Šeštadienis, 31 sausio, 2026
  • Saulės arkliukai
    • Diskusijos
    • Gyvoji tradicija
    • Etninės kultūros paveldas
    • Kultūros teorijų labirintai
    • Iš mokslo tyrimų
    • Ugdytojai ir ugdytiniai
    • Profesijos
    • Subkultūros
    • Kitos kultūros
    • Kūryba
    • Mes skaitome knygas
    • Margos pievos: renginiai
    • Keliauk lėtai: tėvynės pažinimas
    • Praktiniai patarimai
    • Iš mados istorijos
    • Mados tinklarastininkas
    • Fotogalerijos
    • Redakcija
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
Alkas.lt
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai
No Result
View All Result
Alkas.lt
No Result
View All Result
Pradžia Gamta ir žmogus

SAM: kasmetinę vaikų sveikatos patikrą reikėtų atlikti anksčiau

www.alkas.lt
2024-04-12 12:20:00
17
PERŽIŪROS
0
Sveikata

Sveikata | sam.lrv.lt nuotr.

Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) pristatyta Lietuvos ugdymo įstaigas lankančių vaikų kasmetinės sveikatos patikros rodiklių apžvalga. Duomenys rodo, kad tam tikri rodikliai, tokie kaip kūno svoris ir dantų būklė, yra stabilūs arba nežymiai gerėjantys, tačiau kai kurie dalykai reikalauja atidaus ir tėvų, ir sveikatos priežiūros specialistų dėmesio. Dėl to svarbu pastoviai stebėti mokinių sveikatą ir kasmet atlikti patikrą.

SAM pataria tai daryti anksčiau ir nelaukti mokslo metų pradžios: taip išvengsite didelių eilių ir turėsite daugiau laiko apsilankyti pas reikiamus specialistus ir koreguoti įpročius, nepraleidžiant pamokų.

Kasmetinė mokinių sveikatos patikra – daugiau nei formalumas

Kasmetinės sveikatos patikros nemokamai atliekamos visiems vaikams iki 18 metų amžiaus ir pilnamečiams mokiniams. Patikra susideda iš dviejų dalių: šeimos ar vaikų ligų gydytojo ir gydytojo odontologo ar burnos higienisto patikros. Po jų el. būdu išrašomas Mokinio sveikatos pažymėjimas. Sveikatos patikros yra privalomos visiems mokiniams. Remiantis jomis stebimi vaikų sveikatos pokyčiai, bet ne tik.

„Pirmiausia, kasmetinė vaikų sveikatos patikra skirta įvertinti pagrindinius vaiko sveikatos rodiklius visapusiškai. Tai nėra tas pats, kai kreipiamės dėl vieno ar kito susirgimo per mokslo metus. Kasmetinės patikros metu įvertinamas vaiko ūgis, svoris, vaiko psichomotorinė raida (iki 4 metų), regėjimas, klausa, atramos judamasis aparatas, psichikos sveikatos būklė, mitybos ir higienos įgūdžiai, burnos sveikata, arterinis kraujo spaudimas, atliekami kiti reikalingi tyrimai“, – sakė Kristina Jokimaitė, Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Pirminės sveikatos priežiūros, odontologijos ir medicininės reabilitacijos skyriaus vyriausioji specialistė.

Specialistė atkreipia dėmesį, jog beveik pusė kasmetinių mokinių sveikatos patikrų atliekama prieš pat naujus mokslo metus, per kelis – liepos ir rugpjūčio – mėnesius. Dėl to kyla tam tikrų nepatogumų: pailgėja eilės pas gydytojus, patiriamas bereikalingas stresas. Ministerija ragina sveikatos patikrinimus atlikti anksčiau, – taip bus išvengiama streso, liks laiko koreguoti įpročius ir apsilankyti pas paskirtus gydytojus specialistus per vasarą nepraleidžiant pamokų.

Kasmetinės vaikų sveikatos patikros išryškina tendencijas

Higienos instituto administruojamoje Vaikų sveikatos stebėsenos informacinėje sistemoje yra renkami ir apibendrinami ugdymo įstaigas lankančių vaikų (0–17 m.) sveikatos rodikliai, kuriuos pateikia šeimos gydytojai ar vaikų ligų gydytojai, gydytojai odontologai ar burnos higienistai, atlikę kasmetinę profilaktinę vaikų sveikatos patikrą.

„Įvertinus visus profilaktinės patikros rodiklius, galime daryti prielaidą, kad vaikų sveikatos rodikliai yra gerėjantys, nors iššūkių turime. Tai ir dantų sveikatos būklė, kuri nors ir nežymiai, per septynerius metus kasmet gerėja“, – sakė Higienos instituto atstovė Indrė Židonienė.

Prie nerimą keliančių rodiklių specialistė įvardijo trečius metus stebimą didėjantį vaikų, kuriems sveikatos patikros metu nurodomos specialiosios sveikatos rekomendacijos dėl dalyvavimo ugdymo veikloje, procentą. Skirtingose amžiaus grupėse siūlymai skiriasi. Didžiajai daliai 7–17 m. amžiaus vaikų specialios sveikatos rekomendacijos gydytojų įrašomos dėl akių ligų, o 0–6 m. amžiaus grupėje – dėl kalbos išraiškos sutrikimo.

 Profesorius V. Urbonas: „vejamės Skandinavijos valstybes“

VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų vaikų gastroenterologas ir Lietuvos pediatrų draugijos pirmininkas prof. dr. Vaidotas Urbonas Lietuvos vaikų sveikatą vertina plačiau – lygina, kokia ji buvo gerokai anksčiau, ir kaip dabar atrodome pažangių šalių kontekste.

„Bendrai Lietuvos vaikų sveikatą būtų galima įvertinti kaip gerą. Vejamės Skandinavijos valstybes pagal gerėjančią vaikų mitybą, tačiau dar dideliu iššūkiu išlieka per mažas fizinis aktyvumas ir vaikų praleidžiamas laikas prie ekranų“, – sakė prof. dr. Vaidotas Urbonas.

Profesorius akcentavo pirmųjų 1000 gyvenimo dienų svarbą vaiko ateities sveikatai. Šiuo metu kūnas sparčiausiai auga, todėl jei tuo metu vaikas bus neteisingai maitinamas, tai gali paveikti visa jo likusį gyvenimą. Tarp kitų vardinamų šio gyvenimo tarpsnio akcentų – ir ekologija, greitai įsisavinamų kalorijų žala, atsakingas vaistų ir papildų vartojimas, besilaukiančios motinos emocinė sveikata. Besidomintis pasaulinėmis vaikų sveikatos tendencijomis, profesorius išskyrė vaikų nutukimą dėl gaunamo per didelio kalorijų skaičiaus, alerginių ligų augimą bei autizmo pandemiją.

Svarbus visuomenės sveikatos biurų indėlis

Nors didžiausia atsakomybė už vaikų sveikatą tenka tėvams, svarbų vaidmenį atlieka ir visuomenės sveikatos biurai, kurie yra jungiamoji grandis tarp tėvų, sveikatos ir ugdymo įstaigų. Vieno iš 49 šalyje veikiančių sveikatos biurų, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro, laikinai einanti direktoriaus pareigas Aurelija Šiautkulienė įsitikinusi, kad gerinant vaikų sveikatą gerų rezultatų pasiekiama veikiant kartu –  tėvams, ugdymo ir sveikatos priežiūros įstaigoms bei bendruomenėms.

„Vilniaus visuomenės sveikatos biuras aptarnauja 513 ugdymo įstaigų, esančių Vilniaus mieste ir rajone. Šviečiame, vykdome prevenciją bei kuriame bendruomenę, nes būtent ugdymo įstaigų administracijos, pedagogų bei tėvų įtraukimas yra raktas į vaikų sveikatą. Vykdome tęstines visapusiškai vaikų sveikatą stiprinančias veiklas bei, atsižvelgdami į naujausius sveikatos rodiklius, rengiame naujas. Vykdome mokinių gyvensenos tyrimą, o nuo šių metų startuojame ir su unifikuotu sveikatos žinių identifikavimo įrankiu, kuriuo naudojantis kiekvienas ugdymo įstaigoje dirbantis visuomenės sveikatos specialistas galės apklausti savo ugdymo įstaigos mokinius. Tokiu būdu specialistas galės tikslingai pasiūlyti veiklas, identifikavęs konkrečios klasės mokinių poreikį”, – sakė A. Šiautkulienė.

Spausdinti 🖨

Susiję straipsniai:

  1. Vaikų sveikatos metais Lietuvoje atidaromas sveikiausias vaikų lauko darželis
  2. Laikas susirūpinti vaikų sveikatos patikrinimu
  3. Seimas 2014-uosius paskelbė Vaikų sveikatos metais
  4. Sveikos šeimos ir Vaikų sveikatos metai: užauginsime paliegėlius, „zombius“ ar sveikus vaikus?
  5. Vaikų, liekančių toje pačioje mokykloje, sveikatos pažymėjimai galios iki metų galo
  6. Tinkama vaikų mityba – sveikatos pagrindas
  7. Į kasmetinį vaikų sveikatos patikrinimą nevalia žiūrėti pro pirštus
  8. J. Dapšauskas. Vaikų sveikatos metais – vaikus į gamtos darželius judėti gryname ore
  9. Stebimi vaikų sveikatos pokyčiai
  10. 2014 metai – vaikų sveikatos metai
  11. Sveikatos biurai ruošiasi mokslo metams
  12. Ruošiamasi kurti sveikatos centrus
  13. Sveikatos centrai: kokie pokyčiai laukia?
  14. Pasaulinės sveikatos dieną gydytojai-klounai sulaukė paramos iš vaistininkų
  15. D. Grybauskaitė: Sveikatos apsaugos ministerija kurčia žmonių skundams (video)

Siūlomi vaizdo įrašai:

ALKO TURINYS

Parašykite komentarą Atšaukti atsakymą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos

Monografijos apie Mažosios Lietuvos knygų namus pristatymas Lietuvos mokslų akademijoje
Istorija

Monografijos apie Mažosios Lietuvos knygų namus pristatymas Lietuvos mokslų akademijoje

2026 01 31
Ugniagesiai
Gamta ir žmogus

Artėjant dideliems šalčiams, ugniagesių patarimai

2026 01 31
Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje
Energetika

Nikola Tesla – energija pakeitusi pasaulį: paroda Vilniuje

2026 01 31
Šiukšlių fenomenologija
Gamta ir žmogus

VU filosofas dr. T. Šinkūnas: „Žmogus nėra tiek atsakingas už šiukšlių gaminimą, kiek jam atrodo“

2026 01 31
Specialiųjų tyrimų tarnyba
Lietuvoje

Dėl galimos korupcijos pareikšti įtarimai žemės ūkio viceministrui

2026 01 30
Automobilis žiemą
Gamta ir žmogus

Savaitgalį – iki 32 laipsnių šalčio: 3 dalykai, kuriuos būtina patikrinti automobilyje

2026 01 30
Adventuras | alkas.lt A. Sartanavičiaus nuotr.
Gamta ir žmogus

„Adventur“ kviečia į keliones ir naujus išbandymus (nuotraukos)

2026 01 30
„Stintapūkis“
Gamta ir žmogus

„Stintapūkis“ savaitgalį kviečia į Neringą

2026 01 30

SKAITYTOJŲ PASTABOS

  • Rimgaudas apie D. Kuolys. Su Lietuvos Statuto – „lietuvių Gyvenimo Knygos“ – diena!
  • Betgi apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Kaip bus šiemet? apie Vasario 1 d. vyks Kaniūkų kaimo gyventojų, tapusių raudonųjų partizanų aukomis, pagerbimas
  • Tikrai apie Vasario 1 d. vyks Kaniūkų kaimo gyventojų, tapusių raudonųjų partizanų aukomis, pagerbimas

NAUJAUSI STRAIPSNIAI

  • Sukčiai nusitaikė antros pensijų pakopos pinigus: kaip elgtis
  • Išdalinti „Turizmo oskarai“ – vėtrungės pasklis nuo Šeduvos iki Liškiavos
  • Monografijos apie Mažosios Lietuvos knygų namus pristatymas Lietuvos mokslų akademijoje
  • Kompozitoriaus V. Klovos šimtmečiui: kantrybė, padėjusi kurti

Kiti Straipsniai

Maisto papildai sportui

Kaip lengviau atsigauti po didelio krūvio treniruotės?

2026 01 30
Pinigai

Daugiau nei du milijonai grąžintų lėšų pasitarnaus ligonių gydymui

2026 01 27
Marija Jakubauskienė

Sveikatos apsaugos ministrė pripažįsta, kad liberalai buvo teisūs

2026 01 27
Pinigai

Naująja vaiko priežiūros išmoka pasinaudojo apie 1700 šeimų

2026 01 26
Kas yra gingvitas

Kas yra gingvitas? Simptomai, gydymas ir prevencija

2026 01 25
Kodėl ligoniai, turintys nuolatinį gydytoją, gyvena ilgiau_ tyrimų išvados

Kodėl ligoniai, turintys nuolatinį gydytoją, gyvena ilgiau: tyrimų išvados

2026 01 21
Marija Jakubauskienė

Siūloma supaprastinti pirmųjų ligos dienų pateisinimo tvarką

2026 01 21
Mokiniai

Vasarį Vilnius pradės mokinių priėmimą į mokyklas

2026 01 20
Banko kortelės

Moksleivių kišenėse monetas keičia kortelės

2026 01 18
Kaip pagerinti miego kokybę vyresniame amžiuje?

Miego papildai: tai nėra ilgalaikis sprendimas

2026 01 18

Skaitytojų nuomonės:

  • Rimgaudas apie D. Kuolys. Su Lietuvos Statuto – „lietuvių Gyvenimo Knygos“ – diena!
  • Betgi apie Adomas Mickevičius apie „šiandieninę“ geopolitiką
  • Kaip bus šiemet? apie Vasario 1 d. vyks Kaniūkų kaimo gyventojų, tapusių raudonųjų partizanų aukomis, pagerbimas
  • Tikrai apie Vasario 1 d. vyks Kaniūkų kaimo gyventojų, tapusių raudonųjų partizanų aukomis, pagerbimas
  • Kęstutis K.Urba apie K. K. Urba. D. Trampo „Taikos taryba“ – geopolitinės galios testas
 
 
 
 
 
Kitas straipsnis
2024 04 11 Ukrainos Aukščiausioji Rada priima įstatymą Nr. 10449 „Dėl tam tikrų Ukrainos įstatymų pakeitimų, susijusių su karo tarnybos, mobilizacijos ir karinės apskaitos konkrečiais klausimais“ | UAR, V. Sarahano nuotr.

Turkijos taikos planas Rusijos užgrobimams įtvirtinti

Sekite mus Feisbuke

Naujienos | Nuomonių ratas | Kultūra
Visuomenė | Gamta ir žmogus | Mokslas
Skaitiniai | VideoAlkas | Visi rašiniai | Paremkite Alką
 Pradžia

Alkas.lt su Jūsų parama – už lietuvišką Lietuvą!

ket testai | fs25 mods | Refinansavimas | iPhone 16 Pro Max | Daigyklos | gta 5 mods | Paskolos iš SAVY

 

© 2011 Alkas.lt - Visos teisės saugomos. | Svetainę kūrė - Studija 4D

  • Saulės arkliukai
  • Renginiai
  • Reklama
  • Turinys
  • Apie Alkas.lt
  • Paremkite Alką
No Result
View All Result
  • Naujienos
    • Lietuvoje
    • Baltų žemėse
    • Užsienyje
  • Nuomonių ratas
    • Lietuvos kelias
    • Lietuvos kūrėjai
    • Sekmadienio sakmė
    • Akiračiai
    • Lietuvos repolonizacijai – ne!
    • Moksleivių mintys
  • Kultūra
    • Etninė kultūra
    • Mes baltai
    • Kalba
    • Religija
    • Istorija
    • Kultūros paveldas
    • Menas
    • Architektūra
    • Literatūra
    • Kultūros politika
    • Šventės
  • Visuomenė
    • Pilietinė visuomenė
    • Politika ir ekonomika
    • Švietimas
    • Žmonės
    • Užsienio lietuviai
    • Ukrainos balsas
    • Žiniasklaida
    • Laiškai Alkui
    • Pareiškimai
  • Gamta ir žmogus
    • Gamta ir ekologija
    • Šventvietės
    • Energetika
    • Sveikata
    • Psichologija
    • Kelionės
    • Kylam
    • Įvairenybės
  • Mokslas
    • Mokslo naujienos
    • Technika ir technologijos
    • Astronomija ir kosmonautika
    • Mokslo darbai
  • Skaitiniai
    • Žinyčia
    • Lituanistikos klasika
    • Prieškario skaitiniai
    • Dienoraščiai, įspūdžiai, apžvalgos
    • Grožinė kūryba
  • Visi rašiniai