tūkst. eurų skyrusiai Juozapavičių šeimai (UAB „AIM investicija“).
„Milžiniškas visų šių žmonių indėlis kuria didžiulį pokytį ne tik mūsų šalies kultūroje, moksle, ne tik stiprinant paramą Ukrainai ar kuriant saugesnę ir laimingesnę vaikystę.
Visų pirma parama reiškia ir stipresnę, pilietiškesnę ir šviesesnę Lietuvą. Nuoširdžiai dėkoju visiems, kuriems siūloma suteikti rėmėjo vardą, už mokėjimą dalintis, už nesavanaudiškumą ir asmeninį pavyzdį, kaip galvojimas apie ateities Lietuvą paskatina šiandien imtis didelių darbų“, – sako kultūros ministras Simonas Kairys.
Sprendimą dėl nacionalinio rėmėjo vardo suteikimo priims Vyriausybė, dėl savivaldybės rėmėjų – Vilniaus miesto savivaldybės taryba, dėl bendruomenės rėmėjų – Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
Kultūros ministerija žada kasmet lapkričio 15-ąją, Mecenatystės dieną, pagerbti nacionalinius, savivaldybės ir bendruomenės rėmėjus bendrame renginyje.
Pagal Mecenavimo įstatymo nuostatas nacionalinio rėmėjo vardas skiriamas tam, kas per metus remiamam projektui suteikė paramos už ne mažiau kaip 1 mln. eurų.
Savivaldybės rėmėjo vardas skiriamas tam, kas skyrė ne mažiau kaip 150 tūkst. eurų, jei savivaldybėje gyvena iki 25 tūkst. gyventojų, o didesnėse savivaldybėse ar savivaldybėse, kurios teritorijoje yra kurorto statusą turinti gyvenamoji vietovė, – daugiau kaip 250 tūkst. eurų.
Bendruomenės rėmėjo vardas suteikiamas fiziniam ar juridiniam asmeniui, kurio bendra paramos suma remiamam projektui per vienus metus yra ne mažesnė kaip 50 tūkst. eurų.
Naujoje įstatymo redakcijoje taip pat papildytas sričių, kuriose gali būti įgyvendinami remiamieji projektai, sąrašas. Greta sveikatos priežiūros, kultūros ir meno, paveldo, mokslo, visuomenės gerovės, sporto, švietimo sričių įrašytas ir pilietinės visuomenės stiprinimas.
Rėmėjų vardai įrašomi į Mecenatų knygą, kuri pildoma ir saugoma Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose.